Stráže ze základny Guantánamo, které ubily zadrženého Erika Hookse k smrti, přijaly dohodu místo vojenského soudu, který je mohl vidět viset a pošpinit hvězdnou pověst JAGu, řekl zdroj z JAGu pro Real Raw News.

Jak informoval minulý týden, dva členové ochranky tábora Delta, nyní identifikovaní jako vojáci z 525. armádního praporu vojenské policie, zbili Hookse ocelovými obušky, pěstmi a kopanci trvajícím osm minut. Soudní lékař uzavřel, že Hooks, s vykopnutými zuby a rozbitou lebkou, zemřel dřív, než ho stráže přestaly mlátit jako piňatu.

Podle záběrů z kamery strážní, kteří jsou černí, označili Hookse za „ostudu Deep State pro vaši rasu“, když mu roztříštili čelist, a řekli: „Tohle je pro všechny na Maui“, zatímco ho mlátili obuškem.

Přestože se JAG snažil utajit zářijové vraždění – dokonce vyhrožoval potrestáním zrádců – historky o Hooksově skonu a o tom, proč ho strážní nemilosrdně popravili, se šířily jako oheň po táboře Delta i do dalších částí základny. A stejně jako dětská hra Telefon, každé Hooksovo prohlášení o smrti přidávalo nové a často fantastické ozdoby k už tak děsivému skonu. „Vytrhali Hooksovi kleštěmi zuby a pak mu pracovali na prstech na rukou i na nohou. Pak mu nacpali násadu od koštěte do krku,“ zněla iterace historky. Místo aby se ostatním poslancům hnusilo necenzurované chování strážných, nazvali je „bojovníky za spravedlnost“ a z viníků se staly místní celebrity.

Útok motivoval JAG k segregaci obviněných v prázdném bloku cel, který byl pro vězně z Deep State považován za příliš humánní. Tam, obviněni z úkladné vraždy, strážní strádali, dokud JAG nevymyslel, co s nimi.

„O těch dvou se konala spousta nočních schůzek,“ řekl náš zdroj. „JAG nechtěla cirkus, ani v GITMO, ani jinde. A ti chlapi, proti kterým Hooksův obličej vypadal jako tvaroh, no, ti byli nezdraví. Vlastně říkali, že kdyby se mohli vrátit v čase, udělali by to samé znovu a nazvali by to ospravedlnitelnou vraždou. A co kdyby, co kdyby, šli k vojenskému soudu a našli v porotě sympatické uši – nepravděpodobné, já vím. Ale povzbudilo by to další vigilantismus,“ řekl náš zdroj.

JAG se ocitla v dilematu: vyhýbat se cirkusu a přitom podle všeho neschvalovat jasnou vraždu.

Ustanovení čl. 118 odst. 4 Jednotného zákoníku vojenské spravedlnosti vyžaduje a) smrt, b) že obviněný způsobil smrt spácháním, c) že zabití bylo nezákonné a d) v době zabití měl obviněný předem promyšlený záměr zabít.

Hooksova smrt tato kritéria objektivně splňovala, protože dozorci, kteří se vzdali práva na obhájce, se přiznali, že čekali dny, než se otevře možnost ho zabít.

Za odsouzení hrozí buď trest smrti, nebo doživotní vězení.

Náš zdroj uvedl, že vedení JAGu minulý týden v bezprecedentním kroku uplatnilo zvláštní výjimku a nabídlo dozorcům pětadvacetiletý trest bez možnosti podmínečného propuštění namísto soudu poroty. Dozorci souhlasili – podmínečně.

„Vedení jim dalo jasně najevo, že budou pravděpodobně viset a že asi nebudou chtít viset jako špína z Deep State. Řekli, že raději pětadvacet let, jen kdyby nemuseli psát kajícné prohlášení,“ uvedl zdroj.

Dozorci ve věku 24 a 27 let se svobody dočkají v roce 2048.

Na závěr jsme se našeho zdroje zeptali, zda viceadmirál Crandall dohodu podepsal.

„Je to důstojník, který by mohl takovou dohodu uzavřít,“ odpověděl vyhýbavě.

https://realrawnews.com/2023/11/gitmo-guards-who-murdered-erik-hooks-take-plea-deal/