Nelegitimní ředitel Národní ekonomické rady vlády Brian Deese byl ve středu odpoledne oběšen poté, co ho vojenský tribunál v zálivu Guantánamo usvědčil ze zrady za sabotování dodávek potravin pro národ.

Jak bylo oznámeno začátkem tohoto měsíce, americká námořní pěchota 5. ledna zatkla Deese po tříměsíční sondáži, která ukázala, že úmyslně vyrobil potravinovou krizi, která nafoukla náklady na drůbež a vejce. Přísežné prohlášení o pravděpodobné příčině údajně Deese dal pokyn Úřadu pro bezpečnost potravin a inspekci (FSIS), který dohlíží na drůbežářský průmysl, aby pod záminkou potlačování ptačí chřipky zabil desítky milionů slepic.

Ve středu se spoutaný Deese v oranžové kombinéze dovolával svého 5. dodatku Práva mlčet poté, co zopakoval svou nevinu a řekl viceadmirálu Crandallovi, že dějiny ospravedlní „všechny činy, které jsem mohl nebo nemusel učinit, abych zachoval posvátnost Spojených států amerických“. Jeho nabubřelost a samolibost admirála neohromily.

„Myslete si, co chcete,“ řekl viceadmirál Crandall. „Tady jste nepřátelský bojovník.“

Zavolal prvního a jediného svědka obžaloby Paula Kieckera, zástupce správce FSIS. Kiecker se objevil na obrazovce a měl na sobě bílou kombinézu, zatímco seděl v něčem, co vypadalo jako vazební cela Camp Delta – za ním stál ozbrojený mariňák. Není jasné, proč nebyl fyzicky u soudu.

Kiecker vypověděl, že se s Deesem spikli, aby uměle navýšili ceny vajec do té míry, že by zákazníci v potravinách buď platili nepřiměřené ceny, nebo by se obešli bez nich.

„Vejce jsou základ. Věděli jsme, že lidé budou stále nakupovat, bez ohledu na náklady. A věděli jsme, že to vyvolá nedostatek. A že nedostatek vyžene ceny ještě výš. Nemyslete si, že jde jen o vejce a drůbež – je tu neustálá administrativní snaha připravit lidi o jídlo a vytvořit inflaci podobnou Venezuele stejným způsobem,“ řekl Kiecker.

„Zaměřme se na to, co je ve vaší kompetenci,“ řekl viceadmirál Crandall. „Takže jste oslovil Deese, nebo to bylo naopak?“

Kiecker obvinil Deese; řekl, že Deese už vymyslel plán, když ho počátkem roku 2022 oslovil.

„Potřeboval FSIS, aby fungovala. Podstata toho je, že my, tedy FSIS, jsme zašli na rutinní prohlídky do některých největších farem, kde se snášejí vejce. Řekli jsme majitelům, že jsme našli důkazy o ptačí chřipce a že budeme muset vybít celá hejna. Podle velikosti farmy, což znamenalo tisíce nebo dokonce desetitisíce ptáků. Majitelům bylo řečeno, že ministerstvo zemědělství jim to proplatí, ale nevím, jestli se to stalo, nebo ne,“ řekl Kiecker.

„Takže vy, vaši lidé, jste lhali chovatelům drůbeže, klamali jste je, aby věřili, že jejich hejna jsou nemocná, ničili jste jejich chovy a v podstatě jste je zruinovali,“ řekl viceadmirál Crandall.

„V podstatě je to tak.“

„A inspektoři FSIS prostě ochotně přistoupili na tuto agendu?“ zeptal se viceadmirál Crandall.

„Vybrali jsme ty, o kterých jsme věděli, že ano, a dostali vysoký bonus,“ odpověděl Kiecker.

„I když oceňujeme vaši dnešní spolupráci, zatím jste inkriminovali jen sami sebe. Kromě vašeho slova, máte nějaký důkaz, který spojuje Deese se spiknutím?“

Zatímco admirál mluvil, Deese seděl tiše a bezvýrazně u stolu obhajoby.

„Jen ty dokumenty, které jsem vám už dal,“ řekl Kiecker.

Viceadmirál Crandall ukázal komisi textové zprávy, které Deese poslal Kieckerovi v červnu 2022. „Jsou stále chytřejší a my přitvrdíme. Najímají si nezávislé testery. Mám nápad a musíte na tom se mnou spolupracovat. Začneme infikovat drůbež,“ stálo v jednom vzkazu.

Kiecker řekl, že inspektoři FSIS potají vpichovali ptačí chřipku do kuřat na farmách, kde se snášejí vejce v Nebrasce. Inspektoři pak dají viru čas na inkubaci a šíření, než provedou následnou inspekci, do té doby ptačí chřipka infikovala hejna, což dává FSIS oprávněný důvod ke zničení tisíců ptáků.

„Proč jste přistoupil na Deesův plán? Co vás motivovalo?“ zeptal se admirál Kieckera.

„Brian (Deese) mi řekl, že se ode mě očekává, že budu plnit rozkazy. A dostal jsem 5 000 000 dolarů. Beru zodpovědnost za své činy a hluboce lituji toho, co jsem udělal,“ řekl Kiecker.

Admirál svědka omluvil.

Pak přehrál audio rozhovoru mezi Deesem a zesnulým ministrem zemědělství Tomem Vilsackem, kterého armáda v květnu popravila za příkaz ke zničení středisek na zpracování potravin. Dne 5. ledna 2022 Deese navrhl, aby agenti ministerstva zemědělství navštívili drůbežárny pod záminkou „rutinních inspekcí“ a namátkově testovali drůbež na ptačí chřipku. Když Vilsack odpověděl: „Není to špatný nápad, ale případy ptačí chřipky pravděpodobně nenajdeme,“ řekl Deese, „samozřejmě, že najdeme. Chce to po nás.“

V pozdějším rozhovoru Deese Vilsackovi řekl, že našel způsob, jak do roku 2023 zdvojnásobit cenu vajec. „Koho zajímá, jestli lidé hladoví, nebo zkrachují – nás to nezajímá,“ řekl Deese.

Viceadmirál Crandall požádal komisi, aby zvážila důkazy, a tři kanceláře, které komisi tvořily, bez váhání vrátily výrok o vině. Doporučily, aby byl Deese pověšen za velezradu. Když admirál řekl, že šibenice je připravena a Deese může být pověšen za tři hodiny, Deese přerušil ticho a křičel: „To není dost času na to, abych podal odvolání.“

„Vaše odvolání bylo zamítnuto ve chvíli, kdy jste zradil republiku,“ řekl viceadmirál Crandall.

O tři hodiny později už se Deese houpal na provaze. Lékař námořnictva ho prohlásil za mrtvého v 15:14. EST, 25. ledna 2023.

Tribunál Paula Kieckera je naplánován na 7. února.

https://realrawnews.com/2023/01/nec-director-brian-deese-hanged-at-gitmo/