cikn_11Deset z deseti cikánů krade. Ne, to není rasistický a xenofobní text z dílny extrémistů. To je citace maďarského “vévody” Attila Lakatose. Cikána, který se za svou příslušnost nestydí, a který kromě toho nabízí i konstatování, že… „Když jsem poprvé mluvil o cikánské kriminalitě, 30 procent všech cikánů chtělo moji hlavu. Problém ale není v tom, že jsem to vyslovil, ale v tom, že s tím my cikáni nic neděláme.“ Zodpovědní za takové chování jsou prý členové maďarského celostátního vedení cikánů, kteří by za těch „dvacet let komatu“ měli jít do basy.

Ale to není zdaleka vše. „Když deset z deseti zlodějů jsou cikáni, dvacet z dvaceti taky, tak co to potom je?“ ptal se důrazně Lakatos ve svém projevu a dodává: „Pojďme naučit děti, že učitelé nejsou rasisti. Když některý dá dítěti pětku a on to doma řekne, otec jde do školy a zbije učitele. Přitom půl roku předtím ani nevěděl, do jaké školy jeho dítě chodí.“ Stejné je to podle něj i u lékařů. „Když jim lékař nevyléčí rakovinu, je rasista. Každý je rasista.“

Víte, kdyby tohle řekl zástupce jakékoli politické strany, jakékoli občanské iniciativy u nás, jakýkoli člověk, který je nespokojený s vládní politikou podpory a „řešení romské otázky“, nejenže se na něj sesypou všichni ochránci lidských práv s Kocáby ve svém čele, ale dost možná skončí v policejní cele a pak u soudu s pořádným flastrem. Jenže ouha. To nejsou slova „extrémního nesnášenlivého pravičáka“, jak normálním lidem s normálním svobodným názorem ze své mnohdy denní životní zkušenosti na věc soužití říkají ti, co se ohání lidskými právy i na adresu lidí, kteří práva ostatních sami nectí. Ano, jsou to slova Cikána, vážení.

Sám jsem se ve svém životě potkal s řadou Cikánů, kteří se za Romy, jak jsme se jim pod taktovkou tolik prosazovaných korektních výrazů naučili ke spokojenosti politiků říkat, stydí. Vždy při každém setkání tvrdili, že nazývat je, Cikány, slovem Rom považuji za urážku. Sami makaj, děti posílají do školy a mnohdy byste je, kromě toho, že mají jinou barvu kůže, ani nepoznali. Bez podpory státu se musí starat o mnoho více o to, aby je lidé vzali mezi sebe jako „normální“, protože na ně koukaj skrze nálepku „bacha, Rom“. Attila Lakatos jistě použil velmi silné výrazy, které hned tak někdo nepřejde. Jenže ty výrazy jsou jen obyčejnou kompenzací  stavu, kdy nám řada jiný lidí tvrdí, že ten problém neexistuje, a že je to jen uměle živená a ničím nepodložená zvrácenost extrémistů. A navíc jsou z jejich vlastních úst…

Já osobně se domnívám, že rasistou je ve své podstatě naopak každý, kdo si dovolí rozdělovat občany jednoho státu na Romy a ostatní a zavede ekvivalenty slova Rom do legislativy, čímž na ně sám poukáže, aby na tom vytřískal politický kapitál a peníze. Je to totiž velký byznys.

Attila Lakatos ve svém videu mimo jiné říká: „Ať u nich nepanuje romantická představa o tom, jak úžasný je pobyt v base. Musíme to v nich zabít.“ A já k tomu dodávám: Kéž by měli sami mezi sebou více takových, jako je například v Maďarsku Attila Lakatos, místo těch pětiset státem a unií dotovaných romských organizací například u nás. Video s jeho projevem nabízím zde.

Zdroj: http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/7283-deset-z-deseti-cikanu-krade.aspx