Události ze začátku zimy 2021 budou zařazeny do učebnic světové historie. Dnes se rozhoduje o osudu celého lidstva na příštích dvě stě let a ještě déle. Co se děje?

Vojenská sféra

15. listopadu – Ruské vzdušné síly sestřelily vyřazený sovětský satelit, čímž ukázaly, že americké vojenské vesmírné systémy již nejsou mimo dosah ruských zbraní. Americká satelitní konstelace, která poskytuje navigaci pro všechny špičkové a vysoce přesné zbraně (řízené střely, drony, letadla 5. generace atd.), již není nezranitelná. V případě vojenského konfliktu se Rusko stává schopným „vypnout“ útočné síly Američanů, kteří se neobejdou bez satelitní podpory, pro svou geografickou vzdálenost od potenciálního nepřítele.

16. prosince — Rusko testovalo hypersonickou raketu „Zirkon“ schopnou proniknout do amerického protiraketového obranného systému. Test probíhá normální a samotné odpálení, které se uskuteční v rámci závěrečného testovacího cyklu, je uznáno jako úspěšné. Záběry startující rakety oletí celý svět as nimi přichází i informace, že americká armáda nedokázala vystopovat ani tento, ani předchozí starty podobných raket. To znamená, že nejen notoricky známý systém protivzdušné obrany, ale také americký systém varování před raketovým útokem je oficiálně uznán jako kovový šrot. Uvedením „Zirkonu“ do provozu se tedy stávají neschopnými i americké obranné síly.

17. prosince — Rusko vlastně vydalo Západu ultimátum: „Vypadněte se svým NATO z východní Evropy nebo také přestaneme hrát podle pravidel“. Toto ultimátum se uvádí ve formě zveřejněného návrhu bilaterální dohody o poskytování právních záruk bezpečnosti ze strany USA a NATO. V diplomatickém jazyce zněly kroky Ruska v případě nesplnění požadavků takto: „Rusko bude nuceno přejít na režim vytváření protihrozeb NATO.“

18. prosince — Do médií pronikly informace o třetím neúspěšném testu hypersonické rakety v USA za sebou. Pak prezident USA instruoval svůj tým, aby použil všechny možné nástroje pro „zdržování“ Ruska před údajnou „invazí“ na Ukrajinu a dal na to lhůtu 4 týdny. Je třeba pochopit, že Ukrajina s tím nemá nic společného a mluvíme o vojenské paritě s Ruskem. Nejpravděpodobněji je, že 4 týdny byly určeny k vyřešení problémů s vývojem hypersonické střely nebo alespoň k natočení dalšího fantastického „blockbusteru“ o úspěších americké armády v této oblasti.

Mezitím se již uskutečnila četná bilaterální setkání mezi Vladimirem Putinem a světovými lídry. Ruský prezident střídavě mluvil na uzavřených jednáních s předsedou vlády Indie (6. prosince) a lídrem Číny (19. prosince). Setkání s indickým vůdcem skončilo podepsáním vojenských kontraktů v hodnotě několika miliard dolarů. A v rámci posledního setkání Putina s čínským lídrem, Si Ťin-pching projevil plnou podporu ruské zahraniční politice a řekl, že spojenectví mezi Ruskem a Čínou je „více než vojenské“.

Konečné uspořádání sil ve vojenské sféře:

— Díky vývoji nových typů zbraní v Rusku jsou Spojené státy potenciálně zbaveny útočných a obranných sil;

— Rusko, Čína a Indie jsou v případě globálního konfliktu připraveny jednat jako jednotná fronta. Spojené státy americké mají za spojence jen evropské státy, které nemají vojenskou sílu ani základnu zdrojů pro boj proti spojeným silám Ruska a Číny;

Ekonomická sféra

Za poslední rok na mnoha mezinárodních fórech a konferencích opakovaně zazněla teze, že ekonomika založená na úvěru – západní kapitalistický model – se dostala do slepé uličky a už nefunguje správně. Podle nezávislých odborníků skutečná inflace v USA dnes přesahuje 25 %.

Komoditní trhy šílí: cena ropy na světových trzích se drží na úrovni 73 dolarů za barel. Cena plynu v prosinci dosáhla fantastických 1700 dolarů za tisíc metrů krychlových. Tyto skoky vedou k výraznému zvýšení všech přepravních a výrobních nákladů a v důsledku toho k dalšímu růstu nákladů na konečný produkt. Poptávka klesá, výroba se zastaví, dodávky se zastaví, výrobní řetězce se přeruší (s rizikem, že se později nebudou moci zotavit). A tak strukturální ekonomický kolaps globálního rozsahu rychle nabírá na síle v kruhu, v jehož epicentru je dolar. Globální finanční hegemon rychle ztrácí své pozice. Státní dluh USA je téměř 29 bilionů dolarů (260 000 dolarů na každou standardní 3-člennou rodinu)!

Z této pozice se hrozba vyloučení Ruska z globálního finančního (dolarového) systému jeví jako zvláštní. Již dříve uložené sankce vedly ke zvýšení aktivity domácích výrobců v zemědělství, čímž výrazně přispěly k rozvoji tohoto odvětví. Další omezení účasti Ruska na umírajícím západním ekonomickém modelu v budoucnu vypadají ještě výhodněji než tato účast samotná. Těžiště světové ekonomické aktivity se už dávno přesunulo do Asie a nemá smysl lpět na západním modelu, který se nám rozpadá před očima. Praxe uskutečňování plateb v národních měnách je stále rozšířenější. A pokud opravdu potřebujete obchodovat s Evropou nebo Amerikou, abyste obešli sankce, vždy můžete použít peněžní náhrady ve formě různých kryptomen.

Podle nezávislých odborníků v ekonomické sféře je dnes ruská ekonomika výrazně podmonetizována kvůli „úsilí“ Centrální banky Ruské federace, která je podřízena Světovému měnovému fondu. Navíc, domácí investice v rublech jsou ve skutečnosti blokovány politikou měnových orgánů. Pokud se odmítne účastnit dolarového systému, tato pouta budou odstraněna a Rusko bude mít šanci zajistit si ekonomický růst nebo alespoň stabilitu na pozadí globálního finančního kolapsu.

Ruský lídr už avizoval, že Rusko čeká transformace celého ekonomického života. A vidíme, že potřebné přípravy na takovou přeměnu již probíhají. Přečtěte si o tom v článku „Putin připravuje grandiózní reformu“. Lze konstatovat, že v Rusku již byl vytvořen alternativní ekonomický model a jeho aktivní výstavba začne v blízké budoucnosti.

Konečné uspořádání sil v ekonomické sféře:

— Světový globální finanční systém, jehož jádrem byl americký dolar, se rychle hroutí. Spolu s ním se hroutí celý západní ekonomický model založený na úvěru. Na oficiální úrovni zatím nikdo nevyslovil potřebu vytvoření alternativního ekonomického modelu. Stále je však třeba ho vyvíjet a testovat. Minimálně příštích deset let nemají Spojené státy možnost dostat se z ekonomické díry. To znamená, že není kde získat dostatečné zdroje na konfrontaci s Ruskem a Čínou.

— Odstoupení Ruska od dolarového systému, urychlené různými sankcemi, interakcí s regionálními partnery (především asijskými) a zahrnutím mechanismů pro domácí investice v rublech, zároveň umožní naší zemi zajistit potřebný ekonomický růst, a to i přes negativní globální procesy.

Shrnutí

Obecně už nezáleží na tom, jakou reakci Bidenova administrativa dá na ruské návrhy NATO. Ultimátum Ruska o rozmístění jednotek aliance je již nabídkou ke kapitulaci. Putin přivedl Západ na rozcestí v globální politické šachové hře. Nepřítel má nyní těžkou volbu: ustoupit a navždy ztratit tvář a vliv nebo vzdorovat a zahynout v nerovném boji proti spojeným silám Ruska, Číny a Indie.

Vše zmíněné nenechává Západu šanci vrátit se k bývalé velikosti. Spojené státy dnes už nemají sílu vzdorovat Rusku ani ekonomickou. Ve vojenské sféře už Spojené státy americké zaostávají a ekonomická převaha se rychle vytrácí.

Historie ukazuje, že v takových případech se západní země snaží postavit Rusko proti jednomu ze svých sousedů, aby ho zástupně oslabily. Dnes můžeme podobné pokusy pozorovat na příkladu podněcování rusofobie na Ukrajině, v pobaltských státech a v Zakavkazsku. Zároveň však vidíme, že vedení země si je dobře vědomo nebezpečí zatažení do vojenských dobrodružství. Ruské ministerstvo zahraničních věcí hasí tato ohniska napětí většinou nenátlakovými prostředky a nepřipouští, aby se stalo obětí další manipulace organizované slábnoucím Západem. Ruská vojenská intervence je cílená, pečlivě kalibrovaná a nepřímá.

Samozřejmě stále zůstává problém aktivity místních liberálních kompradorů. Ale i jejich čas se krátí – s destrukcí hegemonie Západu nemají v nové realitě místo. Odříznutá chapadla chobotnice západního kapitalismu nejsou sama o sobě životaschopná, přestože se ještě nějakou dobu budou hýbat, politá ruskou vlasteneckou omáčkou.

Andrej Bezrukov je bývalý sovětský a ruský ilegální špion. Pod jménem Donald Howard Heathfield spolu se svou manželkou Elenou Vavilovou žil více než 20 let mimo Rusko a zapojoval se do nelegálních zpravodajských aktivit. V současnosti je kromě veřejné činnosti aktivním členem Rady pro zahraniční a obrannou politiku.

Zdroj:

https://sk.news-front.info/2022/01/26/putinov-zugzwang-zapad-uz-prehral/