Kdo by neznal proslulého filmového hrdinu, který se zapsal do dějin kinematografie jako batman – netopýří muž! Je považován za fikci, jenže filmaři se možná inspirovali reálnou bytostí. Z různých koutů světa totiž přicházejí šokující zprávy, že netopýří muž skutečně existuje. Žít má hlavně v Indonésii a jihovýchodní Asii, kde údajně přepadá vesnice a unáší děti! Může jít o nějakého reálně existujícího, ale přírodovědcům dosud neznámého tvora?foto2_26549

Na vietnamský prales zvolna padá soumrak a v neprostupných houštinách zní šramot, jak se zvířata ukládají ke spánku, nebo se naopak chystají na noční lov. Jenom tři američtí vojáci tu stojí bez hnutí. Drží stráž blízko letecké základny Da Nang v jižním Vietnamu, kterou během vietnamské války (1955–1975) používá americká armáda. Je léto 1969 a dochází k události, která šokuje zdejší posádku. Hlídka mariňáka Earla Morrisona a jeho dvou kolegů se chýlí ke konci, když náhle zaslechnou podivný zvuk a na nebi spatří neuvěřitelného tvora. Údajně vypadá jako nahá žena, vysoká asi 1,5 metru, ale porostlá srstí! Na zádech má veliká černá křídla, která ji nesou vzduchem přímo nad hlavami vojáků. Je prý tak blízko, že lze rozeznat chloupky na jejím těle. Vojáci jsou naprosto v šoku. Sice již slyšeli místní pověsti o děsivých netvorech – napůl lidech a napůl netopýrech, které zdejší domorodci nazývají orang-bati. Ale nikdy nevěřili, že něco takového může skutečně existovat. Jenže teď to vidí na vlastní oči!

 

Orang bati žerou děti!
V Indonésii a jihoasijských státech se tradují četné pověsti o tvorech orang bati, jejichž jméno v překladu znamená „okřídlený muž“. „Orang bati má tělo podobné lidoopu, ale mnohem více člověku, je asi 1,2–1,5 metru vysoký a má červenou kůži. Tvor má obří černá kožená křídla a dlouhý ocas… Někteří svědci uvádějí, že má ocas a křídla pokryté jakousi silnou černou kůží. Domorodci slyší jeho přílet díky pronikavému kvílení,“ popisuje americký publicista Robert Benjamin. Svědectví přicházejí nejen z Vietnamu, kde ho údajně spatřili američtí vojáci, ale i ze souostroví Filipíny, ostrova Seram v indonéském souostroví Moluky, ostrova Jáva a jiných lokalit v jižní Asii a Indonésii. První zprávy o tomto podivném tvorovi přinášejí již v 15. a 16. století misionáři, jimž domorodci vyprávějí hrozivé zkazky, jak strašní létající netvoři terorizují vesnice a v noci unášejí děti, které prý zaživa sežerou! Jsou to reálně existující tvorové, či se tu projevuje jenom bujná představivost, nebo přílišná pověrčivost zdejších domorodců?

foto1_26549 Příšera za vodopádem
Zoologové existenci těchto podivných tvorů zpochybňují a tvrdí, že si svědkové spletli orang batiho s nějakým jiným zvířetem. Ale postupně začínají někteří experti měnit názor. Objevují se totiž svědectví, která již nelze tak snadno popřít. Jako zpráva německého přírodovědce Dr. Ernsta Bartelse. Ten prý na Jávě spatřil exemplář údajného orang batiho, jehož místní domorodci nazývají ahool podle jeho křiku. „V roce 1925 Dr. Ernst Bartels – syn proslulého ornitologa Dr. Maxe Bartelse, který objevil a pojmenoval mnoho indonéských druhů ptáků – zkoumal vodopád na Mt. Salak (hora na západě ostrova Jáva – pozn. red.), když mu tvor podobný obrovskému netopýrovi přeletěl nad hlavou,“ líčí americký badatel a spisovatel Dr. Michael Newton. Dva roky poté Dr. Bartels v noci slyší typický křik „ahool ahool ahool“, jenž má podle domorodců ohlašovat přílet netopýřího muže. Okamžitě vybíhá ze svého domu u říčky Tjidjenkol na západě Jávy, ale záhadného tvora již nespatří, protože mizí ve tmě…

Je to obří netopýr?
Bartelsovo setkání u vodopádu překvapivě potvrzuje pověsti tradované mezi domorodci, kteří tvrdí, že netopýří muž žije v jeskyni za vodopádem! „Jeho hlava vypadá jako opičí, ale tvář má lidskou… Když roztáhne obří křídla, dosáhne rozpětí 3,5 metru. To je téměř dvakrát více, než má největší známý druh netopýra… Ale přesto nelze ahoolovu existenci odsunout jen do úrovně pověstí,“ upozorňuje známý anglický zoolog Karl P. N. Shuker (*1959). Dr. Bartels je nejdřív přesvědčen, že jde o dosud neznámý druh obří sovy. Později ale prohlašuje, že může jít o neznámý druh obřího netopýra, patřícího do podřádu Megachiroptera. Do něj patří třeba Kaloň malajský (Pteropus vampyrus), který má rozpětí křídel zhruba 1,7 metru a je největším aktivně létajícím savcem na světě. Může být údajný netopýří muž z ostrova Jáva jeho dosud neznámým příbuzným, nebo jde o úplně jiného živočicha?

Ten tvor je skutečný!
Další pozoruhodnou zprávu o tvorovi, který má být napůl člověk a napůl netopýr, přináší také anglický cestovatel a odborník na tropické zemědělství Tyson Hughes. V roce 1986 se vydává na ostrov Seram, kde má pomoci při zavádění moderních zemědělských technologií. Od domorodců shromažďuje podrobnosti o domnělém orang batim, který v místních lidech vzbuzuje panickou hrůzu. „Tvrdili, že tento tvor má lidskou postavu a vysoký je asi 1,5 metru, ale má černá křídla, rudou hlavu, dlouhý tenký krk a vydává žalostné kvílení. Mnoho jich prý obývá vyhaslé sopky, ale v noci létají na pobřeží a kradou děti z Uraur a jiných vesnic,“ uvádí zoolog Karl P. N. Shuker. Bezmocné děti jsou prý unášeny do skalních hnízd orang batiho a nikdo je již nespatří. Tyson Hughes je zpočátku přesvědčen, že jde o mýtus, ale tento názor mu vydrží jen 18 měsíců. Poté naprosto otočí a tvrdí, že tvor reálně existuje! Žádný hmatatelný důkaz o jeho existenci však nezíská, stejně jako žádný jiný očitý svědek.

Třeba se jen spletli
Informace o podivném tvorovi, který vypadá jako netopýří muž, ovšem přicházejí i z jiných částí světa, třeba z Ruska, kde se mu přezdívá „letajuščij čelověk“ (létající člověk). Před několika lety ho prý v tajze pozoruje lovec A. I. Kurentsov. A existují i svědectví z Jižní Ameriky, kde je nazýván Camazots, či ze Severní Ameriky, kde je znám jako Batsquatsch. „Batsquatsch se objevil ve státě Washington roku 1994, kdy horolezec Butch Whittaker tvrdil, že vyfotil fotky nočního primáta s rysy netopýra, fialovou kůží a křídly, kterému se dává za vinu mizení zvířat v této oblasti,“ upozorňuje v časopise Time publicista Doug Aamoth. Snímky ovšem nejsou nikdy zveřejněny, proto je Whittakerovo tvrzení zpochybňováno. Kryptozoologové (lidé zkoumající živočichy, jejichž existence nebyla dosud prokázána – pozn. red.) stále vedou spory, jestli netopýří muži z různých koutů světa jsou zástupci téhož živočišného druhu, nebo jde o různé tvory, protože se jejich popisy mírně liší. Podaří se někdy prokázat jejich existenci? Nebo se ukáže, že si svědkové přeci jen spletli netopýřího muže s nějakým známým živočichem, třeba s kaloněm?

Lenka Kabeláčová ENIGMA