Desítky tisíc až sta tisíce Poláků se ve čtvrtek v centru Varšavy sešly na demonstraci svolané opoziční stranou Právo a spravedlnost (PiS). Akce pod heslem „na obranu svobody slova, médií a demokracie“ se konala před sídlem Sejmu, dolní komory parlamentu. Zatímco organizátoři hovořili o 100 000 až 300 000 demonstrantech, varšavská radnice odhadla jejich počet na 35 000, upozornil server Wirtualna Polska na výrazný rozdíl v odhadech.

Demonstranty do metropole podle radnice přivezlo 405 autobusů. Vůdce PiS Jaroslaw Kaczyński podle agentury PAP hovořil o tom, že kdyby bylo jaro či léto, demonstrantů by jistě bylo dvakrát více. Agentura DPA charakterizovala demonstranty jako převážně starší lidi.

PiS svolala protest kvůli sporu s novou vládou o veřejnoprávní televizi a rozhlas a státní tiskovou agenturu; tato média strana během své vlády v uplynulých osmi letech ovládala. Nová vláda v nich hned po nástupu k moci zahájila bezprecedentní čistky.

Demonstrace se také koná pouhé dva dny poté, co policie zadržela přímo v prezidentském paláci dva politiky vládní PiS. Stalo se tak poté, co je soud pravomocně odsoudil za někdejší zneužití pravomocí v době, kdy stáli v čele protikorupční agentury. Policie k tomuto kroku přistoupila, ačkoli oba politiky dřív omilostnil prezident Andrzej Duda. Ten ve čtvrtek ohlásil, že se rozhodl politiky opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Marka Kamińského a Macieje Wonsika.

 

Kaczyński na demonstraci tvrdil, že proevropská vláda Donalda Tuska, jeho úhlavního soupeře v dřívějších letech, se pokusí zničit či převzít všechny instituce a nakonec zničit i úřad prezidenta, který zastává spojenec PiS Andrzej Duda. Zničení Polska jako státu je podle Kaczyńského součástí širšího plánu na přeměnu Evropské unie na instituci podřízenou nejsilnějším členům, tedy hlavně Německu a částečně také Francii. Musíme vyhrát velkou bitvu o Polsko svrchované a nezávislé, musíme změnit tento režim, apeloval šéf PiS.

Demonstrace se od Sejmu přesunula před úřad vlády. V davu bylo vidět mnoho polských vlajek a transparenty s logem odborového svazu Solidarita. Demonstranti skandovali hesla jako „Svobodné Polsko!“, „Tusk do vězení, a ne do Bruselu“. „Němec nám nebude plivat do tváře“ či „Toto je Polsko, a ne Tuskoland“, stálo na transparentech.

Uzavření ulic v centru Varšavy kvůli demonstraci zkomplikovalo dopravu v polské metropoli.

 

ZDROJ: Wirtualna Polska / Echo24 /