Victoria Nulandová byla oběšena na Guantánamu ve čtvrtek odpoledne poté, co řekla spoluvězni, že admirál Crandall je „zbabělý slaboch“, který nemá „koule“ na to, aby popravil nebo nařídil popravu někoho, kdo byl jako ona  význačný. Také se chlubila lstí nebo klamem, že se dobrovolně vzdala JAG, protože „prezident Obama“ chtěl, aby byla uvnitř, aby shromáždila informace o aktivitách GITMO. “Můžu odejít, kdykoli chci, dokonce i dnes, a nikdo tady nemůže udělat nic, aby mě zastavil,” chlubila se Nulandová.

Zadržovaní v „cele smrti“ v Camp Delta obvykle tráví své poslední dny v izolaci a nemají žádný kontakt ani se svými nejbližšími sousedy. Nemají žádné vybavení ani privilegia a dvakrát týdně opouštějí své cely pod přísnou ostrahou, aby se osprchovali. Nicméně přeplněnost a neochota JAG vykonávat popravy ve stejný den – oběsit je ihned po usvědčení – vedly k tomu, že se vězni shlukovali na chodbách, předávali si poznámky a diskrétně spolu mluvili ventilačními otvory.

Nulandová neznala význam slova „diskrétnost“ a chtěla, aby obyvatelé pochopili, že její svoboda, na rozdíl od jejich, je vzdálena jen jeden telefonát. „Jeden telefonát, jeden telefonát Bidenovi nebo Obamovi, to je vše a jsem odsud pryč. Nemůžeš jít domů, ale já ano. Mohu toto místo opustit, kdykoli budu chtít, dokonce i dnes,“ chvástala se.

Strážný zaslechl Nulandové vychloubání a nahlásil ji veliteli hlídky, který údajně informoval admirála Crandalla, že Nulandové chování začalo být nesnesitelné a rušivé.

Admirál Crandall ji poctil osobní návštěvou.

“Takže na chodbách se říká, že můžete ihned opustit GITMO, .” Přemýšlel jsem o tom a rozhodl jsem se, že máte pravdu: dnes odejdete.”

Nulandové z tváře zmizela barva. “Ne, ne, řekl jsi šestnáctého.  Dnes je teprve jedenáctého,“ oponovala.

“Nic jsem neslíbil, odsouzená Nulandová.” Řekl jsem ‚předběžně‘ šestnáctého a nezávazně tedy kdykoliv. A to znamená teď,“ rozhodl admirál.

O dvě hodiny později stála Nulandová na vrcholu šibenice a s provazem kolem krku se třásla strachy. Měla hrůzu v očích. Neodpověděla, když se admirál zeptal, zda má poslední přání, jako by jí strach vycucal dech z úst.

“Poslední šance,” řekl admirál.

Zdálo se, že Nulandová sebrala trochu odvahy. Narovnala se a zhluboka se nadechla.

„Slibuji věrnost Obamovi –“

“Sakra, udělal pro tebe spoustu dobrého,” vtipkoval admirál a pokýval hlavou. Pozoroval Nulandovou, které brzy bude bez života, visící na laně a lapající po vzduchu.

Při vyslovení Obamova jména pokynul popravčímu, aby otevřel dveře dveře šibenice.

O tři minuty později byla prohlášena za mrtvou.

https://realrawnews.com/2024/04/nuland-hanged-at-gitmo-ahead-of-schedule/