Prozatím největší filmové překvapení roku. Většina milovníků filmu očekávala od nového pokračování legendární série vycházející z románu Pierra Boulla další letní blockbuster, který bude hýřit explozemi a nikoli příliš velkou inteligencí. A hlavně bude parazitovat na jméně kultovního snímku Franklina J. Schaffnera z roku 1968, který patří ke klíčovým katastrofickým filmům.

Pozoruhodný výkon. Herec Andy Serkins spolu s počítačovou animací dokázal vtisknout inteligentnímu šimpanzi Caesarovi širokou škálu emocí
Naštěstí přesný opak je pravdou. Nepříliš známý britský režisér Rupert Wyatt a jeho tým se totiž rozhodli k mnoha odvážným krokům a natočili zcela překvapivou Planetu opic.Vůbec nejodvážnějším rozhodnutím bylo vyprávět příběh odehrávající se před původním snímkem – a konečně ukázat divákům, jak se z inteligentních primátů stali páni světa a z lidí otroci. Zrození Planety opic přichází s dystopickou vizí vědce, který chtěl světu pomoci vymýtit Alzheimerovu chorobu. Lék se mu podaří úspěšně testovat na opicích, ale projekt byl kvůli nehodě zastaven.

Vědec si domů přináší malého šimpanze, z nějž postupně vyroste tvor inteligencí převyšující lidské jedince ve stejném věku. Původní projekt se v pozměněné podobě znovu vrací, ale zatímco látka zvyšuje inteligenci primátů do netušených výšin, pro lidi je smrtelná. Tyto dvě tendence se musejí zákonitě střetnout.


VIDEO: http://www.youtube.com/watch?v=6LhSsgbfYss&feature=player_embedded


Filmově jde tvůrčí odvaha ještě dále. Wyatt a spol. se dokázali vyhnout trojrozměrnému klišé, ačkoli tím přijdou o nemalé zisky. Naopak se cele soustředí na vykreslení stále se komplikujícího vztahu hlavních hrdinů – vědce v podání stále lepšího Jamese Franca a šimpanze Caesara, neboli dokonale proměněného Andyho Serkise (ten si již podobně zahrál Gluma v Pánovi prstenů či King Konga). Postupný a komplikovaný rozpad jejich těsného vztahu je hlavním tématem snímku, plíživě probíhající sociální revoluce je až jeho přímým důsledkem.

Scénář předepisuje i velmi dlouhé scény, v nichž nepadne jediné klasické slovo, jen pár znakových posunků, jimiž se opice dorozumívají, což především u amerického publika může činit velké problémy. Na druhé straně i to dokresluje autorskou odvahu, z níž dílo vychází. A která se jednoznačně vyplatila, protože díky ní vznikl vskutku chytrý epický snímek, jichž je v poslední době pomálu.

Pro milovníky původního snímku pak tvůrci přidali pár drobných hříček, jako start rakety, na níž jsou hrdinové klasické Planety opic, nebo ukázky z filmu Desatero přikázání, v němž hlavní roli ztělesnil Charlton Heston, hrdina snímku Franklina J. Schaffnera.

Zrození Planety opic (drama, USA, 105 minut)

Režie: Rupert Wyatt
Hrají: James Franco, Andy Serkis, Brian Cox
Premiéra: 11. srpna
Hodnocení: 80 %

Zdroj: http://magazin.e15.cz/kultura/nova-planeta-opic-je-filmovym-prekvapenim-roku-690056