Udělení vyznamenání Řádu Kanady ukrajinskému přistěhovalci a bývalému příslušníkovi divize Waffen Grenadier SS Peteru Savarynovi způsobilo rozruch. Jednotka je obviňována z válečných zločinů. Generální guvernérka Mary Simonova nad uděleným vyznamenáním vyjádřila „hlubokou lítost“.
Kanada udělila vyznamenání Řádu Kanady, které je považováno za druhé nejvyšší vyznamenání pro Kanaďany, ukrajinskému přistěhovalci Peteru Savarynovi, který za druhé světové války sloužil v nacistické jednotce. Mezi zahraniční vyznamenané tímto oceněním patří přitom třeba Nelson Mandela nebo právě Václav Havel.

Generální guvernérka Kanady Mary Simonová se za udělení tohoto vyznamenání v úterý omluvila a vyjádřila za to v prohlášení „hlubokou lítost“. Mluvčí uvedla, že v současnosti se přezkoumávají i další dvě vyznamenání, která v minulosti Savarynovi byla udělena. Jedná se o medaili Zlaté jubileum a Diamantové jubileum.

Minulost Petera Savaryna se stala terčem pozornosti poté, co deník Forward odhalil minulost Jaroslava Hunky, který sklidil ovace v parlamentu během návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na konci září a byl oceněn jako „veterán z druhé světové války, který bojoval za ukrajinskou nezávislost proti Rusům“.

Hunka i Savaryn byli dobrovolníky 14. granátnické divize Waffen Grenadier SS, obecně známé jako divize Galicia. Jednotka byla zformována v roce 1943 z rekrutů v oblasti Haliče na západní Ukrajině. Byla vycvičena v třetí říši a veleli jí němečtí důstojníci SS. Jednotka je obviňována z válečných zločinů, jedním z nich je i upálení 500 až 1 000 Poláků v roce 1944. Dvěma tisícům bojovníků této jednotky bylo po válce umožněno v Kanadě začít nový život.

Odhalení tohoto příběhu vedlo v Kanadě k rezignaci předsedy Sněmovny reprezentantů Anthonyho Rota. Za ovace v parlamentu se omluvil i premiér Justin Trudeau. „Je to něco, co je pro kanadský parlament a potažmo pro všechny Kanaďany hluboce trapné,“ řekl premiér novinářům.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ajajaj-Nasli-dalsiho-vyznamenaneho-esesaka-Tenhle-dostal-stejny-metal-jako-Havel-743902