Podpořili byznys farmaceutických firem a bylo jim úplně jedno, co o vakcínách ví. Mám všechno potřebné na podání trestního oznámení,“ tvrdí česká advokátka, politička a bývalá novinářka Zwyrtek-Hamplová

Advokátka Jana Zwyrtek-Hamplová zaoberajúca sa ústavným právom v rozhovore pre projekt Inovace Repubiky poukazuje na to, že pri nákupe vakcín proti Covid-19 došlo k porušeniu povinnosti pri správe cudzieho majetku.

 

„Mám základ informace od ministra Válka, který mi odpověděl k mému překvapení, až velice otevřeně a úplně na všechno včetně toho, že jsem se ptala, jak je propojen postoj proti očkování s pro ruskou podporou. Řekl, že je to obecně známo ze sociálních sítí, a proto Ministerstvo zdravotnictví… Mám opravdu vlastnoručně podepsané od Ministerstva zdravotnictví, že oni ze sociálních sítí učinili závěr, že existuje propojení mezi lidmi proti vakcinaci a podporující Rusko. Proboha to je tak, jakoby mi nějaký starosta řekl, že je to tak a tak, protože to četl na sociálních sítích…,“ říká k oficiálním informacím od Ministerstva zdravotnictví Mgr. Jana Zwyrtek-Hamplová, která se zabývá ústavním právem.

„Pochopila jsem, že udělali naprosto špatné rozhodnutí hospodářské, což znamená, že porušili povinnost při správě cizího majetku, když z nedbalosti udělali tuto objednávku. Toto si nemohli nechat nadiktovat žádným Bruselem. Toto je skutečně odpovědnost ministra, který to takhle podepsal. Nepochybně největší odpovědnost ponese ministr Vojtěch, toho je mi hodně líto. Pokud tam bude škoda nějakých 14 miliard korun, tak to je škoda, se kterou jsou spojeny nepodmíněné tresty, čímž neříkám, že bude odsouzen. Nevíme, jak se na to bude soudnictví tvářit, ale podle mého názoru, když mám teď v ruce papír, že mi v podstatě Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že v době podpisu smlouvy na miliony dávek, tak o těch látkách nemělo absolutně žádné informace. Na Ministerstvu zdravotnictví nemají žádné informace o těchto látkách. Odůvodňují to tak, že nejsou povinni tyhle informace mít, protože to musí mít SÚKL, což formálně mají pravdu, až na jeden detail, že bez těch informací nemohou podepsat ty smlouvy. Přátelé se mě ptají. Řekni nám to nějak lidsky. To je jako by starosta Horní Dolní, která má tisíc občanů objednal za obrovské miliony například 20 milionů obálek, tak má právo je koupit, chce je používat, použije na to správně peníze, použije správně pravomoc, ale stejně ho zavřou, protože jednal nedbale a ohrozil rozpočet obce naprosto nedbalým nákupem. A to se ještě ty obálky nezkazí a několik generací je může používat. Zatímco tyhle látky vyhodíme do odpadu…,“ říká v Mgr. Jana Zwyrtek-Hamplová k závažnosti činů ministrů posledních dvou vlád.

„Podobně budeme řešit, jak pan Válek podepsal očkování dětí. V každém případě trestní oznámení podám ne jako odborník na zdravotnictví, ale jako odborník na veřejné právo, protože každého jiného starostu by za toto zavřeli. Pokud někdo podepíše smlouvy za miliardy a nemá k tomu naprosto žádné podklady a není povinnen je mít, tak se těžce plete. Musí jednat hospodárně, když nemá podklady, tak si je musí vyžádat od SÚKL. Mám skoro všechno, co k trestnímu oznámení potřebuji,“ vysvětluje Mgr. Jana Zwyrtek-Hamplová parametry a oficiální podklady k podání trestního oznámení na ministry.

Viac vo videu:

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová je advokátkou s působností v celé ČR. Je výraznou autoritou v oblasti veřejného práva včetně práva ústavního; ve své advokátní praxi se specializuje zejména na ústavně garantovaná práva územních samospráv, kde zastupuje obce, města a kraje. Dosáhla řady precedentních rozhodnutí jak u Ústavního soudu, tak u soudů nejvyšších. Ve svém oboru přednáší, je autorkou řady odborných publikací a stovek odborných článků. Působí v redakční radě Moderní obce, a je známou blogerkou. Má zkušenosti rovněž z politiky, už více než patnáct let se však věnuje jen své profesi. V té získala v roce 2019 prestižní ocenění Právník pro oblast správního práva.

Do veřejného prostoru se vrátila, jak sama říká, poněkud neplánovaně, avšak výrazně, až v souvislosti s aktuální situací, když začala důsledně vystupovat proti porušování základních lidských práv a svobod, proti zneužívání moci k vydávání bezdůvodných a diskriminačních opatření, a především tvrdě vystoupila a vystupuje proti diskriminaci dětí.

Zdroj: YouTube Inovace Republiky / InfoVojna