Ruské ministerstvo obrany nedávno zveřejnilo dokumenty o biolaboratořích na U-krajině, které financovaly USA a v nichž se zpracovávaly patogeny jako mor, antrax, tularémie (vzácná zoonóza), cholera atd. Mimochodem, iniciativa na zřízení takových laboratoří na U-krajině, kde se měly zpracovávat „obzvláště nebezpečné patogeny“, vzešla od bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, tehdy ještě senátora za stát Illinois. To, že skutečně existují, nyní potvrdila i Victoria Nulandová, náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti v Bidenově administrativě.

Obamovy plány existují od roku 2005

Na nyní smazaných, ale archivovaných webových stránkách se píše o otevření „Prozatímní centrální referenční laboratoře v Oděse“ na U-krajině v roce 2010. Uvádí se v něm, že plány na jeho realizaci vznikly v roce 2005, kdy senátor Dick Lugar a tehdejší senátor Barack Obama spolupracovali s u-krajinskými představiteli. Lugar a Obama se také podíleli na koordinaci úsilí amerických a u-krajinských vědců v tomto roce při studiu a údajné prevenci ptačí chřipky.

Zmíněná laboratoř s vysokým stupněm rizika 3 by se měla zaměřit na výzkum nebezpečných patogenů používaných bioteroristy. Například antrax, tularemii (vzácná zoonóza), horečku Q (bakteriální infekce způsobující zoonózu) a další nebezpečné patogeny. Oděsa leží u Černého moře a je považována za důležitý strategický cíl v současné válce mezi U-krajinou a Ruskem. O město by se brzy mohl vést velký boj.

Laboratoře ve městech, která jsou napadena Ruskem

Podle zprávy je zařízení součástí Nunn-Lugarova programu pro snižování hrozeb (CTR), který byl vytvořen v roce 1991 po rozpadu Sovětského svazu. Na tuto laboratoř se odvolává i zpráva americké Akademie věd. Zmiňuje se o spolupráci mezi Ministerstvem obrany USA a Ministerstvem zdravotnictví U-krajiny, která byla zahájena dohodou v roce 2005. Doplňková zpráva projektu prevence biologických zbraní, která dokumentuje ukrajinskou síť biologických laboratoří, se také podrobně věnuje patogenům, které se tam používaly k výzkumu.

Mezi patogeny, které laboratoř zkoumala, patřila ebola a „viry patogenní skupiny II pomocí virologických, molekulárních, sérologických a expresních metod“. (Strana 232 zprávy za rok 2014) Přehled obsahuje další seznam biolaboratoří v Kyjevě, Lvově, Charkově, Sumách, Chersonu, Dněpropetrovsku a Simferopolu na Krymu, který byl mezitím připojen k Rusku. Některá z těchto měst jsou v současnosti cílem ruských útoků.

Velvyslanectví USA vymazalo laboratorní dokumenty

Krátce poté, co se objevily první zprávy o biologických laboratořích na U-krajině financovaných USA, mimo jiné od tiskové agentury RIA-Novosti, americké velvyslanectví v Kyjevě v noci na dnešek odstranilo související informace ze svých internetových stránek. Například seznam dokumentů ve formátu PDF, v němž byly uvedeny laboratoře financované z USA s mnoha podrobnostmi včetně výše financování. Byly archivovány různými médii.

Ministr zahraničí USA přiznal existenci laboratoří

Existenci takových biolaboratoří na U-krajině nyní potvrdila i Victoria Nulandová, státní tajemnice pro politické záležitosti v Bidenově administrativě, viditelně rozčilená. Na otázku republikánského senátora Marca Rubia (Florida), zda má U-krajina biologické nebo chemické zbraně, odpověděla: U-krajina má biologická výzkumná centra a velmi se obává, že by se jich mohla zmocnit ruská vojska. Ve spolupráci s u-krajinskými úřady se snaží zabránit tomu, aby se dostaly do ruských rukou.

 

Nulandová: Ústřední role USA na U-krajině

Nulandová je osvědčenou odbornicí na Rusko a U-krajinu. V roce 2014 byla hlavní představitelkou USA v době revoluce na u-krajinském Majdanu a byla zodpovědná za poskytnutí amerických úvěrových záruk ve výši 1 miliardy dolarů a za poskytnutí „nesmrtící podpory“ u-krajinské armádě a pohraniční stráži. Svůj vliv uplatnila i při následném sestavování vlády, což vyplynulo z uniklého telefonátu s tehdejším velvyslancem USA Geoffreym Pyattem, který vyvolal skandál.

Zdroj: Wochenblick

Převzato:

https://tadesco.org/mor-cholera-snet-slezinna-vzacne-zoonozy-obama-na-ukrajine-zridil-biologicke-laboratore/