Za vlády německé levicově-liberální vlády se náklady na bankroty v roce 2023 vyšplhaly na 34 miliard eur, zatímco 205 000 pracovních míst bylo zrušeno.

Podle zprávy úvěrové agentury Creditreform bude německá ekonomika v roce 2023 pokračovat v sestupné spirále a počet bankrotů prudce vzroste.

Z údajů vyplývá, že bylo vyhlášeno 18 100 bankrotů, což představuje 23,5% nárůst oproti loňskému roku.

„Stále více podniků se hroutí pod neustálou zátěží vysokých cen energií a obratu úrokových sazeb,“ uvedl Patrik-Ludwig Hantzsch, vedoucí ekonomického výzkumu společnosti Creditreform.

Creditreform uvádí, že ekonomické škody způsobené nesplácením závazků dosahují pro věřitele 34 miliard eur, což znamená, že je ohroženo nebo již bylo zrušeno 205 000 pracovních míst, což je o 30 000 více než v loňském roce.

Německá ekonomika se od krize Covid-19 potýká s velkými problémy. Válka na Ukrajině, vysoké úrokové sazby a přechod na zelenou energii zatížily mnoho spotřebitelů a podniků obrovskými náklady.

Naděje je také malá, německý list Tagesspiegel napsal: „V dohledu není žádné zlepšení situace.“

Deník konstatuje, že počet bankrotů byl mnohem vyšší než během finanční krize v letech 2008 a 2009, nicméně Hantzsch ze společnosti Creditreform varuje, že na rozdíl od té doby tentokrát není na obzoru žádná fáze oživení. Kvůli „mnoha problémům, s nimiž se podniky potýkají – zátěžím, jako jsou náklady na „zelenou“ transformaci, nedostatečná digitalizace, nedostatek zaměstnanců a vysoké úrokové sazby -, není vidět žádné zlepšení“.

Společnost Creditreform uvádí, že nejvíce bankrotů ze všech odvětví bylo ve stavebnictví, kde došlo k nárůstu o 20,8 %. V ostatních odvětvích však došlo k ještě většímu skoku, i když celkový počet bankrotů byl stále nižší. V sektoru služeb se počet bankrotů zvýšil o 22,5 %, v obchodě došlo k nárůstu o 26 % a zpracovatelský průmysl byl zasažen nárůstem o 30,2 %.

„Mnoho společností, které jsou nyní v platební neschopnosti, bojovalo po léta s několika krizemi, jako je koronavirus, inflace a nedostatek kvalifikovaných pracovníků,“ řekl. „Jako zpožděný ukazatel nyní čísla odrážejí těsný sled krizí v posledních letech.“

Podle německého listu Welt je největší pravděpodobnost, že zkrachují podniky s 10 a méně zaměstnanci, které budou v roce 2023 tvořit 80 % celkového podílu. Počet bankrotů mezi velkými společnostmi, které představují více než 250 zaměstnanců, se však také prudce zvýšil o 50 procent, a to z 60 v roce 2022 na 90 v roce 2023. U společností s 51 až 250 zaměstnanci se počet bankrotů zvýšil z 370 na 650, což představuje nárůst o téměř 76 procent.

V roce 2023 zkrachovalo několik velkých společností, včetně prodejců oblečení Peek & Cloppenburg a Gerry Weber. Výrobce hraček Haba vyhlásil bankrot, uzavřel velkou továrnu a zrušil 40 % pracovních míst.

Zdroj: Remix News

https://tadesco.org/kolapsy-podniku-bankroty-v-nemecku-v-roce-2023-prudce-vzrostly/