Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací. Dohoda učiní tečku za mnohaletým sporem o svobodu slova a Assange se díky ní bude moci vrátit do domovské Austrálie. Podle vyjádření WikiLeaks již Assange v pondělí celu opustil a odletěl z Británie.

„Julian Assange je volný. Ráno 24. června opustil věznici s nejvyšší ostrahou Belmarsh poté, co tam strávil 1901 dní. Nejvyšší soud v Londýně ho propustil na kauci a odpoledne byl propuštěn na letišti Stansted, kde nastoupil do letadla a odletěl z Velké Británie,“ informoval web WikiLeaks na sociální síti X.

„Slova nemohou vyjádřit naši nesmírnou vděčnost vám – ano vám, kteří jste se roky a roky mobilizovali, aby se toto stalo skutečností. Děkuji. Děkuji. Děkuji,“ vzkázala podporovatelům Assangeova manželka Stella, s níž má dvě děti.

Dohodu s vyšetřovateli potvrdily také tiskové agentury na základě soudních dokumentů vyplněných v pondělí americkým ministerstvem spravedlnosti. Prokuratura podle nich nebude požadovat pro Assange nový trest a postačí jí pět let, které strávil v cele v Británii.

Dvaapadesátiletý někdejší počítačový expert v USA čelí 18 obviněním, z toho 17 za špionáž. Podle soudního podání citovaného agenturami se hodlá přiznat k jedinému bodu obvinění, kterým je spiknutí s cílem získat a zveřejnit utajované informace o americké národní obraně.

Assange by měl osobně vyslechnout rozsudek v noci na středu SELČ u soudu na jednom z ostrovů tichomořského souostroví Severní Mariany, které je přidruženým státem USA. Odtamtud by měl zamířit přímo domů do Austrálie.

Julian Assange na nově zveřejněném snímku

WikiLeaks v pondělí zveřejnil video Assange v džínách a modrobílé košili s vyhrnutými rukávy, jak podepisuje dokument o svém propuštění z britského vězení a následně nasedá do soukromého letounu s logem charterové firmy VistaJet.

Jediný její let startující v pondělí odpoledne z londýnského letiště Stansted mířil podle agentury Reuters do Bangkoku, žádný ze zdrojů obeznámených s Assangeovou cestou však oficiálně tuto destinaci nepotvrdil.

Assange stál v roce 2010 za dosud největším únikem utajovaných armádních dokumentů a zveřejněním nespočtu diplomatických depeší nebo videa z útoku v irácké metropoli Bagdádu, při němž Američané zabili několik lidí včetně dvou novinářů.

Jeho právníci se léta snažili bránit vydání do USA s tvrzením, že mu tam hrozí celkový trest až 175 let, pokud bude odsouzen. Americké úřady odhadovaly, že by trest byl výrazně nižší.

Julian Assange nastupuje do letadla

Podle zmíněného dokumentu prokuratura navrhuje trest 62 měsíců vězení, který odpovídá době, již strávil v britské cele. Pokud soudce na dohodu prokuratury a Assangeových obhájců přistoupí, osvobozující rozsudek zazní ve středu v 9 hodin ráno místního času (1:00 SELČ).

Assange od dubna 2019 pobýval v londýnském vězení se zvýšenou ostrahou Belmarsh. Předtím strávil sedm let na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, aby se vyhnul vydání do Švédska, které ho chtělo stíhat kvůli podezření ze znásilnění a sexuálního obtěžování. V listopadu 2019 švédská prokuratura kvůli promlčení předběžné vyšetřování Assange zastavila.

Během více než 12 let zadržování se Assange pro mnohé stal symbolem boje za svobodu slova. Podle jeho blízkých se zároveň věznění negativně projevilo na jeho zdravotním stavu.

Australský premiér Anthony Albanese nechtě podle agentury Reuters komentovat probíhající právní kroky, jeho mluvčí však zopakoval premiérův názor, že Assangeův případ se již vlekl neúnosně dlouho a jeho protahování nemohlo přinést nic pozitivního.

ZDROJ: AP / ČTK / Novinky / CZ24.news / X-Twitter