Americké síly v zálivu Guantanamo v pondělí sestřelily francouzský vojenský dopravní letoun A400M, který pronikl do identifikační zóny protivzdušné obrany stanice (ADIZ), aniž by reagoval na rádiové volání, řekl zdroj z kanceláře generála Erica M. Smithe agentuře Real Raw News.

A400M je podobný americkému C-130, je to čtyřturbový letoun schopný přepravovat mnoho vojáků nebo vojenskou techniku. A400M, který zkonstruovala společnost Airbus Military, je taktický letoun o velikosti mezi C-130 a Boeingem C-17 Globemaster III; může přepravovat těžší náklad než C-130 a může používat hrubé přistávací plochy.

Ve 14:00 letoví dispečeři na letišti Leeward Point a operátoři radarů na palubě torpédoborce třídy Arleigh Burke, určeného k ochraně zálivu Guantanamo, objevili neznámý letoun 50 mil jižně od základny. Nejprve nebyli schopni určit výšku a rychlost letounu, což znamenalo, že piloti vyřadili z provozu odpovídač letadla a ADS-B, elektronická zařízení, která při příjmu radiofrekvenčního dotazu vytvářejí odezvu. ADS-B je technologie, pomocí které letadlo určuje svou polohu pomocí satelitní navigace nebo jiných senzorů a pravidelně ji vysílá, což umožňuje jeho sledování.

ATC a torpédoborec však rychle určily místo původu letounu; odstartoval z letiště Mariscal Sucre, vojenského a civilního letiště ve venezuelském státě Aragua.

„Komerční let by svou elektroniku nevyřadil. A pravděpodobnost, že se současně rozbije jak odpovídač, tak ADS-B, je nepravděpodobná. Bylo to velmi podezřelé a vyvolalo to vzpomínky na vánoční útok na GITMO,“ uvedl zdroj.

GITMO přešlo do bojových pozic, když letadlo překročilo hranici 25 mil, a kapitán torpédoborce nařídil svému zbraňovému důstojníkovi, aby připravil palubní komplet střel země-vzduch RIM-66 pro případný střet.

Když vetřelec pronikl hranicí 20 mil, posádka Arleigh Burke nějakým způsobem určila, že se jedná o A400M letící rychlostí 250 uzlů a výškou 2500“, hluboko pod stanovenými trasami komerčních letů.

Rozhodnutí střílet na přilétající letadlo nakonec padlo na brigádního generála Lance A. Okamuru, nejvyššího důstojníka GITMO, který má na starosti vojenské operace. Ten dal velitelskému důstojníkovi Arleigh Burke pokyn, aby A400M sestřelil. O pár vteřin později zasáhla trup letadla jediná střela. Oblohu ozářila karmínová ohnivá koule, když trosky dopadly na Karibské moře.

Torpédoborec se okamžitě vydal nejvyšší možnou rychlostí k poli trosek a před příjezdem nasadil vrtulník MH-60R Seahawk, aby prozkoumal oblast. Vrtulník hlásil, že vidí torza sedadel, části letadla a těla plovoucí uprostřed vznikající ropné skvrny.

Náš zdroj uvedl, že posádka Arleigh Burke vytáhla z vody 16 celých, neporušených těl. Těžší trosky, včetně motorů letadla a většiny jeho trupu, se potopily, když Arleigh Burke dorazil na stanici. Náš zdroj uvedl, že nalezené mrtvoly byli uniformovaní vojáci nesoucí odznaky francouzské cizinecké legie, sboru francouzské armády složeného z několika specializací: pěchoty, kavalerie, ženistů a výsadkových jednotek. Byl vytvořen v roce 1831, aby umožnil vstup cizích státních příslušníků do francouzské armády.

„Podle toho, jak to vypadá, režim přesvědčil Macrona, aby cizineckou legii použil jako aktivum hlubinného státu. Snahy o obnovu pokračují. Všechna nalezená těla měla padáky. Domníváme se, že to měl být útočný vpád,“ dodal zdroj.

https://realrawnews.com/2023/02/gitmo-shoots-down-french-military-plane-carrying-paratroopers/