Od minulého týdne známe úsporný balíček. Opozice nebo odbory odhadují jeho dopad na domácnosti až v řádu desítek tisíc korun ročně. Sedí takové propočty? Na koho opatření nejvíc dolehnou? Jak se projeví v cenách a inflaci? A nastává čas snížit úrokové sazby? O tom hovořila ekonomka Ilona Švihlíková v pořadu K věci na CNN Prima News.

Podle dnešního průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas se 72 procent Čechů domnívá, že jim i přes konsolidační balíček nezlevní životní náklady. 23 procent lidí v nižší životní náklady věří. „Nevím, kdo co četl, že si myslí, že z tohohle vyplynou nižší životní náklady. To nevím, co by se muselo stát za zvláštní kouzlo. Já bych možná na úvod řekla, že ten balíček má prapodivnou podobu, už tím, jakým způsobem byl prezentován, to raději nechám stranou, to byl čirý surrealismus, ale jak je i koncipován. On je to vlastně soubor odrážek. To znamená: Není tam žádná analýza, jak jsme se dostali do situace veřejných financí, že je potřeba to řešit tímto způsobem. Nejsou tam vůbec analyzovány předchozí dopady toho, co se udělalo, počínaje superhrubou mzdou, konče daní z nabytí nemovitostí, to tam úplně chybí. Jakoby se to nestalo…“ poznamenala Švihlíková.

Místo toho je tam podle jejích slov soubor odrážek nějakých opatření, u nichž není stanovena ani priorita, ani dopad na inflaci, ani dopad na růst. „Trpím. Tohle není žádný materiál, se kterým se dá kvalifikovaně pracovat, protože já z toho nepoznám, jestli mám udělat dřív něco jiného, jestli to všechno můžu zavést najednou. Jestli je vůbec zajímá, jaké to bude mít dopady na ekonomický růst, podle mě bezesporu velmi negativní, to prostě tu ekonomiku musí dostat do velkých ekonomických potíží. To tam úplně absentuje. A místo toho jedno opatření, druhé, třetí a takhle je jich tam naservírováno několik desítek,“ sdělila Švihlíková.

„Vláda si nemusí dělat moc starosti s tím, co tomu kdo řekne, protože ovládá Senát, Poslaneckou sněmovnu, prezidenta, to znamená, že tady to může protlačit všechno, co bude chtít, velmi hladce. To je první věc… Druhá věc je to, že v těch volbách, kterými se vláda zaklíná, že je vyhrála, propadl milion hlasů. To je nebývalá věc. Milion lidí nemá své politické zastoupení,“ podotkla též Švihlíková.

Rozhorlila se také nad tím, že vláda původně slibovala, že nebude navyšovat daně, což podle ní nedodržela. „Lhali ráno, lhali v poledne, lhali večer,“ řekla Švihlíková.

Velká část ekonomů se shoduje na tom, že tento balíček je první krok správným směrem. Koho podle jejích slov nejvíc zatíží? „Bezesporu zaměstnance. Zaměstnanec je v té pozici, že nemá jak uniknout. On nemůže uniknout. Ve chvíli, kdy mu něco seberete, zvýšíte daně a podobně. Tak co on udělá? Firma může uniknout…“ podotkla Švihlíková.

https://cz24.news/fiala-s-komplici-lhali-lhali-lhali-a-prosadi-si-svoje-ekonomka-kvuli-tomu-trpi/

ZDROJ