Bruselský překlad: Prezident Pavel zaštiťuje akci Summitu evropských hodnot 2023 Jakuba Jandy

Jako hlavní host nebude samozřejmě chybět tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu. To by tak scházelo, abychom ho vynechali. Celá konference bude probíhat evidentně v angličtině, ani uvítání českých novinářů neproběhlo česky. Přemýšlím, zda by to tak bylo třeba i ve Francii. Hlavní téma prezidenta Pavla je válka na Ukrajině.

Docela by mě zajímalo, zda si na taháku pečlivě připravené poznámky připravoval sám nebo mu byly odněkud připraveny. Další tématem je samozřejmě nebezpečí Číny, jako největšího světového trhu, který jsme se na rozdíl od vojenské síly proti Rusku, evidentně rozhodli zlikvidovat ekonomicky. To se nám asi úplně nepodaří, protože Čína nás má v hledáčku právě jen kvůli provokacím s Tchaj-wanem, jinak jsme mimo její rozlišovací schopnost. Možná se nám ale podaří ekonomicky zlikvidovat sebe.

Jiná bezpečnostní rizika pro Českou republiku zřejmě podle naší (či jiné) prezidentské kanceláře neexistují. Nebezpečí pro nás pravděpodobně nepředstavují ani nově schválené migrační kvóty a tisíce potenciálních uprchlíků bůhvíodkud, které jsme se tak potichoučku zavázali v Bruselu přijmout. O nich ani slovo, to prošlo tak nějak bez většího zájmu mainstreamových médií, to nám po pár letech vzdoru s prezidentem Zemanem bylo sděleno jako prostý fakt.

Sice se nám politici snaží namluvit, že to žádné kvóty nejsou, že jsme si hrdinně vyjednali výjimku kvůli migrantům z Ukrajiny, ale já se ptám, to se počítá s tím, že tu ti Ukrajinci zůstanou na pořád? Ani to už nám nikdo nechce zastírat? A proč jsme tedy ty kvóty neodmítli stejně hrdě jako Maďarsko či Polsko? Protože tu na našich českých zájmech už nezáleží vůbec nikomu? Protože už si na to vládní představitelé ani nehrají? Protože nás všechny (a většina lidí je opravdu nevolila) přehlíží jako loňský sníh? Protože mají pocit, že můžou?

Co zbyde po téhle vládě kromě zadlužené a spálené země? Nevratné změny a škody, které mohou končit podobně, jako všude na západ od našich hranic. Tahle politika naprosté korektnosti, umlčování nesouhlasných názorů a multikulturního soužití nefunguje nikde. Není jediný důvod, aby fungovala u nás.

AUTOR:  Jana Marková