Příjmy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho rodiny v loňském roce činily 12,4 milionu hřiven (7,4 milionu Kč). Více než polovina jsou příjmy z prodeje státních dluhopisů, rodina vydělala i na pronájmech svých bytů, vyplývá z údajů zveřejněných na stránkách prezidenta. Příjmy rodiny se po předloňském propadu vrátily na předválečnou úroveň, píše agentura Ukrinform.

*****

Francie dodá Ukrajině stovky starých obrněných vozidel a nové střely země-vzduch. Podle agentury Reuters to řekl listu La Tribune francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu. Šéf resortu obrany dodal, že prezident Emmanuel Macron ho po hovoru se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským požádal, aby připravil další balík vojenské pomoci, ve kterém bude i staré, ale stále funkční francouzské vybavení.

*****

Český Deník N a německý týdeník Der Speigel uvádějí, že poslanec pravicové Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň byl jedním z politiků, kteří dostali peníze od jisté ruské vlivové organizace. Politik českého původu to označil za pomluvy a hodlá se bránit právní cestou.

Der Spiegel tvrdí, že na kauze pracovalo několik zpravodajských služeb, minimálně pět, ale klíčovou roli prý po celou dobu vyšetřování hrála česká Bezpečnostní informační služba (BIS), přičemž na německé straně s ní spolupracoval Spolkový úřad na ochranu ústavy, tedy kontrarozvědka. (Zajímavé, ale Německo nemá ústavu.)

Petr Bystroň je dvojka na kandidátní listině AfD do Evropského parlamentu. Čučkaři z BISky včele s Koudelkou zase dostali úkol někoho zdiskreditovat, a není samozřejmě náhoda, že to je před volbami do europarlamentu. Nedávno měl Petr Bystroň rozhovor na Slovensku s Hlavné Správy, ODKAZ.

*****

Ruský plynárenský gigant Gazprom v březnu zvýšil dodávky zemního plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů o 4,5 procenta oproti předchozímu měsíci. V meziročním srovnání tyto dodávky vzrostly dokonce o zhruba 26 procent. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své výpočty založené na zprávách Gazpromu o tranzitu přes Ukrajinu a na údajích evropské skupiny pro přepravu plynu Entsog.

*****

Označíme francouzské zboží nálepkami „nejsem v Moskvě vítané“, pohrozila Zacharovová

Ruské ministerstvo zahraničí pohrozilo Francii odvetnými opatřeními, pokud se její představitelé budou dále uchylovat k prohlášením, že ruští a běloruští sportovci nejsou na letošních olympijských hrách v Paříži vítáni, jako to učinila pařížská starostka Anne Hidalgová.

*****

Von der Leyenová má problém, jmenuje se Pfizergate

Vyšetřovatelé Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) se začali zabývat obviněními souvisejícími s vyjednáváním mezi šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou ohledně objednávek vakcín proti covidu-19. S odvoláním na mluvčího prokuratury v belgickém Lutychu o tom informoval server Politico.

*****

Česko tíží naléhavý problém: závislost na lécích z Číny. Podobně jsou na tom i další evropské státy. Celých čtyřicet procent substancí, ze kterých se vyrábí tuzemské medikamenty, totiž pochází právě z této země. Jakmile se tedy začalo hovořit o vstupu Ukrajiny do Evropské unie, zrodily se i plány využít její farmaceutický průmysl.

*****

Žalobci z vrchního státního zastupitelství začali prověřovat kampeličku (Podnikatelská družstevní záložna), jejiž členy byl premiér Petr Fiala a další prominenti ODS. Případ si vyžádali kvůli zmizení peněz v miliardové kauze Glocin.

*****

Newyorskou metropolitní oblast v pátek 5.4. překvapilo krátké zemětřesení o síle téměř pěti stupňů, píše agentura AP s odvoláním na americkou geologickou službu USGS. Otřesy podle ní pocítilo možná více než 42 milionů lidí. Nic však nenasvědčovalo tomu, že by si tato neobvyklá událost vyžádala větší škody či zranění.

*****

Konec BBC, jak jsme jej znali? A bude následovat ČT a Čro? Co s přežitými, zastaralými modely ´veřejnoprávních médií´, které už ani neplní veřejný zájem, ale vysávají své nevolníky-poplatníky? BBC končí současná licence v roce 2027, nyní dochází k hodnocení, zda-li BBC plní plán licence, který je vždy obnovován (nebo neobnoven…) na 10 let.

Nedávno vyhlásil Tim Davie, generální ředitel BBC, zásadní změny – a to ve financování, tak i v razantních škrtech programů i vysílacích stanic BBC a propouštění zaměstnanců. Jedny ze zásadních slov, která od něj zazněla, byla ta, že “BBC už nezvládá konkurovat americkým a čínským algoritmům sociálních sítí a vyhledávačů, navíc je pro ni čím dál větší konkurencí Netflix a Amazon Prime”.

Ubývá jim razantně sledujících a BBC studios už nestíhá pokrývat zvyšující se ztráty zpravodajství a aktuální publicistiky. O čím dál větší nedůvěře v objektivnost BBC se už ani nemusíme zmiňovat. Co se týče budoucnosti financování, musí Tim Davie předložit návrhy, což nyní učinil. Budou se zvažovat tyto: 1. Financování ze státního rozpočtu, 2. začít přidávat do pořadů placenou reklamu, 3. uvalit poplatek na každého uživatele wifi (pouze pevného připojení, ne mobilního), 4. Paywall – subscription – tedy umístit veškerý obsah BBC za placenou bránu s přístupovým kodem pro každého poplatníka. Tedy kdo chce, zaplatí a vidí, ostatní ne.

Této verze se samo BBC bojí nejvíce… Je asi jasné proč… Je zajímavé vidět, že BBC čelí podobným problémům jako Česká televize a to BBC narozdíl od ČT ´vyváží´ úspěšně pořady do celého světa a je respektovanou stanicí. Pokud tedy BBC je sotva už schopna fungovat a je jí jasné, že už bude ´končit´ v současné podobně, je nasnadě, že ČT nečeká nic jiného.

*****

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Nadace knížete z Lichtenštejna a vládnoucího knížete Hanse-Adama II. z Lichtenštejna v jednom z mnoha sporů o někdejší rodový majetek v Česku, který nyní náleží státu. Šlo o pozemky na jihovýchodním okraji Prahy v katastrálních územích Hájek u Uhříněvsi, Královice a Uhříněves. Rod s žalobou neuspěl, na jeho majetek se vztahovaly poválečné dekrety.

Stížnost směřovala proti usnesení Nejvyššího soudu a rozsudkům Městského soudu v Praze a Obvodního soudu pro Prahu 10. Protože ÚS obdržel řadu podobných stížností, které nastolují totožné právní otázky, rozhodovalo nyní místo tříčlenného senátu celé plénum, tedy sbor všech ústavních soudců a soudkyň. Plénum, jehož nález má vyšší váhu, se výraznou většinou postavilo proti zpochybňování poválečné konfiskace majetku Lichtenštejnů, což je také stanovisko soudů všech stupňů v této i dalších liniích sporů mezi rodem a státem.

„ÚS shrnuje, že nemá důvod odchylovat se od své dlouhodobě ustálené judikatury, která je obecně známá a následovaná. Není žádný důvod, proč by ji měl vůči stěžovatelům měnit nebo ji na ně vůbec neaplikovat. ÚS v obdobných věcech nevyhověl vysokým desítkám stěžovatelů,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Jana Wintra.

Lichtenštejnové se domáhali vyklizení nemovitostí, případně určení vlastnického práva nebo náhrady. Považují se za vlastníky, přestože v katastru nemovitostí je zapsán stát. Lichtenštejnové mají za to, že poválečný prezidentský dekret o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, zrádců a nepřátel českého a slovenského národa se na jejich majetek nevztahoval.

*****

Zdravotnictví zaministra Válka: Dětská nemocnice pořádala sbírku na webu Donio, aby si mohla opravit okna, skrz která na pacienty fouká. A teď pikantní fakt: Jde o Pediatrickou kliniku Fakultní Thomayerovy nemocnice – což je přímo řízená organizace Ministerstva zdravotnictví. Ročně odvedeme na zdravotnictví půl bilionu korun (500 mld. Kč) skrz zdravotní pojištění. donio.cz/pomoc

Vyměňme ve volbách tuto vládu a půjde to i bez sbírek.

*****

Americká ministryně financí Janet Yellenová (nebo herečka, co jí hraje) pohrozila sankcemi vůči čínským bankám a exportérům za pomoc Rusku. “Zdůraznila jsem, že společnosti, včetně těch v Číně, by neměly poskytovat materiální podporu ruské válce, a že pokud tak učiní, budou čelit závažným následkům,” řekla Yellenová po návštěvě.

*****

Šlesvicko-Holštýnsko, nejsevernější ze spolkových zemí SRN, oznámilo nový digitální plán slibující „IT suverenitu“. Bude stát na šesti pilířích, které mají zaručit, že tamní administrativa bude používat udržitelný software a formáty (zejména operační systém Linux), jež nejsou závislé na nějaké konkrétní firmě či produktu. Těmi dlouhé roky byly především ty od Microsoftu.

*****

Teroristický útok v Crocus City Hall u Moskvy zaplatila ukrajinská ropná a plynárenská společnost Burisma Holdings spojená s Bidenem, uvádí Vyšetřovací výbor Ruské federace.

*****

Ukrajinští vojáci z Azova neuposlechli rozkaz vrchního velitele k obraně Časov Jar. Zpráva: Třetí útočná brigáda praporu Azov opět odmítla splnit rozkaz ukrajinského velení, informuje ruský telegram Vojenny Obozrevatel (Vojenský komentátor). Podle kanálu brigáda Azov neuposlechla pokyn vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského, který je poslal do Časova Jaru ve snaze udržet město. Rozkaz byl sabotován, protože velitelé brigád údajně považují Časov Jar za ztracený pro ukrajinskou armádu, na základě zpráv, že ruské síly vstoupily na předměstí. Brigáda Azov už dříve odmítla vstoupit do klíčového města Avdějevka u Doněcka, které v únoru osvobodily ruské síly od ukrajinských nacionalistů.

*****

Dnešní (10.4.) schválení Migračního paktu EU v Evropském parlamentu, na jehož přípravě se v Bruselu přímo podílela Fialova vládní pětikoalice, a který znamená povinné přerozdělování afrických a islámských migrantů i do České republiky, je pro SPD zcela nepřijatelný. Hnutí SPD absolutně odmítá Migrační pakt EU. Je to pozvánka dalších nelegálních migrantů do Evropy. Nechceme v ČR žádné africké a islámské migranty. Zároveň říkáme NE islámu v ČR! Červnové volby do europarlamentu budou referendem o EU a o Fialově vládě. Hnutí SPD vyvine maximální úsilí, abychom po volbách Migrační pakt EU v Bruselu znovu otevřeli a odmítli. A pakliže bude SPD v příští české vládě, nebudeme respektovat Migrační pakt i kdyby se v Bruselu stavěli na hlavu. Zároveň prosazujeme referendum o Migračním paktu!

Migrační pakt stručně a jasně vysvětlil slovenský europoslanec Milan Uhrík:

*****

Zatímco virtuální ukrajinský premiér Fialenko přerušil se slovenskou vládou kontakty, reálný ukrajinský premiér Šmigal chválí Roberta Fica a slovenskou vládu za pomoc pro Ukrajinu. 🙂

*****

*****

Zástupci ministerstva obrany (války) ČR a bank se těší na financování války a tučné zisky

*****

*****

*****

*****

https://tadesco.org/zpravy-dne-12-4-2024/