kojeni001Panu B. Wijeratnemu z Walapanee nedaleko Colomba na Srí Lance zemřela při porodu druhé dcery manželka. Starší z dětí, osmnáctiměsíční Ninsansala Madhushani, byla natolik zvyklá na mateřské mléko, že odmítala pít náhražku z láhve. Pan Wijeratne se proto pokusil kojit svou dcerku sám. A byl úspěšný! Z jeho prsních bradavek začalo vytékat mléko. Lékaři z vládní nemocnice v Kurunegala osmatřicetiletého muže vyšetřili a konstatovali, že je schopen kojení.
“Nemohl jsem se dívat, jak dcerka hlady pláče. Tak jsem ji přiložil k hrudi a zjistil jsem, že mi začala sát z prsní bradavky,” řekl novinářům z deníku Lankadeepa kojící otec.

Zázrak? Ne tak docela. “Muži s hyperaktivními prolaktinovými hormony skutečně dokáží ze svých prsních žláz vylučovat mléko,” podotkl doktor Kamal Jayasinghe, jeden z lékařů, kteří pana Wijeratneho vyšetřovali.

Muži mají stejně jako ženy vyvinuté prsní žlázy a při vhodné hormonální stimulaci mohou začít produkovat mléko, i když samozřejmě v menším množství než průměrná žena. Také proto dostává mladší dcera mléko sušené.