Večeře v Kramářově vile za 88 tisíc Kč. Tak Fialův úřad vlády pohostil šéfredaktory českých médií, vyplývá z faktur, které zmiňuje pořad Aby bylo jasno Jany Bobošíkové. A to není vše: Rakušanovo ministerstvo utratilo 77 tisíc za přednášku ekonoma Tomáše Sedláčka, který úředníky učil kreativně myslet.

„V Aby bylo jasno nemáme rádi apokalyptické vize, konspirační teorie a velká slova. Proto jsme dlouho váhali nad tím, zda máme současný stav svobody, demokracie a ekonomiky České republiky nazvat rozvrat státu,“ začíná Bobošíková svůj pořad zostra.

Dále pak uvádí, jak ví, že hovoří o rozvratu u země, která byla donedávna svobodná, demokratická, s prosperující ekonomikou a s rostoucí životní úrovní.

„To už je ale jen minulost. Nynější stav nejvíc připomíná Titanic. V podpalubí je zle, ale na horní palubě se tančí,“ myslí si moderátorka.

V současné době podle Jany Bobošíkové žijeme ve státě, ve kterém premiér a jím řízená pětikoalice rozlišují politické strany zvolené ve svobodných volbách na „demokratické“ a „populistické a extremistické“.

Žijeme prý také ve státě, který měří občanům dvojím metrem, přihlíží – nebo iniciuje – stíhání za pronesená slova. Ve státě, který pod rouškou boje s dezinformacemi vyhrožuje, lže a zastrašuje.

„Zajímavé je, že drtivá většina novinářů a mainstreamová média tyto metody nekritizují. A diskuse pod články na internetových portálech jsou moderovány tak, že na řadě z nich převažují názory, souhlasící s vězením pro občanské aktivisty, nebo s plány vlády, které jdou jednoznačně proti seniorům nebo živnostníkům,“ je překvapená jedna z autorek pořadu.

O tom, jak vnímá pětikoalice demokracii, svědčí prý i slova ministra zdravotnictví Válka z TOP 09.

„Podle něj jsou nelegální poplatky v ordinacích lékařů ‚daní za demokracii‘. V Aby bylo jasno se domníváme, že k demokracii nepatří tolerování jakékoliv nelegální činnosti. Je smutné, že podle ministra Fialovy vlády je nezákonná činnost ‚daň za demokracii‘, nikoliv odsouzeníhodné jednání. Zároveň je to jeden z důkazů, jak současná vláda demokracii destruuje,“ je si Bobošíková jistá.

V rozkladu je podle ní i sociální systém.

„O tom, že stát snižuje valorizaci penzí, ačkoliv důchodci čelí inflaci přes 21 % oproti 17,5% míře inflace, která trápí celou zemi, jsme již mluvili. Nedávná zjištění však ukázala, že na Jurečkově Ministerstvu práce a sociálních věcí se rozkradly miliony korun určené na pomoc sociálně slabým a Ukrajincům. Úředníci o problému věděli, ale ministerstvo ho odmítlo řešit.“

Pokud jde o ekonomiku, životní úroveň se podle moderátorky propadá nejvíce od vzniku republiky.

„Nejenže je nejvyšší míra inflace za posledních třicet let. Nejenže máme nejvyšší státní dluh v naší historii. Nejenže v únoru dosáhl schodek státního rozpočtu nejhlubšího deficitu od vzniku republiky. Ale dokonce i ratingová agentura pohrozila České republice snížením hodnocení,“ zmínila Bobošíková hodnocení naší republiky s tím, že rating AA- s negativním výhledem dává agentura Fitch naší zemi od nástupu Fialovy vlády a zdůvodňuje ho hlubokými a zhoršujícími se schodky státního rozpočtu, růstem vládních výdajů, prudkým nárůstem státního dluhu při rostoucích úrokových sazbách.

Podle agentury Fitch bude státní dluh do roku 2026 tvořit téměř 50 % hrubého domácího produktu. Agentura také upozorňuje, že ačkoliv země energeticky zvládla zimu, problémy mohou nastat s topnou sezonou v tomto roce. Podle agentury čeká Českou republiku jen velmi slabý ekonomický růst.

Přesto podle Jany Bobošíkové za současné ekonomické situace najdeme v účetnictví státu výdaje, které zesilují pocit rozpadajícího se státu: Na ministerstvech a vládě se rozmařile vyhazují peníze občanů, které stejná vláda souběžně drtí rostoucím zatížením a nutí je k radikálnímu snížení životní úrovně.

„O novém vládním fitku jsme vás už informovali. Ukázali jsme vám také, kolik platíme za luxusní ubytování v hotelu pro ministryni obrany Janu Černochovou, aby měla k dispozici při svém pobytu luxusní kosmetiku a papučky,“ říká moderátorka a přidává několik nejnovějších položek, které lze nalézt ve vládních fakturách.

„I v nejnovějších fakturách Fialovy pětikoalice nalezneme skutečné perly. A tak třeba Fialův úřad vlády minulý týden pozval na pracovní večeři do Kramářovy vily šéfredaktory médií. Účet za občerstvení? 88 tisíc korun,“ začíná výčet.

„Rakušanovo ministerstvo uspořádalo v březnu pro své zaměstnance přednášku ekonoma Tomáše Sedláčka. Za 77 tisíc. A víte o čem? Ne o hospodaření státu. Ne o úsporách. Ale – pozor – o kreativním myšlení,“ je překvapená sama Bobošíková, podle které ekonom Sedláček ve svých kurzech učí, jak „nahlížet na věci z nového úhlu a řešit pracovní výzvy kreativně, jak přemýšlet nově o starých tématech, nebo jak mít neustále otevřenou mysl pro nové podněty.

„Asi aby Rakušanovi úředníci v KRITu mohli ‚kreativně‘ psát komunikační materiály o ‚strachu z konce světa‘ nebo měli ‚otevřenou mysl‘ pro tvorbu plachet na budovu ministerstva s tváří Vladimira Putina v pytli na mrtvoly,“ domýšlí se redaktorka.

To vše je ale podle Jany Bobošíkové však jen slabý odvar objednávek Bartošova Ministerstva pro místní rozvoj. To je totiž správně „pirátské“.

„A tak Ivan Bartoš pro dva zaměstnance svého pirátského ministerstva objednal z peněz daňových poplatníků dvoudenní školení Certified Scrum Master kurz za 90 tisíc korun.

Lektor prý slibuje, že si účastníci kurzu určitě užijí, dozvědí se na něm o agilních metodách a celý Scrum proces si zkusí v rámci zábavných her. Kurz „pomůže pochopit agilní mindset a kulturu z jiného úhlu, naučit se nové principy a získat nové nápady, které můžete hned uplatnit ve vaší organizaci“.

A o co v takovém kurzu vlastně jde? Účastníci se prý naučí, jak pomoci týmům spolupracovat.

„Jak že to bylo na Titanicu? Podpalubí bylo plné vody. Ale na horní palubě, tam se tančilo,“ uzavírá pesimisticky Jana Bobošíková.

 

ZDROJ