Francouzští novináři Nicolas Daniel a Louis de Barbeyrac se rozhodli lépe poznat rybolovný průmysl. A tak se vydali na cestu z Norska do Vietnamu, navštívili Švédsko i Dánsko. Výsledkem jejich výzkumu se stal film, odhalující některá šokující fakta, která se rybářská lobby snaží před veřejností skrýt.
Ve venkovských oblastech na západě Norska je množství rybích farem specializovaných na umělý chov lososů. Ekolog a zakladatel Svazu ochránců přírody Norska Kurt Oddekalv proti nim už dlouho bojuje.

Podle něj je katastrofální, že na malé farmě nejednou chovají dva miliony lososů. Ryby při takovém množství trpí různými onemocněními. Pracovníci farem proto lijí do vody silný pesticid s neurotoxickými účinky.

„Oni sami nosí ochranné obleky a masky, aby se chránily před chemikáliemi k ošetření nádrží proti parazitům. V rybích farmách to není nic neobvyklého. V lososech lze nalézt množství chemických látek, ohrožujících člověka.“ Kurt Oddekalv tvrdí, že „norský losos je jedna z nejjedovatějších potravin na světě“.

Hlavním problémem chovatelů jsou takzvané rybí vši, které parazitují na těle ryby a mohou ji zabít. Vši jsou přitom stále odolnější proti jakýmkoli chemikáliím. Z tohoto důvodu chovatelé používají stále účinnější pesticidy.

To se negativně projevuje na rybách. Až 50 procent tresek na farmách se rodí s různými mutacemi. Pokud člověk spatří takovou rybu, nechce ji jíst, ale pokud se do obchodů dostane pouze maso, na kterém anomálie nevidno, nikdo si ničeho nevšimne.

Také u lososů se objevují mnohé mutace. Jejich maso se rozpadá už při pitvání, přitom by mělo být pružné. Volně žijící losos má přibližně 5 až 7 procent tuku, ale uměle chován téměř 35.

Právě v tukových tkáních se hromadí toxiny, a tak se tato ryba stává jedovatou. Podle francouzského toxikologa Jeroma Ryuzzena je stupeň kontaminace uměle chovaného lososa mimořádně vysoký. Je až pětkrát toxičtější než jiné produkty.

Kromě toho se právě losos může stát prvním geneticky modifikovaným živočichem, který bude schválen pro lidskou potřebu. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv rozhodl, že geneticky modifikovaný losos, který roste dvakrát rychleji než běžná ryba, je neškodný ke konzumaci i pro životní prostředí.

„Je velká pravděpodobnost, že se tato ryba dříve či později dostane do oceánů,“ tvrdí rostlinný biotechnolog z Vancouveru Brian Ellis. „Pokud bude lidstvo pokračovat tímto směrem, měli bychom být připraveni na dosud neznámé důsledky.“

Rybolov v Norsku vynáší čtyři miliardy dolarů ročně a po těžbě ropy je tak druhým nejziskovějším odvětvím hospodářství. Lososy z norských farem v posledních dvaceti letech doslova zaplavily evropský trh. Téměř výlučně uměle chované lososí maso z této severské země běžně najdeme v supermarketech, je surovinou pro restaurace, používá se k výrobě suši.

Rozdíl je vidět na první pohled: plátek lososího masa z norské farmy a z uloveného divoce žijícího lososa. (Foto: napalete)
https://www.podtatransky-kurier.sk/spravodajstvo/ochranar-norsky-losos-je-jedna-z-najjedovatejsich-potravin-na-svete