Houby se na naší planetě objevily asi před 413 miliony lety, nejpravděpodobněji se vyvinuly z primitivních bičíkovců. Vědci začali polemizovat, zda jsou houby geneticky podobné rostlinám, nebo živočichům. Dlouho byly řazeny mezi rostliny, dnes však došli k závěrům, že jsou blíže právě živočichům. Týká se to hlavně mikroskopických hub. V přírodě se vyskytuje na sto tisíc druhů hub. Od rostlin se liší především vzhledem, stavbou těla, chemickým složením a způsobem života. Nemají kořeny (v pravém smyslu) ani listy a nároky na energii neumí uspokojovat s pomocí slunečních paprsků při fotosyntéze jako rostliny. Nedisponují ani květy. Společným s živočichy mají obsah chitinu v buněčné bláně hub. Ten je srovnatelný s chitinem u hmyzu. Rovněž mají i biologicky aktivní látku serotonin, která se u zvířat obvykle hromadí v játrech.
Rovněž jsou dle německé bioložky Kerstin Voigt prvními živými tvory, kteří se jako první živočichové uchýlili k sexu a navzájem si tak vyměňují vhodný genetický materiál, aby žily, co nejdéle. Argumentem je jejich schopnost přiživovat se v zájmu přežití nejen na rostlinách, zvířatech, ale i na lidech v podobě různých plísní. Ostatní živočichové se prý od hub jen přiučili.
Houby jsou produktem ďábla
Jejich prazvláštní tvary, pestrá škála barev, rozmnožování, byly odjakživa velkou záhadou pro celou historii vědy i botaniky. A jejich pozornost si udrželi dodnes. Výskyt hub sváděli na úder blesku, rosu, výpary hnijících organických látek.
Někteří přisuzovali jejich výskyt práci bohů. Avšak francouzský botanik Vaillant na to měl opačný názor. Lidi varoval: „Houby jsou produktem ďábla, vymyšleným jen proto, aby narušoval harmonii přírody, přiváděl do rozpaků a zoufalství botaniky.“
Proděraví i beton
Velkou záhadou pro mnohé mykology jsou buňky některých houbových druhů. Ty dokáží při růstu vyvinout tlak až sedmi atmosfér, který je stejný jako tlak vzduchu uvnitř pneumatik desetitunového nákladního automobilu. Jemné houby, tak proděraví i pevný povrch jako je slabý beton či asfalt aj. Jedná se však o mechanický tlak, nikoli chemické rozleptávání překážky.
Mýty, které houby provází
- Na houby se nesmí pít alkohol. Ve většině případů toto tvrzení neplatí, pokud budete pít s mírou. Pouze hřib Koloděj či hnojník inkoustový není vhodné zapíjet alkoholem.
- Jídla z hub se nesmí ohřívat. Pro houby platí stejná pravidla, jako pro jiné potraviny. Je samozřejmě vhodné je uchovávat v ledničce.
- Houby se obohacují o těžké kovy. Pokud jsou v nich těžké kovy opravdu obsaženy, tak se jedná o velice nízkou koncentraci. Ta zdravému člověku nemůže ublížit.
- Jestliže chcete zjistit zda se ve smaženici nevyskytuje jedovatá houba, vložte do ní stříbrnou lžičku. Když lžička zčerná, tak v ní jedovka je. Jedovaté látky obsažené v houbách se na kovech neprojevují.
Jak sbírat houby:
Houby jsou nedílnou součástí nás všech, bez niž by život na Zemi neexistoval. Po kruté zimě se očekává houbařský ráj. Po loňské panice, že bude jejich sběr zpoplatněn, si jistě všichni oddechli, že se jedná jen o nejapný vtípek. Takže dobrý lov!
Zdroje:
houbarina.cz, hobbyidnes.cz, houbarime.cz, nahouby.cz youtube.com Foto: Flicker.com
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.