Česká republika je bohužel nechtěným boreliózovým peklem a její nákaza je tady, čím dál častější. Od počátku dubna byly zaznamenány první případy postižení těmito upířími parazity. Ti si hojně a tiše lebedí nejraději ve vyšší trávě, v lesích, v lukách, v polích, v křovích a především na listnatých stromech v okolí vodnatých ploch.

kliste V uvedeném grafu můžete spatřit, kde se klíšťatům daří nejlépe.

 

Přestat chodit do přírody, není řešením

Dopady a rizika jsou po přisátí klíštěte opravdu vysoká, a proto se na ně musí brát zřetel. Člověk si z lesa může přinést lymeskou boreliózu, klíšťovou encefalitidu, ehrlichiózu, babesii a další nepříjemné onemocnění. Nepomůže vám vrstvení oblečení, či absence pohybu venku. Nejdůležitější je prevence, kdy nejúčinnější metodou je očkování. Vakcína se podává ve třech dávkách, přičemž první dávku je nutné aplikovat již v zimě. Následně se po uplynutí třech měsíců podá druhá dávka a za devět až dvanáct měsíců to zakončí poslední třetí dávka. Jestliže se nepodaří očkovat v doporučené lhůtě, tak můžete využít variantu tzv. zrychleného očkování, kdy se aplikuje druhá dávka už po dvou týdnech od první vakcinace. Existuje i poslední extra super rychlý tip očkování, při níž druhá dávka je podána po sedmi dnech po prvním očkování a třetí dávka ihned po dalších čtrnácti dnech. V tomto případě se však doporučuje kompletní přeočkování po třech až pěti letech od první aplikace.  Tento způsob je časově i finančně náročnější, ale mnohé pojišťovny na tato očkování přispívá. A pozitivní účinek je zaručen.

Ponožka přispěchala na pomoc zastaralým repelentům

Každý správný zálesák či turista ví, že když se chystá do lesa, tak je zapotřebí se postříkat repelentem proti klíšťatům a jinému bodavému hmyzu. Popřípadě si vzít vysokou obuv, nemít holé nohy a na hlavu si dát dostatečnou pokrývku v podobě různých kšiltovek aj. Tím běžně veškerá příprava končila. Časy se mění, dnes si také můžete pořídit speciální ponožky od české společnosti Loana Rožnov, které prý voní i po desátém vyprání, podporují tvorbu buněk a jako bonus odpuzují klíšťata a další hmyz. Tyto téměř nadpřirozené ponožky jsou vyráběny z bavlny a s příměsí vláken z mořských řas. K tomu voní po eukalyptu, který hmyz přímo nenávidí.

Co dělat, když na vás parazituje nevítaný společník?

Další novinkou na trhu je sada nazvaná Antisept Juwim gel, která je vhodným prostředkem pro použití v případě, že již došlo ke kousnutí klíštětem. Sada je k dostání v lékárnách a obsahuje dezinfekční roztok Antisept, regenerační prostředek Juwim gel, pinzety a vatové tyčinky. Určitě se vyplatí ji nosit sebou na výlety i pobyty v přírodě. Nanošením přípravku hubíte nejen zvíře, ale i možnou infekci a to přímo v těle parazita. Rovněž jej pohodlně odstraníte, že by zázrak? Pokud bude plně funkční, tak se stane horkým favoritem pro boj s klíšťaty na toto léto. Jsou i další přípravky, či speciální karty na odstraňování klíšťat,…

Přikládám video o životě klíštěte, jeho přisátí a jeho správném odstranění z lidské kůže:

 

Zdroje: kliste.cz, krasa.cz, novinky.cz , YouTube.cz

Foto: Flicker.com

http://pravdu.cz/zdravi/na-krvelacne-cizopasniky-s-unikatni-ochranou