Konflikt na Ukrajině, změna klimatu, důsledky pandemií a hospodářský pokles v mnoha částech světa – množství aktuálních problémů zastiňuje Světové ekonomické fórum v Davosu, které se koná od 16. do 20. ledna 2023. Hyperglobalizace je prý u konce, světová ekonomika je pravděpodobně na prahu de-globalizace.

Na první pohled je vše jako obvykle: právě v době zahájení letošního Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu sněží a mrzne. Prodejci obuvi se již těší na prázdné regály od sněhových bot. Obchody s oblečením se zásobily silnými bundami a svetry.

Pokud jsou otevřené. Většina obchodů je zavřená. Opět více než na posledním summitu, který se konal loni v květnu po dvou letech kvůli Coroně. Pronajímá se zahraničním společnostem a dalším organizacím. Přestavěné na honosné reprezentativní kanceláře a konferenční centra. Restaurace a hotely pro nadcházející dny zvýšily ceny. Tak je tomu vždy, když se v Davosu sejdou politici a podnikatelé. Cenu určuje nabídka a poptávka.

Přesto je všechno jinak. Seznam problémů, které tíží světovou ekonomiku, je prostě příliš dlouhý. Optimistické předpovědi nelze očekávat. Dokonce i jinak optimistický zakladatel WEF Klaus Schwab vykresluje budoucnost v chmurných barvách. Konstatuje, že světová ekonomika trpí erozí důvěry a rostoucí roztříštěností. Svět se nachází v „kritickém bodě zlomu“.

Na povrch se dere rozčarování a nová upřímnost. Motto letošního summitu proto zní: „Spolupráce v roztříštěném světě“. Přesto se počet účastníků vrátil na úroveň před Corona pandemií. Ještě nikdy v historii fóra, které bylo založeno v roce 1971, se nepřihlásilo tolik účastníků jako letos. Lidé chtějí znovu osobně diskutovat, vyměňovat si názory, mluvit. A je o čem mluvit. Třem tisícům hostů, mezi nimiž je 52 hlav států a vlád a stovky vrcholných manažerů a jejich delegací ze všech koutů světa, rozhodně nebude chybět téma k hovoru na pozadí mnoha otázek spojených s roztříštěností.

Jak je to možné. Program je svěží jako málokdy předtím: diskutuje se o energetické a potravinové krizi v souvislosti se změnou klimatu. Stejně jako důsledky inflace, nízkého růstu a zadlužení. Vedle toho se objevují témata technologických změn, umělé inteligence, nedostatku kvalifikovaných pracovníků a geopolitických rizik.

Na seznamu hostů jsou zvučná jména. Do Davosu přijede generální tajemník OSN António Guterres. Dále předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, prezidentka ECB Christine Lagardeová, finská premiérka Sanna Marinová, nizozemský premiér Mark Rutte a jako jediný zástupce skupiny G7 německý kancléř Olaf Scholz. A s ním řada ministrů. Na WEF vystoupí také první dáma Ukrajiny Olena Zelenská. Přijede i starosta Kyjeva Vitalij Kličko.

Co se stane po obávaném konci globalizace, která se v Davosu oslavuje již mnoho let? To v současné době nikdo nedokáže předpovědět. Optimistické předpovědi nejsou téměř žádné. O to napínavější budou pokusy o vysvětlení ze strany aktérů diskutujících v Davosu.

Skutečnost, že vedoucí představitelé spolu opět hovoří ve velkém počtu tváří v tvář, protože světová ekonomika se podle současných očekávání mnoha odborníků globalizuje, je pravděpodobně nejdůležitějším a nejoptimističtějším poselstvím letošního setkání v Davosu.

Zdroj: n-tv.de

*****

Klaus Schwab se nezúčastní zahájení konference Světového ekonomického fóra v Davosu „ze zdravotních důvodů“.

https://tadesco.org/davos-v-krizovem-rezimu-ocekavany-konec-globalizace/