Klasické občanské průkazy by v nejbližší době měla dle rozhodnutí Evropské komise vystřídat jejich digitální alternativa. Jednotlivé členské země mají rok na to, aby si vytvořily vlastní národní aplikaci, která bude splňovat standardy stanovené Evropskou komisí.
Proces digitalizace jde kupředu a řada procesů se tím výrazně zjednoduší. Vezměme například digitalizaci veřejné správy či školství, kdy se rodiče místo do žákovské knížky už nyní koukají na profil svého dítěte do školního systému. Stejně jako byly nahrazeny žákovské knížky, budou v blízké budoucnosti nahrazeny i občanské průkazy a doklady obecně.
V tuto chvíli by měl mít každý, komu je více jak patnáct let, u sebe malou kartičku představující občanský průkaz. Stejně tak ale u sebe lidé nosí řidičský průkaz, jízdní doklady, debetní kartu, atd. Jinými slovy s sebou musíme všichni tahat množství dokladů. Řadu z nich už jsme nahradili lítačkami v telefonu, NFC platbami a dalšími aplikacemi. Peněženky tak někteří nosí už jen ze zvyku nebo právě z nutnosti nosit ty poslední doklady, které nemají digitální alternativu. Právě pro snadnější dostupnost vydala nedávno Evropská komise specifikaci a popis architektury pro jednotnou evropskou identitu.
Zdroj: Shutterstock
Univerzální evropskou občankou se zabývá EU Digital Identity Wallet Consortium (EUDI) a mělo by jít o soubor standardů pro vytvoření aplikace, kde bychom měli všichni v budoucnu mít uložené veškeré průkazy stejně, jako máme v mobilním telefonu uložené své platební karty. Využití má digitální občanka široké, protože nebude sloužit jen pro komunikaci se státem, bezpečnostními složkami či veřejnou správou, ale pomůže vám při ubytování v hotelu či schválení půjčky v bance.
Pravděpodobně nebudeme mít jednu evropskou aplikaci, ale jednotlivé členské země si dle specifikací od Evropské komise vytvoří vlastní národní aplikace. Vzájemně by však měly národní aplikace mezi sebou komunikovat. Celý systém by neměl stát na proprietárních technologiích, ale má využít robustní a ověřená řešení, jako jsou open-source projekty od W3C, OpenID Foundation a IETF.
Jak vyplývá z oficiálního usnesení Evropské komise, tak by každý stát měl mít na vypracování své aplikace jeden rok. Je jasné, že startovací pozici nemají všichni stejnou, protože některé státy mají již určitý systém národních identit částečně vypracovaný a je zapotřebí ho aktualizovat a jiné země nemají vůbec nic.
V našem případě to bude s největší pravděpodobností aplikace eDokladovka, která se bude řídit standardy EUDI. Důležitým požadavkem je, aby fungovala jak online, tak offline, což je logické. Jako druhou aplikaci, která bude EUDI podporovat pak bude zvoleno mojeID od vývojářů CZ.NIC.
Systém by měl být propracovaný natolik, že by měl umožňovat i vygenerování kvalifikovaného elektronického podpisu (QES), pro který musíte mít v současné době hardwarový token či čipovou kartu. Z toho je patrné, že nová aplikace bude víceúčelová a mnoha lidem skutečně usnadní život.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.