Světová výstava 1900 (Fr. Exposition Universlle) se konala v Paříži (Francie) od 15. dubna do 12. listopadu v roce 1900. Za sedm měsíců ji navštívilo více než 50 milionů lidí. V létě téhož roku se otevřela první větev pařížského metra, po celé Paříži jezdily trolejbusy, tramvaje, jezdila i elektrická železnice.

Přečtěme si noviny těch let:

„Pro Ruskou říši, jako nejpokročilejší světovou velmoc v technickém a vědeckém potenciálu, byla přidělena největší expozice o rozloze 24 tisíc metrů čtverečních.

Rusko vynaložilo k účasti na výstavě více než všechny ostatní evropské země. Konkrétně 5 milionů 226 tisíc osm set devadesát pět zlatých rublů. Další tři miliony rublů utratily na exponáty. V dnešních penězích je to 7 miliard dolarů.

Slavný chemik Dmitrij Mendelejev byl místopředsedou poroty. Z 18 paláců prezentovaných na výstavě v různých sektorech se Rusko nezúčastnilo pouze jednoho – oddělení kolonizace.

Na území výstavy byly postaveny pouze ruské pavilony z jedinečných cihel vyrobených v Rusku: červené a bílé. Návštěvníky výstavy šokovala zmenšená kopie moskevského a kazanského Kremlu. Model Kremlu měl rozlohu čtyři tisíce čtyři sta metrů čtverečních a nejvyšší věž byla vysoká 47 metrů. Také byla postavena plnohodnotná řemeslnická ulice s dřevěnými zámečky a věžemi.

Celý svět s úžasem a potěšením napsal o expozici Ministerstva železnic Ruské říše:

Nejvyšší ocenění výstavy získal ruský inženýr Proskurjakov za Krasnojarský železniční most. Mimořádnou senzaci vyvolal stánek od umělce Plesnitského, věnovaný výstavbě Transsibiřské magistrály – takzvané Panorama transsibiřské železnice.

Noviny těch let psaly: Nikdo nemohl pochopit, co jsme viděli v expozici Ruské říše. Například přesná kopie vlaku, ve které neznámým způsobem, vytvořeným umělcem Plesnitským, vznikla pro návštěvníky vlaku úplná barevná iluze cestování po Transsibiřské železnici se zastávkami ve stanicích uspořádanými v absolutním souladu s původními vzorky.

Veřejnost, zejména odborná veřejnost z celého světa, žasla nad dieselovými a elektrickými lokomotivami vyráběnými v Rusku, které ve světě neměly obdoby. Celý svět ohromil rusko-čínské oddělení, které dostalo Grand Prix.

Všechny noviny psaly o výsledcích a úspěších osvícení zavedené Ruskem, dané divokým Číňanům, kteří neznali ani technologii, ani kulturu, ani normální zemědělství.

Takzvaná Mercalova palma ukovaná z jednoho kusu kolejnice bez svařování, byla také oceněna Grand Prix. Výška exponátu palmy 3,53 m, váha 325 kg a podstavec – 200 kg.

Přední francouzské noviny napsaly:

Celý svět a my spolu s ním jsme pod vlivem pocitů překvapení a obdivu, které jsme zažili při návštěvě ruského oddělení.

Za posledních pár let ruský průmysl a obchod nabraly takový obrat, učinily takový průlom, který udivuje všechny ty, kteří mají byť jen vzdálenou příležitost vytvořit si představu o ujeté cestě v tak krátké době.

Nelze si představit jinou mocnost, která by dokázala alespoň část toho, co dokázala ruská věda, průmysl a kultura. Tento vývoj je tak velký, že vede k mnoha úvahám o evropské zaostalosti.

Takže se prezentují i ​​různí ruští výrobci. Prezentovány jsou dekorace, zařízení budov a obydlí, okenní skla, tapety, nerostné suroviny, výrobní techniky a samotné finální výrobky.

Samostatně jsou prezentovány jedinečné předměty ruského nábytku a interiérových dekorací, zařízení a způsoby vytápění a větrání obydlí a průmyslových odvětví, o jejichž výrobě nebo tvorbě jsme ve střední Evropě ani neuvažovali.

Domácí spotřebiče jsou úžasné: fény, kulmy, čističe nebo sběrače prachu (vysavače), žehlící potřeby, pračky, myčky nádobí, elektrické sporáky a elektrické chladničky různých velikostí: od malého boxu po průmyslové, velikost velkého městského domu…“

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info