„Průhledná prasárna na MENDELU. Větší peníze, než u Čapího hnízda. Tohle už média z drápů nepustí. Jestli se objeví v debatě, odejde s brekem. Ani Karlova univerzita nebere 84 doktorandů ročně, natož v cizojazyčném programu. Dvakrát přivedla univerzitu k rozpočtovému provizoriu, kdo neumí vést školu, nemůže vést stát. Musela o tom vědět, nebo to přímo organizovat.“ Na prezidentskou kandidátku Danuši Nerudovou se to valí. Národní akreditační úřad vede s univerzitou správní řízení a nic nepomáhá, že Nerudová prohlašuje, že o ničem jako šéfka univerzity nevěděla.

Národní akreditační úřad stále vede nejméně jedno správní řízení s Mendelovou univerzitou v Brně kvůli podezření pramenícímu z nezvykle krátké doby studia některých absolventů v uplynulých letech.

Napsal to server Echo24.cz a připojil, že se kontroly týkají i období mezi lety 2018 a 2022, kdy řídila univerzitu nynější kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová.

Závěry kontroly budou ale známy až po volbách. Nerudová má tedy větší štěstí, než Andrej Babiš, jehož soud v kauze Čapí hnízdo běží již od podzimu a závěrečné řeči jsou naplánovány na začátek ledna 2023.

Řízení univerzity Danuší Nerudovou a špatné světlo, do kterého se škola dostala kvůli kauzám „turbodiplomů“ pro zahraniční studenty, nenechaly ale v klidu ani běžné studenty a absolventy této vysoké školy. Ti na kauzou se snižující prestiž svojí školy reagovali peticí.

Podle deníku Blesk vyzývají bývalí i současní studenti Mendelovy univerzity Nerudovou k vyvození zodpovědnosti. Říkají třeba, že místo toho, aby zahraniční studenti navštěvovali školu, dojížděli učitelé za nimi.

„U všeho byla bývalá rektorka Nerudová,“ upozorňuje spoluautor petice, která k tomu vznikla.

„Účastnila se zkoušek, věděla o interní kritice poměrů u zahraničních studentů. Ekonomické řízení univerzity dovedla dvakrát k rozpočtovému provizoriu. Její opakovaná nečinnost trvající dlouhou dobu vedla k hrozbě ztráty akreditace,“ připojila se další petentka.

„Kdo neumí vést univerzitu, nemůže vést stát. Vyzýváme proto Danuši Nerudovou k vyvození zodpovědnosti. Zároveň požadujeme důkladné vyšetření všech nejasností vedoucích k ohrožení akreditace, zejména studia zahraničních studentů,“ shrnul požadavky petentů další organizátor petice.

Nebývale vysoký počet zahraničních studentů na oboru Economics and management, který na Mendelově univerzitě třeba v roce 2020 šestkrát převýšil počet studentů na „českém“ oboru Ekonomika a management, neunikl ani pozornosti sociálních sítí.

„I v oblasti porušení akademické etiky platí teze z detektivek A. Christie, že jedna indicie je náhoda, dvě jsou souvislost a tři důkaz,“ napsal na svůj facebook absolvent Karlovy univerzity, pracovník Technického muzea a think tanku Institut pro křesťansko-demokratickou politiku, Tomáš Konečný.

„V případě pochybení v rámci doktorského studia z Mendelovy univerzity mne dnes, při ověřování toho všeho, nakonec jako nejlepší ilustrace přišlo toto,“ dodal ještě s odkazem na tabulku, ve které je přehled přihlášených a přijatých doktorandů Mendelovy univerzity podle jednotlivých oborů a let.

„Ještě víc to zaráží, když si uvědomíte, že na malé (a nijak prestižní) škole to převyšuje i počty, které mají velké univerzity. Ani UK nebere nových 84 doktorandů (!!!) ekonomie ročně (a ani žádná fakulta VŠE, možná ani VŠE jako celek). Natož v cizojazyčném programu, což znamená věnovat dotyčným specifickou individuální odbornou péči v cizí řeči,“ pokračoval Konečný s odkazem na jiné, prestižní vysoké školy.

Řešil ale i čistě praktické věci, zda mohli učitelé alespoň teoreticky zvládnout takový počet doktorandů.

„No a samozřejmě si položme otázku, jestliže akademik v hodnosti docenta či profesora může mít standardně jen 5 doktorandů v jakékoliv fázi studia, kde se na Mendelově univerzitě vzala ta kumulativní stovka vědeckých školitelů ročně – hovoříme totiž o čtyřech stovkách doktorandů v pěti letech,“ pozastavil se nad podezřelou okolností Konečný a dodal:

„Jak asi mohla vypadat jejich individuální vědecká příprava, nemusíme zkoumat. Protože nebyla. Není to možné.“

Nad podivně vysokým počtem školitelů, který je nutný k obsažení takového počtu doktorandů se zamyslel na svém facebooku také Janek Wágner, člen týmu poradců ministra na Ministerstvu školství, mládeže a digitální kurátor na Ministerstvu práce a sociálních věcí.

„Na MENDELU museli ty doktorské diplomy tisknout doslova jako Baťa cvičky,“ myslí si s tím, že na takové počty by nemohli mít ani dost školitelů a vyučujících, aby tito splňovali alespoň základní standardy.

„Leda by stáhli většinu použitelných ‚zdrojů‘ z celé republiky,“ napsal poradce a s nadsázkou a připomínkou vědce, po kterém má univerzita svůj název, dodal:

„Kde by je asi tak vzali??? Leda by jim tam po Mendelovi zbyla nějaká utajená klonovací laboratoř?“

To ale není zdaleka vše, co Janek Wágner o praktikách, které panovaly na Mendelově univerzitě v době působení Danuše Nerudové na svůj facebook napsal. Zveřejnil i pár příspěvků z „neveřejné diskuse“, jak je sám popsal.

„Na MENDELU snad museli být všichni akademičtí tuneláři permanentně sjetí, že si dovolili až takhle neuvěřitelně průhlednou a sestřelitelnou prasárnu,“ zněl první z nich, který byl následován dalším.

„Každý příčetný znalec PhD studia v ekonomických oborech vám potvrdí, že níže uvedená tabulka (z Deníku N) jasně dokládá podvod jak vrata. Včetně participace Nerudové, protože o tomhle prostě musela vědět či to přímo organizovat, zvláště pak, když se na výuce a na účasti v dohledových orgánech podílela, či jim dokonce předsedala.“

Na závěr svého příspěvku připojil poradce Ministerstva školství ještě osobní poselství s vírou ve standardní novinářskou práci českých médií.

„Za mě: Ta šílená podvodná ženská prostě nemůže projít přes 1. kolo. Nevěřím, že by to bylo možné. Jestli se aspoň jednou objeví v debatě na TV, tak musí odejít s brekem, pokud novináři správně použijí dostupné informace.

Tohle je Čapí hnízdo jako kráva a věřím, že už to mediální sféra jen tak z drápů nepustí. Na to si dejme po předvánoční a zároveň předsilvestrovské skleničce,“ vyzval ještě Wágner k přípitku.

Stranou dění nezůstala ani sociální síť Twitter, i tam se objevilo několik odkazů, které hodnotily popsanou stávající situaci.

 

Na výše zmíněný příspěvek Tomáše Konečného reagoval třeba primář Hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň Pavel Jindra s tím, že musí jít o podvod.

„Někde se holt neflákají… 145 zahraničních doktorandů za 3 roky na 1 fakultě… to už není co dodat a o nic jiného než o podvodné studium jít nemůže…“

 

Na stejný příspěvek reagoval i další uživatel twitteru, který nevěří, že by uvedená fakta mohla někoho přesvědčit o tom, že je na univerzitě vše v pořádku.

„A opravdu tohle nebije do očí, opravdu si někdo myslí, že jsme my všichni akademici úplně ale úplně blbí. Protože tak to na mě působí.“

O dalším rozměru a obrovských finančních prostředcích, které mohou být použity na cokoli, píše další přispěvatel.

 

„Má to ještě jeden děsivý rozměr, pokud by většina byla přes agenturu a na každého studenta tam viselo nějakých 20 tis. euro, tak tam lítá nějakých 200 milionů, které mohly být použity na cokoli,“ myslí si a pokračuje s náznakem korupce a zmínkou o daleko menší částce v kauze jiného prezidentského kandidáta.

„Jaká byla motivace všech zúčastněných vyučujících? Čapí hnízdo je o 50 milionech.“

Dodejme, že vysvětlení praktické stránky toho, co se dělo na Mendelově univerzitě, která zveřejnili Tomáš Konečný, Janek Wágner a další, mohou zásadně ovlivnit i nadcházející prezidentské volby.

 

„Takže tím bychom měli tak nějak zodpovězenou otázku, kdo by měl odstoupit první z prezidentské volby. Že jo? Že jo???“ shrnul člen ODS, Jan Klusáček.

 

ZDROJ