Tajemství starobylého města Petra Od té doby, co se stal švýcarský badatel Johann Burckhardt prvním člověkem ze Západu, který znovu objevil ruiny Petry v roce 1812, se k pouštnímu městu Petra archeologové přesunuli na celá staletí s ryčemi s lopatami. Ačkoliv archeologové zdokumentovali tisíce památek, které se zapsaly na seznam světového dědictví UNESCO, dvojice vědců prokázala, že Petra ještě neodhalila všechna svá tajemství.

petra

V nově zveřejněné studii z Alabamské univerzity v Birminghamu uvádí archeoložka Sarah Parcak a Christopher Tuttle, výkonný ředitel Rady amerických zámořských výzkumných center, že se jim podařilo nalézt masivní kamenný pomník na starobylém městě Petra, který se lidem skrývá doslova na očích. Po dvě století neměli turisté a archeologové ani tušení, co se jim skrývá přímo pod nohami v písku starobylého hlavního města království Nabataean, které bylo opuštěno v 7. století. Nový objev u města Petra Parcak, která je často nazývaná jako Indiana Jones z vesmíru, sama sebe popisuje jako “vesmírného archeologa”, který studuje satelitní snímky a využívá složité algoritmy pro detekci jemných změn ve vegetaci, která signalizuje umělé objekty skryté v zemi.



Susan Parcak použila družicové snímky, aby našla 17 potenciálních pyramid v Egyptě, 1000 ztracených hrobek a 3100 zapomenutých osad. Za účelem testování, zda by bylo možné pomocí high-tech studií prozkoumat i dobře známé a již objevené archeologické naleziště, začala Parcak analyzovat pomocí Google Earth a satelitů WorldView-1 a WorldView-2 i starobylou Petru. Když Parcak zkoumala plošinu nejméně jednu míli jižně od centra starobylého města Petra, zaujal ji velký obdélníkový obrys. Poslala své výsledky Christopherovi Tuttlemu a on na ně navázal čtyřmi pozemními průzkumy, při kterých provedl podrobná pozorování, nasbírat GPS body a vše vyměřil. Kromě toho Tuttle poslal nad místo drone, aby získal letecké snímky pro porovnáni s těmi satelitními. Účel objevu zatím není znám To, co archeologové objevili, byla masivní, 30 000 metrů čtverečních velká plošina (2 krát větší než olympijský bazén), které byla zajištěna důležitými terasovými zdmi, přikryta menšími plošinami velkými 28 stop na 28 stop, vydlážděna dlaždicemi a původně obložena pískovcovými sloupy na jedné straně a obrovským schodištěm na druhé straně.

Keramika nacházející se v blízkosti struktury naznačuje, že plošina mohla být postavena v době před 2150 lety, kdy starobylé město Petra vzkvétalo. Tento objev byl pro archeoložku Susan Parcak velkým překvapením. “Mysleli jsme, že bychom možná mohli najít nějaké malé kamenné struktury nebo silnice. Vůbec nás nenapadlo, že bychom objevili něco tak velkého jen proto, že Petra je světové dědictví UNESCO,” řekla Parcak. Archeologové říkají, že struktura je unikátní z hlediska velikosti, tvaru, umístění a orientace. “Tato monumentální plošina nemá obdoby. I když se nachází relativně blízko starobylého města Petra, nenašli jsme k ní zatím žádný snadný přístup,” vysvětluje Parcak.

Archeologové věří, že platforma mohla mít slavnostní účel a její východo-západní orientace mohla znamenat konverzi na křesťanskou kapli během byzantského období. “Víme, že se jedná o něco velkého, významného a velmi důležitého. Pravděpodobně to plnilo veřejnou funkci,” řekla Parcak. “Mohla plošina sloužit pro náboženské účely? Nebo byla součástí nějaké veřejno-správní struktury? Kéž bychom to věděli. Záhadu možná pomůže vyřešit výkop v příštích letech,” těší se Parcak.

Autor: Jstor

Zdroj: http://ifenomen.cz/historie/skalni-mesto-petra-se-chysta-odhalit-sva-tajemstvi