V pralesích Amazonie žila v průběhu posledních několika tisíců let populace asi 3 milionů indiánů. Necitlivými zásahy do ekosystému, způsobila nenasytná a bezohledná moderní civilizace jejich zredukování na cca 200 tisíc. Znalosti a moudro šamanů je předáváno dlouhá staletí. Byť žijí oproti nám ve velmi primitivních podmínkách, díky splynutí s přírodou vedou plnohodnotný a spokojený život. Jejich největší nepřítel je člověk…

Co se týká rostlin v Amazonii, tak se odhaduje na 800 tisíc druhů. Na několika čtverečních metrech tak najdeme v pralese více druhů, než existuje v celé Evropě.

image9

Účinky řady amazonských rostlin byly vědecky prokázány a o jejich síle se nedá diskutovat. V tomto bylinkářském ráji existuje daleko více druhů, o kterých nemáme ani tušení. Uvedeme alespoň tu nepatrnou trochu známých, které prokázaly, že jsou schopny vyléčit řadu “nevyléčitelných” civilizačních chorob -TBC, prostatu, revma, rakovinu prsu, plic, střev, ledvin, hrtanu, jater, kosti, žaludku, encefalitidu, melanom…

Představíme postupně léčivé rostliny, o kterých máme nějaké záznamy. Řadu informací poskytl Dr. Thomas David. Svou cestu do Amazonie popsal v knize Medicína šamanů, ze které uvádíme některé informace. Ve Vídni má distribuční centrum, kde lze objednat Čaj šamanů a získat informace o fytoterapeutickém systému CoD, díky kterému se uzdravila celá řada závažně nemocných pacientů.

image10

ANGELICA

Angelica archangelica – čeleď umbeliferaceae

Vyskytuje se u řek Amazonie, má bílé květy a dorůstá se výšky až 2 metry.

Lze použít při: poruchách trávení, žaludečních potížích, poruchách funke jater, břišních kolikách, bronchitidě, zánětu mandlí, skorbutu, dně, hysterických záchvatech, revmatizmu, tetanu, tyfu, poruchám menstruace.

Používají se plody, listy, semena, kořeny. Z listů a květů se připravuje čaj, z plodů, semen a kořenů odvar.

image11

AGRIMONIA

Acrimonia eupatoria – čeleď rosacae

Cca 90 cm vysoká rostlina se spoustou malých žlutých květů lemující pobřeží řek Amazonie.

Použití: při nedostatečnosti jater, průjmu a křečích v břiše, zánětu ledvin a močového měchýře, astmatu, zánětu sliznice hrtanu, zánětu střevní stěny, poruchách trávení, tyfu a nádorech. Nasazuje se hlavně jako diuretikum a adstringens.

Z květů a listů se připravuje čaj. Na výplachy úst a k zevním obkladům.

-pokračování-