Legenda o Eldorádu, jakožto o ztraceném městě, které je plné zlata a čeká na své objevení odvážným dobyvatelem, je možná jen pohádkou. Nové výzkumy ukazují, že se zřejmě nejednalo o město, ale že byl Eldorádem myšlen vladař, celý pokrytý zlatem. Je možné, že se nájezdy za bohatstvím konaly zbytečně, jelikož bájné město nikdy neexistovalo?
Chrámoví kněží nanášejí na nahé tělo budoucího vladaře zlatý prach. Když už nemá ani milimetr kůže holý, dozdobí ho šperky a dekorativním peřím. Takto oděn vychází před palác, kde ho vítá nadšený lid.Eldorado, což ve španělštině znamená „zlatý muž“ nebo „pozlacený“, usedá na rákosový vor. Poté se k němu připojují čtyři náčelníci se zlatými korunami a každý nese nějakou obětinu. Jakmile doplují doprostřed jezera Guatavita, třpytící se Eldorado zahazuje skvostné šperky i drahé kameny do hluboké vody a smívá ze sebe všechno zlato. Když obřad dokončí, vrátí se na břeh. Jeho sluhové obřadně spálí vor a vztyčí vlajku na znamení, že bohové jsou s volbou nového krále spokojeni. Takový obřad se pravidelně opakuje, aby dal vladař svému lidu najevo, že je ve spojení s bohem slunce. Je právě on legendárním Eldorádem, které bylo dlouho považováno za ztracené město?
Honba za snem
Příběhy o bohatém městě, kde jsou ze zlata i hrnce na vaření, přilákaly do Jižní Ameriky celé generace nadšenců. Prvním, kdo do Evropy přiváží obrovské zlaté bohatství, je španělský dobyvatel Hernán Cortés (1485–1547). Podaří se mu dobýt Aztéckou říši a po svém návratu všude vykládá o neskutečném bohatství indiánských kmenů. Zlatá horečka vypukne v plném proudu a během krátké doby Evropané rozkradou bohatství starých civilizací. Legenda o Eldorádu ale žije vlastním životem. Mezi lidmi se povídá jak o existenci bohatého panovníka, tak i o městě celém ze zlata. Co z toho je pravdivé?
Král Eldorádo
Klíčem k celé hádance by mohlo být jezero Guatavita ležící v Kolumbii, asi padesát kilometrů na severovýchod od hlavního města Bogota. Na těžko přístupné náhorní plošině se před vámi zničehonic odkryje tmavozelená oválná vodní plocha. Právě zde kdysi provádějí své velkolepé obřady příslušníci indiánského kmene Muisků. Spolu s Inky se jedná o jednu z nejvyspělejších civilizací Jižní Ameriky. Muiskové často pořádají rituál díkuvzdání Zlatému bohu. Vladař nazývaný Eldorádo, potřený hustým olejem a obalený ve zlatě, během něj daruje jezeru cenné obětiny. Když do těchto míst začnou v 16. století pronikat Španělé, setkají se s indiány, kteří obřady stále praktikují. Přihlížející Evropané nevěří svým očím! O několik století později se do pátrání zapojí pruský osvícenec Alexandr von Humboldt(1769–1859) a pobývá v oblasti jezera Guatavita 18 měsíců. „Na dně jezera se může nacházet až 500 000 zlatých předmětů,“ prohlásí dokonce.
Poklad utopený v bahně
Už v historii se lidé pokoušejí o odvodnění jezera, aby na jeho dně našly pozůstatky bohatých obřadů. Poprvé už v 16. století. Bohužel dojde k protržení hráze a deset dělníků umírá. Poslední nešťastný pokus se odehraje v roce 1912. V hlubokém bahně na dně jezera je nalezeno několik zlatých předmětů. V roce 1969 pak dva rolníci objeví v jeskyni nedaleko Bogoty zlatý model voru s veslaři a stojícím mužem. Podle odborníků se jedná o vyobrazení vladaře Eldorada při posvátném obřadu. Pátrají dobrodruhové po celá staletí nevědomky právě po jeho pozůstatcích?
Terezie Benoni
Zdroj: Enigma RF Hobby
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.