Praha – Německo jako hlavní světový bojovník proti daňovým rájům dostalo nový impuls. Obvykle politici nebývají potěšeni skutečností, že nějaká média zveřejní soukromé údaje.

V Berlíně ale tentokrát tleskají Mezinárodnímu sdružení investigativních novinářů, které ve čtvrtek zveřejnilo data o identitě 130 tisíc majitelů účtů na Britských Panenských ostrovech a v dalších daňových rájích.

Poprvé jsou tak k dispozici jména těch, kteří neodvádějí daň ze svého majetku v domovských zemích, ale na ostrovech.

Mluvčí českého ministerstva financí Ondřej Jakob Aktuálně.cz potvrdil, že Prahu česká jména na seznamu také zajímají. “Za Finanční analytický útvar ministerstva je možno uvést, že již podnikl některé aktivní kroky ke zjištění dat případných českých subjektů či osob, ale s ohledem na zákonnou povinnost mlčenlivosti a probíhající šetření nelze sdělit podrobnosti,” uvedl Jakob.

Němci doufají, že přesvědčí více zemí k hromadné akci vůči těmto rájům. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble žurnalisty dokonce požádal, aby spolkové vládě předali jména zhruba čtyř tisíc Němců, která jsou na seznamu.

Deník Süddeutsche Zeitung, který jména má, však požadavek ministra odmítl.

“Jsem rád, že se to zveřejní. Taková věc vyvine ve světě větší tlak vůči daňovým rájům a doufám, že přesvědčíme ke spolupráci i ty, kteří byli dosud zdrženliví,” prohlásil Schäuble.

Stanovisko Němců lze shrnout následovně: Vyvádění majetku do daňových rájů nemusí být nutně nezákonné, ale je nemorální, protože lidé neodvádějí ze svých zisků peníze tam, kde k těmto ziskům přicházejí.

Evropská unie - bankovky

Autor: Thinkstock

Řada států s tímto postojem bude sympatizovat. Ale bude to stačit na prosazení změn? Jednotná není ani Evropská unie, vždyť některé ráje – kromě Panenských ostrovů například Bermudy neb Kajmanské ostrovy – jsou územími spadajícími pod britskou korunu.

Soustředěný diplomatický tlak

“Účinný nástroj proti těmto daňovým rájům může být jen jediný. Koncentrovaný a silný mezinárodní tlak. Ale myslím si spíše, že to nebude možné. Třeba uvnitř samotné Evropské unie funguje, řekněme, daňový poloráj Kypr a státy, kterým se to nelíbí, s tím dlouho nedokázaly nic udělat,” míní analytik Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Němci lobbují hlavně na půdě skupiny dvaceti největších ekonomik světa G20 a také Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Česká republika podle vyjádření Miroslava Kalouska na televizi Prima přichází ročně o miliardy korun, ale neuvedl přesnější cifru.

Nyní existuje podle České kapitálové informační agentury 12 554 společností s vlastníkem v některém daňovém ráji. Zatím není jasné, zda některá z nich figuruje i na seznamu, který získalo mezinárodní novinářské konsorcium.

Podle organizace Global  Financial Integrity chudé země Asie, Afriky, Blízkého východu a Latinské Ameriky přišly například v roce 2010 celkem o 859 miliard dolarů kvůli tomu, že bohatí či politicky vlivní občané těchto států uložili své peníze nebo zaregistrovali své firmy tam, kde neplatí žádné nebo skoro žádné daně.

U.S. Public Interest Research Group odhaduje, že Spojené státy tímto způsobem ročně přijdou na daních přibližně o 150 miliard dolarů.

Co udělá Británie?

Ve Velké Británii únik dat rozdělil vládní koalici. Liberální demokraté vyzývají premiéra Davida Camerona, aby vůči rájům závislým na Británii začal něco podnikat (Panenské ostrovy mají 32 tisíc obyvatel a je tam registrováno přes milion firem).

Rozruch panuje také v Nizozemsku, protože na seznamu jsou bývalí i současní členové představenstva největší nizozemské banky ING.

Znějí i varovné hlasy. Podle některých názorů nejenom není na využívání daňových rájů nic nelegálního, ale jsme i svědky nebezpečného precedentu. Prolomení bankovních tajemství a soukromých dat.

“Dnes jsou to Kajmanské nebo Panenské ostrovy, zítra to může být Londýn nebo New York. Lidé přece mají právo na to, aby záznamy o jejich finančních transakcích nebo zdravotním stavu zůstaly soukromé,” cituje agentura AP Toma Ridleye, bývalého šéfa finančního regulačního úřadu Kajmanských ostrovů.

Zdroj: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=776289