Milujete čaj? Ochutnejte ten nejdražší!Milujete čaj? Ochutnejte ten nejdražší!


Turisté se rozplývají nad pandou velkou, jak ožužlává větvičku. Pochoutka jí udělala dobře, protože vytlačila bobek. Po něm hbitě skočí pracovník rezervace a výměšek hned sebere. Výprava si říká, jak jsou v Číně čistotní. Jenže takový trus není špínou, ale vzácností. Hnojí se jím čajovník, jehož půl kila lístků vás může stát skoro tři průměrné platy v České republice!

Jestli hledáte něco extra v těchto teplých nápojích, které umí povzbudit i uklidnit, máme pro vás tip. Sice asi budete muset trochu šetřit, ovšem zkusit se napít čaje, který předtím pohnojili pandím trusem, je prý zážitek. První sklizeň čeká.

Kydač hnoje v kostýmu

S nápadem, jak vypěstovat lahodný a vzácný čaj, přišla země, kde se v tomto nápoji vyznají snad nejlépe. Pro některé je to geniální marketingový tah. Pokud turista přijede do Číny, bude chtít ochutnat a odvézt si čaj právě z této krajiny. A co když vám čajové rostlinky posvětí vzácné zvíře? Tamní mistr kaligrafie An Jen-Š’ se proto jednoho dne rozhodl, že se místo umění krasopisu začne věnovat kydání hnoje. Místo montérek obleče plyšový kostým pandy, aby na sebe upozornil, a produkce pandího nápoje může začít.

Pandy jsou továrna na bobky

„V rezervacích Čcheng-tu a Ja-an mi vyšli vstříc a dokonce mi i pomáhají,“ chlubí se nový zemědělec An Jen-Š’, který se dříve místo vidlí oháněl subtilním perem. Spolu s pracovníky rezervací pobíhá po přírodním parku a společně sbírají pandí trus. Chtějí jím pohnojit rostlinky čaje, které budou vydělávat majlant. Aby ale z čajovníku vyrostla kvalitní surovina, musí být přírodního hnoje pořádný kopec.„To není problém,“ mávne rukou An Jen-Š’. Pandy skoro pořád okusují nějaké bambusové větve a bobky trousí na počkání. Sběrači jsou pořád ve střehu, takže zásob přírodního hnoje je až dost.

Zasadit? To není jen tak…

Ve fázi růstu je další unikátnost produktu. Rostlinky, které se hnojí, jsou vysázené ve třech různých nadmořských výškách. Až se sklidí, zkombinují se do čajové směsi. Takovou chuť pak nebude mít žádný další nápoj tohoto typu, a to kdekoli na světě.

Čaj za 65 000 korun

Jakmile čajovník vyroste do sklizně, začnou se kutálet peníze. An Jen-Š’ ale vysvětluje, že cena se v jednotlivých obdobích sběru bude lišit. „Čekáme první sklizeň, ta bude nejdražší,“ říká bývalý mistr kaligrafie a dodává, že o čaj už je obrovský zájem. Prý je hodně potenciálních kupců, kteří za půl kila čajových lístků dají v přepočtu 65 000 korun. To ale není vše. K čaji dostanete speciální dózu a svitek od samotného mistra An Jen-Š’. Druhá sklizeň přinese půl kila už jen za 57 000 korun a třetí várka bude v porovnání za hubičku, 30 000 korun.

Budu chránit prostředí i kasičku

An Jen-Š’ ale není žádným tvrdým byznysmenem a jeho produkce Panda Tea má i filantropické pohnutky. Ze zisku chce totiž vytvořit fond, který bude podporovat ochranu životního prostředí v Číně. A nezapomene samozřejmě ani na pandy velké, které jsou ohroženým druhem. Ostatně, kdyby pandy vyhynuly, neměl by kdo jiný hnojit nejdražší čaj světa, že?

Aneta Šimonková

Voní vám káva? Ochutnáte i lahůdku z trusu?
Kdo má bohatou fantazii, kávový lógr mu může připomínat kdeco. Před několika lety by se ale kdekdo podivil, kdyby stopa po lahodném nápoji v sobě opravdu nesla zbytky trusu.
– Zvířecí výměšky před pěti lety pomohly na trh nejdražší kávě. Za jeden šálek zaplatíte asi 1500 korun. Pokud jste takoví fajnšmekři, hledejte kávu Kopi Luwak.
– Kudy se do kávy zvířecí bobky dostanou? Nesbírá se kdejaký trus, ale výměšky cibetek, což jsou kočkovité šelmy. Přesněji jde o kávová zrna, která cibetky stráví a pak vyloučí.
– Kdo nasbírá kilogram takových bobků, může si přijít v přepočtu až na 10 000 korun. Boby jsou ale před zpracováním řádně omyté, takže pokud chcete kávu zkusit, nemusíte se bát zdravotního rizika.

Zdroj: http://epocha.rf-hobby.cz/startovacka.php?locales=2&id_page=178&id_previous_page=249&nocache=1361051774.6805&inq=e9d5154db1d163c7599ee5f5f3b69f97&ida=0&id_art=36564&sta=0&cislo=0&sea=0&=0&fid=0&nsrd=0&kty=0&checksum=9a6b1c85f0b0917b78eaef60297e82a3