Nevím, jak jste na tom vy, ale moje vlastní znalosti o Maďarsku jsou, řekl bych, nedostatečné, ba takřka bolestivě nicotné. Není to zrovna země, se kterou by se snadno jednalo, v neposlední řadě samozřejmě proto, že maďarština se vůbec nepodobá žádnému západnímu jazyku, který známe, snad až na finštinu. Navštívil jsem Maďarsko po pádu zdi a pamatuji si obrovské rozdíly, téměř až paradoxní, mezi chudobou venkova a hlavním městem Budapeští, které bylo mnohem bohatší než jiná hlavní města, jako například Praha. To bylo pozůstatkem statutu Budapeště coby místa setkávání západních a východních diplomatů a obchodníků.
To bohatství ovšem nebylo pro každého. Centrum města bylo plné žebráků, většinou Rómů. Ale pokračujme v paradoxech: Mercedes prodával v té době v Maďarsku víc luxusních modelů než kdekoliv jinde, údajně většinou také Rómům, i když jiným.
V následujících letech se bývalému východnímu bloku v anglosaském tisku věnovalo velice málo pozornosti. Víme, že většina těchto zemí je dnes v Evropské unii, ačkoliv jenom několik málo z nich bylo vpuštěno na posvátnou půdu eurozóny.
Jedna věc, které jsem si loni všiml, byla zpráva o tom, jak maďarský poslanec Victor Orbán vyhodil ze své země firmu Monsanto, giganta v chemickém, potravinářském a osivářském průmyslu, a dokonce nechal zarýt 1000 akrů půdy. Já sám nejsem moc shovívavý s formou Monsanto, nechvalně proslulou mnoha produkty, počínaje jedem nazývaným Agent Orange až po Round-up. Nemám rád ani podobné firmy, od DuPontu až po Sygentu; všechno jsou to bývalé chemické firmy, které se v určitém okamžiku rozhodly, že můžou prodávat ještě více chemikálií než kdy dříve, pokud je aplikují na každodenní potraviny nebo přímo do nich. Patentování přírody samé je buďto pod úroveň lidstva nebo je to jeho největší úspěch. Ani jedno mne moc nezajímá. Takže Orbán (který má, mimochodem, v parlamentu dvoutřetinovou většinu) má v tomto směru mou váhavou podporu.
Tento úryvek je z International Business Times z 22. července 2011:
Maďarsko zničilo všechna pole s GMO kukuřicí od firmy Monsanto
Maďarsko zvýšilo úsilí ve své snaze zbavit zemi GMO produktů firmy Monsanto. Zdá se, že půjde o další políček firmě Monsanto. V březnu byl zaveden nový předpis, který stanovuje, že semena mají být před uvedením na trh otestována, zda jsou geneticky modifikovaná. Některá geneticky modifikovaná semena se totiž bohužel dostala k farmářům, aniž ti by o tom věděli.
Téměř 1000 akrů kukuřice, u které se ukázalo, že byla vypěstovaná z GMO sadby, bylo zničeno z nařízení náměstka maďarského ministra pro venkovský rozvoj, Lajose Bognara. Ten řekl, že GMO kukuřice byla zaorána, ale pyl z kukuřice se nerozšířil.
Na rozdíl od několika členů EU, v Maďarsku jsou GMO semena zakázaná. Bognar řekl, že kontroly budou pokračovat, i když je povinností prodejců osiv zaručit, že jejich produkty nejsou geneticky modifikované. Během vyšetřování kontroloři objevili mezi zasazenými semeny produkty firem Pioneer a Monsanto.
Paradoxně je mimořádně těžké najít zdroje, týkající se této problematiky. Ještě větší ironií je to, že je dokonce ještě těžší najít cokoliv, co by zmiňovalo zprávy Wikileaks o spojení mezi vládou USA a chemickým/osivářským průmyslem. Což je, dle mého názoru, zajímavé. Nejde přece o téma, které by bylo novinářsky nezajímavé. Prakticky jediná věc, kterou jsem našel, byl tento článek Anthony Gucciardiho na NaturalSociety.com.
USA zahájí „obchodní válku“ s národy, které odmítají Monsanto a GMO plodiny
Informace získané a zveřejněné organizací WikiLeaks tvrdí, že Spojené státy vyhrožují národům, které jsou proti geneticky modifikovaným plodinám firmy Monsanto, obchodní válkou ve vojenském stylu. Spojené státy žádají, aby země, jako je například Francie, které se rozhodly zakázat jednu z GMO odrůd kukuřice firmy Monsanto, byly „penalizovány“ za to, že odmítají Monsanto a geneticky modifikované potraviny. Tyto informace odhalují, jak daleko sahá vliv firmy Monsanto na klíčové pozice ve vládě Spojených států. Existují dokonce telegramy, které tvrdí, že mnozí diplomaté USA pracují přímo pro Monsanto. [..]
Pravděpodobně nejvíce šokující informace, kterou tyto telegramy odhalily, je skutečnost, že někteří američtí diplomaté ve skutečnosti pracují přímo pro biotechnické korporace, jako je Monsanto. Zprávy také poukazují na vztah mezi USA a Španělskem v jejich úsilí přesvědčit ostatní národy, aby dovolily šíření GMO plodin. Nejen že španělská vláda o tomto tématu vedla tajnou korespondenci s vládou USA, ale americká vláda dokonce věděla předem, jak bude Španělsko hlasovat, a to dříve, než španělská biotechnická komise oznámila své rozhodnutí o GMO plodinách.
Nezdá se, že by Orbán a Maďarsko měli ve svém boji proti Monsantu a GMO velkou podporu na politické frontě. To však stále nevysvětluje, proč je v médiích ticho po pěšině.
Více zpravodajství se objevilo dříve v tomto roce, když se Orbán opět postavil dvěma dalším vůdčím silám, v tomto případě se jednalo o mezinárodní měnový fond (IMF) a Evropskou Unii. 1. ledna maďarský parlament a prezident podepsali novou ústavu. A ta obsahuje několik bodů, které se členům Trojky (Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond) vůbec nelíbí. Konkrétně jsou zřejmě proti daním vybíraným za bankovní transakce, zejména za transakce centrální banky. To je něco s čím IMF nemůže nikdy souhlasit. Vše se to tváří jako prosazování nezávislosti (EU dokonce vyhrožuje soudem) pod palbou centrální banky, medií a dalších částí maďarské společnosti.
IMF a EU se, stejně jako před nimi tandem Monsanto-Washington, chovají jako rváči, co ve škole šikanují spolužáky. Šikana se už stala jejich standardním pracovním postupem a obvykle to i funguje. Orbán je líčený jako hlupák, lehkovážný blbec a nebezpečný populista, podobně jako Huga Chavez nebo nově odhalený mezinárodní nepřítel Rafael Correa. Takové zprávy najdete mnohem snadněji, než ony odkazy na telegramy ohledně Monsanta uveřejněné na WikiLeaks. Bylo by skvělé vidět, jak Orbán nadále vzdoruje šikaně IMF, ale možná nebude mít na vybranou. Můžou ho docela prostě finančně vykrvácet, jako to udělali už tolika zemím a jejich vůdcům. Tento postup je prověřený časem.
Maďarský premiér na Facebooku vyřadil IMF ze svých přátel
Maďarský ministerský předseda už má delší dobu nevrlý vztah s Mezinárodním měnovým fondem – a ve čtvrtek využil Facebook k tomu, aby ukončil přátelství s touto institucí a odmítl její údajně tvrdé podmínky pro půjčku.
Premiér Viktor Orbán řekl ve videozprávě na své oficiální facebookové stránce, že Maďarsko nemohlo přijmout snížení penzí, zrušení bankovní daně, snížení počtu státních zaměstnanců a další podmínky, což požadoval IMF výměnou za půjčku, která by podle jistých úředníků mohla dosahovat výše 15 miliard eur. Orbán řekl: „Žádná z podmínek, které si IMF klade, není v zájmu Maďarska.“
Orbánovo oznámení překvapilo trh, částečně proto, že jen o den dříve řekl, že jednání s IMF a EU o půjčce pokračují podle plánu a obě strany jsou ochotné se dohodnout.
Koncem roku 2008 se Maďarsko za socialistické vlády stalo první zemí Evropské unie, která od IMF přijala finanční pomoc. Orbánova vláda se ale rozhodla v roce 2010 dohodu o půjčce neobnovit, aby mohla zavést svou ekonomickou politiku bez ohledu na IMF. Jenomže klesající síla maďarské měny, forintu, a prohlubující se ztráta důvěry investorů v ekonomiku země přinutily vládu ke konci minulého roku náhle změnit rozhodnutí a opět se obrátit na IMF se žádostí o pomoc.
V zásadě požaduje IMF to samé, co chce od každé země, které půjčuje peníze: snížit důchody, snížit stavy ve veřejném sektoru, omezit státní příspěvky, atakdále, atakdále, a potom privatizovat, otevřít trhy, otevřít finanční systémy, aby tam vtrhnout mezinárodní konglomeráty šábnout se o kořist – „vytvořit prostředí více přátelské k obchodu za účelem povzbuzení růstu“. IMF je klasický případ katastrofického kapitalismu, ať se na to díváte, z které chcete strany. A Orbán vidí jasně, co se děje Řecku, které je od Maďarska co by kamenem dohodil.
Maďarsko: Orbánova hororová show
„Hrůzostrašný seznam“. Tak maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek ve videu na svém facebookovém profilu popsal podmínky, které mu předložili IMF a EU k jednání.
Orbán tvrdí, že je to „dlouhý seznam“ svazujících podmínek; ty byly údajně vyzrazeny listu Magyar Nemzet, otrocky provládnímu deníku ve středu. Seznam obsahuje řadu Orbánových nejsvětějších politických témat, včetně snížení penzí, rodinných příspěvků a dotací na dopravu, zvýšení důchodového věku, zavedení daně z nemovitostí, zrušení daní za bankovní a finanční transakce a úpravy paušálního režimu pro daň z příjmu.
A tady je ještě něco navíc:
Maďarský premiér odmítl podmínky IMF a EU, naděje na dohodu mizí
Ve čtvrtek Maďarsko způsobilo zmatek ohledně svých nadějí na novou půjčku na podporu propadající se ekonomiky, když premiér Viktor Orbán odmítl, jak sám řekl nepřijatelné podmínky IMF a zlikvidoval tak vyhlídky na rychlou dohodu. Orbán ve videu umístěném na jeho stránce na Facebooku citoval požadavky Mezinárodního měnového fondu, aby došlo k celé řadě změn, které podle něj představují pro Maďarsko příliš vysokou cenou.
„Od snižování penzí, přes snižování úředního aparátu, až po rušení bankovní daně a poskytování financí bankám – nic z toho není v zájmu Maďarska,“ řekl Orbán. „Schůzka parlamentní skupiny (z vládnoucí strany Fidesz) dospěla k názoru, a já osobně s ním souhlasím, že za tuto cenu to nebude fungovat,“ dodal.
Aby zvrátil spád událostí, prosazuje Orbán plán na záchranu pracovních míst v hodnotě 300 miliard forintů, který je částečně financován novou daní na operace centrální banky, což je také klíčový bod, který blokuje dohodu s IMF, a který kritizuje i Evropská centrální banka.
Maďarsko s jeho mizerným ratingem čeká zátěž splátek v příštích pěti čtvrtletích, což dělá 4,6 miliard euro dlužných jenom z předcházející finanční pomoci od IMF a EU.
Připomíná to boj Davida s Goliášem a Červenou Karkulku s vlkem natolik, že se člověk musí ptát, co je to za šikanu. Já sice ve skutečnosti Victora Orbána neznám, vím jen, jak ho popisují západní média, což není příliš důvěryhodný zdroj, a klidně může být on tím, kdo šikanuje. Ale přesto se mi líbí příběh Červené Karkulky (a nemám rád Monsanto a IMF) a to dost na to, abych se pro tuto chvíli řídil presumpcí neviny.
A navíc je to osvěžující a je nejvyšší čas hovořit o něčem jiném, než jen o Řecku a Španělsku. Budeme se k nim muset brzy vrátit, poté co Draghi včera předložil svůj plán na neomezenou finanční pomoc bez konce.
Zdroj: http://theautomaticearth.com/Finance/hungary-throws-out-monsanto-and-the-imf.html
http://www.osud.cz/madari-vyrazili-monsanto-i-mezinarodni-menovy-fond-22
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.