Historie
Nejstarší záznamy najdeme na kresbách v hrobkách faraonů. Již Kleopatra využívala kosmetické účinky této rostliny. Pro svoji léčivou sílu bývala nazývána „rostlina nesmrtelnosti“ či “krev bohů”.
Nejstarší záznamy o léčebných účincích nepocházejí od Egypťanů, ale od Sumeru, kteří již před víc jak 4000 lety označovali Aloe vera za nejdůležitější léčebnou rostlinu.
Dlouho před naším letopočtem se dostala do Persie, Indie a dál na východ.
V prvním století našeho letopočtu popsal řecký lékař Dioscorides její léčebné účinky v knize „De Materia Medica“, která se stala na dalších 1500 let učebnicí farmakologie a farmacie.
Až v desátém století se Aloe vera dostala do Anglie, odkud se rozšířila po cele Evropě – především do Itálie, Španělska a Portugalska, kde zdomácněla.
Kryštof Kolumbus prý kdysi pravil: „Pro blaho člověka jsou zásadně důležité čtyři rostliny: pšenice, hrozny, olivy a Aloe. První ho živí, druhá povznáší jeho ducha, třetí mu přináší harmonii a čtvrtá ho léčí.“
Účinné látky
Asi by bylo na místě zmínit se o složení tohoto blahodárného elixíru, získaného z listů Aloe vera; odborná literatura uvádí 75 složek. Toto číslo hovoří samo. Jen ty nejvýznamnější
- Vitamíny: antioxidační vitamín C, betakaroten, B12, kyselina listová
- Cukry: mono i polysacharidy
- Minerály: mangan, zinek, chrom, draslík, měď
- Aminokyseliny
- Kyselina salicylová
Zpracování
Zde je vhodné připomenout, že se ke zpracování hodí rostliny víc jak tři roky staré a že pro celý proces platí přísná hygiena a čistota všech použitých pomůcek.
Nejprve se čerstvé listy opláchnou studenou vodou a osuší.
List se nařízne podélně asi 2 cm na obou stranách, rozloupne a dužina se špachtlí nebo lžičkou vybere.
Jednotlivá listy lze i týdny skladovat dole v ledničce. Získaný gel lze také skladovat v uzavřené nádobě v chladu, ale zde již mírně, ale přece ztrácí na hodnotě.
Dužinu je nejlépe rozmixovat a je připravena k vnějšímu i vnitřnímu užití.
Již po několika hodinách na vzduchu se prudce snižuje účinnost, také jakékoli tepelné zpracování je zcela nevhodné!
Použití, neboli vnitřní krása
Samotná dužina ani šťáva není právě moc chutná, proto se dále ochucuje. Doporučuji alespoň přidat stejné množství destilované vody, já přidávám papáju. Kdo má rád k snídani müsli s jogurtem, může přidat 1-2 polévkové lžíce tohoto elixíru. Vodu lze zaměnit za kvalitní alkohol a užívat po lžičkách před jídlem. Elixír lze také připravit s medem. V průmyslovém zpracování se přidávají různé ovocné šťávy.
Nápoj se připravuje i na několik dní a skladuje ve vzduchotěsné sklenici v ledničce. Jako všechny domácí medicíny, užívá se 2-3 měsíce a potom minimálně měsíc přestávka. Jedna až dvě lžíce denně se považují jako dostatečné množství pro dospělého člověka. Dětem se doporučuje jedna kávová lžička.
V jarních a pozimních měsících posiluje imunitní systém, má pozitivní vliv na trávicí potíže (překyselení žaludku a pálení žáhy). Pokud trpíte stavy hypoglykémie, pak je pro Vás Aloe vera velmi vhodná, snižuje hladinu cukru v krvi. Velký význam má pro celkovou detoxikaci organismu; má i protialergické účinky.
Balzám
Průhledná dužina se užívá jako součást krému a připravuje se stejně jako různé bylinné krémy. Základem je mast, kterou používají v lékárnách jako masťový základ, případně lze použít Excipial, což je vlastně voda v oleji, vhodná pro suchou a středně suchou pokožku, má hydratační a promašťující účinek. Tento krém se používá na citlivou kůži obličeje (suchá pleť), kdy se s masti výživné látky Aloe vera vstřebávají do hloubky.
Častěji se ale postižená místa potírají přímo dužinou. Pomáhá v hojení poškozené kůže; v léčení drobných ranek, akné, popálenin, oparů i lupénky; je báječná na unavenou pokožku z přemíry sluníčka; výborná na kousnutí hmyzem. Ve spojení s dalšími bylinami se užívá v boji proti celulitidě. Ničí některé bakterie a plísně. Kyselina salicylová, která má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti napomáhá léčení akné.
Balzámem je i na vlasy ve formě vlasového zábalu – do vlhkých vlasů vetřít minimálně polévkovou lžíci gelu a nechat 15-20 minut působit pod nahřátým ručníkem, poté jemně spláchnout vlažnou vodou a vlasy budou jen zářit.
Zkušenosti
Vlhkou stranu listu, která se pro naše účely dále nezpracovává, využiji pro okamžité potření odkrytých částí těla (odlíčený obličej, suchá kůže na loktech), aby “ani kapka“ nepřišla nazmar.
Výborná je i pleťová maska: nanesený gel nechávám zaschnout asi 15 minut a nenesu běžný denní krám, pokožka obličeje je nejen vyživována, ale i chráněna před povětrnostními vlivy.
Velmi dobrou zkušenost mám s dvěma druhy konzervování:
1. Přidání cukru a alkoholu uzavřené ve vzduchotěsné skleničce v ledničce.
2. Zmražení v malých plastových obalech (např. od bonboniér) – mražené kostky jsou pak výborné na unavené a oteklé oči – stačí pár minut.
Moje doporučení: před častějším užíváním vyzkoušet na zdravé části kůže, zda pokožka není alergická. Nedoporučuji používat na otevřené rány.
Moje rada na horké letní večery: gel z Aloe + cukrový sirup + šťáva z limetky + whisky + led a to vše do šejkru, dobrou chuť!
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.