První vztah je důležitý, na tom se určitě shodneme. Díky hloubce emocí zanechává nesmazatelné stopy. Většina z nás ji poznala okolo 17 let, v době, kdy nejsilnější hlas měli naši vrstevníci a samozřejmě náš dokonalý partner. Málokdo však ví, že tato zkušenost, ať už pohádková nebo hororová, nás ovlivňuje i nyní při volbě partnera. První láska rovná se takové měřítko.

milenciNegativní je to, že tahle láska za hrob je velmi zkreslená. V té době nás zaměstnávaly první sexuální zkušenosti, skandální polibky v narvaném metru a ne to, zda bude druhý den na chleba. Mnoho z nás prožívalo bouřlivý vztah jako na centrifuze, nicméně nějaký ten šroubek se musel uvolnit a vše skončilo tvrdým dopadem z kolotoče. Pokud někdo skončil u pouhé vášně a vztah neprohloubil, vášeň bude měřítko kvality i současného vztahu. První láska málokomu vydrží na celý život. Znám však i takové případy, které tento rok skončily manželským svazkem. Nicméně to považuji za věc ojedinělou.

První vztah nám mluví do života celý život. A co dál?

Pokud se zamyslím nad většinou, jasně vidím dva extrémy – promiskuita a osamělost. Ano, tvrdá slova, ale myslím vystihující. Na jedné straně spousta vzdělaných a atraktivních žen, které žijí společenským životem a nemohou najít toho pravého a také je tu spousta mužů, kteří řeší stejný oříšek, nicméně ho ve většině případů rozbíjí kladívkem jménem střídání partnerek. Pánové, netvrdím, že některé ženy takto neluští cíleně tajenky.

Od doby, kdy nám nedomlouvají rodiče sňatky ( uf), jaksi nevíme co s tou svobodou dělat…Oproti generaci našich rodičů dnes žijeme na psí knížku. K čemu prý oddací list a jistotu kroužkování, kdy jeden druhému patří. Zajímavé je určitě to, že spoustu dvojic je spolu kvůli tomu, že jim samota nahání husí kůži. Vědí, že ten druhý není ideálním partnerem. Jedná se o jakési partnerství pro určitou životní etapu. Ve společném hnízdě tak žijí i několik let, než se z něj stane například vosí…nebo potkají tu pravou lásku.

Osamocení je celkem velký problém dnešní doby

Někteří se snaží najít ideálního partnera na seznamkách, které jsou rájem těch nejpodivnějších lidských rarit a nejeden by vyhrál velkou cenu zoufalce. Někdo však má problémy v přímém seznamování a volí tuto variantu. Neznám nikoho, kdo by měl vztah přes inzerát, domnívám se, že důležitý je první osobní dojem a že na internetu můžeme potkat samé nenáročné “topmodelky” nebo štědré “milionáře”. Zkrátka lidé často nevystupují za sebe.

Přímé seznamovaní?

Přímé seznamovaní však dělá problém i jinak sebevědomým lidem. Asi každý z nás řešil, zda má jít, co má říct, jak se tvářit…Lámete si hlavu a váš objekt mezitím odešel. Smůla. Zůstalo vám jen sucho na patře. Tohle se může stát i těm nejzkušenějším koketníkům, přitom některým může připadat nemotornost jako důkaz jejich důležitosti u nervózního protějšku.

Podle čeho si vybíráte partnera?

Inteligence? Empatie? Vzhledu? Bankovního konta? A pořad to není ten na celý život? Možná zkuste vypnout mozek. Aktivují se vám primární vjemy, které nejspolehlivěji detekují biologicky vhodného partnera. Nevědomky totiž dostáváme díky zraku, čichu a sluchu jasné indície.

„Hluboký hlas je pro heterosexuální ženy mnohem přitažlivější než pištivý tenor. Má to samozřejmě svou přirozenou logiku. Muži s hlubokým hlasem bývají sexuálně aktivnější, protože vykazují vyšší hladiny testosteronu,“ vysvětluje Jaroslav Zvěřina, který patří k předním českým odborníkům v oboru Sexuologie.

Ve Skotsku proběhl výzkum na University of Aberdeen, který odhalil, že muži s hlubokým hlasem nejvíce přitahují ženy se sopránem, které jsou hodnoceny kvůli vyšší hladině estrogenů jako atraktivnější. Jasným detektorem na lovu jsou oči. I když si můžete myslet, že zacloumat vašimi pudy dokáže hlavně krásně tvarovaný zadek, jste na omylu. Důležitá je prý symetrie ve tváři, která podle vědců svědčí o kvalitní genové výbavě jedince.

“..musím všem ženám doporučit, aby při hledání partnera na celý život vysadily antikoncepci..” Petr Weiss

Podle vědeckých výzkumů si ženy vybírají partnera hlavně podle čichu. Ten jim dokáže zajistit takovou kombinaci genů, která je úplně odlišná a tím se zaručí nejzdravější potomci. V době ovulace tak mají ženy velmi vytříbený nosánek. S rozmachem hormonální antikoncepce se vynořují i další její stíny. Partneři si nejvíce voní, pokud mají odlišné imunitní systémy. Těhotné ženy a užívající hormonální antikoncepci nereagují na tento vzorec, tudíž jim voní ten nejvíce podobný.

“Jakmile tedy ženy přestanou antikoncepci užívat, najednou zjistí, že je jejich protějšek vlastně vůbec nepřitahuje. Některé pak může doslova odpuzovat. Musím tedy všem ženám doporučit, aby při hledání perspektivního partnera na celý život antikoncepci vysadily,” radí sexuolog Petr Weiss.

Ženský hlas zní mužům nejpřitažlivěji v období ovulace, to je estrogen na svém vrcholu. Zdá se další špatná zpráva pro uživatelky hormonální antikoncepce, kvůli absenci ovulace se jim hlas nemění.
Je jisté, že chemie nás velmi ovlivňuje. Ne každý se však nechá unést hormonální bouří a žije v zajetí dopaminového opojení. Muže nadopované testosteronem to pravděpodobně požene do náruče další přitažlivé samičky. Instinkt nás může i zklamat, pokud si hledáte partnera například v duševní krizi. Mohla by jste tak narazit na voňavého alkoholika, gamblera, despotu, škudlila, uzurpátora nebo mamánka, pro tyhle týpky se normálně nehraje divadlo flirtovacího mistrovství. To jděte raději čmuchat jinam.

Spíš objevíte tisíce mimozemských civilizací, než jediný ideální vztah…

Anglický matematik si očividně také nemohl najít delší dobu partnerku, tak se začal věnovat výzkumu s názvem: “Proč nemám přítelkyni”. K výpočtu použil Drakeovu rovnici, kterou se odhaduje pravděpodobnost existence mimozemských civilizací. Do rovnice zadal kritéria a došel k závěru, že v celém Londýně je pouze 26 svobodných a štíhlých žen ve věku 26-34 let, což ho určitě moc nepotěšilo. Pravděpodobnost, že jí potká třeba někde v baru je 1 ku 285 tisícům. Zajímavé je také to, že podle této rovnice se nachází v Mléčné dráze až deset tisíc mimozemských civilizací.

Vsaďte jako já na zákon schválnosti!

Podle pravděpodobnosti je najít lásku na celý život celkem oříšek. Nezadaní tak vidí, že to prostě není hračka. Někdy však stačí snížit nároky a otevřít polootevřená dvířka. Možná nahlédnete do jiné perspektivy. Mě se osvědčilo po letech nehledat a nechtít. Ano, známý zákon schválnosti.

Vyšlo také na DeenaMedia.blogspot.cz jako Hledání ideálního partnera

Foto: Flicker.com

http://pravdu.cz/vztahy/jak-najit-idealniho-partnera-ci-partnerku