Její popularita byla nesmírná a některé okolnosti smrti při nešťastném útěku před novináři z hotelu Ritz v Paříži v noci z 30. na 31. srpna 1997 byly tak podivné, že různým spekulacím, co vše stálo v pozadí, velmi nahrávaly. Podívejme se na tři hlavní konspirační teorie o Dianině smrti.

lady-diana-2

Kdo je kdo

lady-dianaDiana, princezna z Walesu, rodným jménem Diana Frances Spencerová, známá jen jako princezna Diana (1.7.1961 – 31.8.1997) byla první manželkou následníka britského trůnu prince Charlese a matkou jeho dvou synů. Po svém rozvodu se soustředila na charitativní práci a na boj proti AIDS a pozemním minám. Ve své době patřila mezi nejznámější a nejpopulárnější světové osobnosti.

Dodi Al Fayed (Imad El-Din Mohammed Abdel Moneim Fayed) (1955-1997), milenec princezny Diany, byl egyptský filmový producent a obchodník. Syn podnikatele Al Fayeda.

Mohamed Abdel Moneim Fayed (1933), otec Dodiho Al Fayeda, je egyptský podnikatel. Je vlastníkem anglického fotbalového týmu Fulham FC, který koupil v létě roku 1997. Do jeho majetku patří také Hotel Ritz v Paříži. Vlastnil také společnost Harrods, kterou v roce 2010 prodal.

Nehoda v tunelu Place de l´Alma

Pozdě v noci 30. srpna 1997 Diana opustila se svým milencem Dodim Al Fayedem hotel Ritz v Palace Vendome v Paříži a snažila se uniknout francouzským novinářům, kteří ji pronásledovali. Krátce po půlnoci vjelo auto do tunelu poblíž Place de l´Alma. Řidič Henri Paul jel rychlostí mezi 95 a 110 km/h, čímž překročil povolenou rychlost. Automobil značky Mercedes narazil do zdi na pravé straně, odrazil se a čelně narazil do pilíře, který podpíral střechu tunelu. Ve voze byl také osobní strážce Trevor Rees-Jones.

Dodi Al Fayed a Henri Paul zemřeli okamžitě. Diana ležela uvězněná pod troskami auta. Poté, co ji záchranáři vytáhli a odvezli do nemocnice, se zjistilo, že její zranění jsou příliš rozsáhlá. Lékaři se pustili do složité operace srdce, ale nakonec museli konstatovat smrt.

lady-diana-3Flamme de la Liberté – památník nad severním koncem Pont de l’Alma.

První teorie: Fingovaná smrt

1. Spiknutí
Znechucena neustálými zásahy novinářů do jejího soukromí Diana využila obrovské zdroje svého partnera Dodiho Al Fayeda, zaranžovala svou spektakulární smrt, aby mohla zmizet z očí veřejnosti do klidného ústraní. Nehoda byla zinscenována právě z tohoto důvodu, ale dopadla tragicky.

2. Důkazy
a) Bodyguard Trevor Rees-Jones stále žije, ale podle odborníků bylo téměř nemožné, aby havárii v tunelu při vysoké rychlosti někdo přežil. Je ale možné, že vůz nejel tak rychle. Další možností je, že havárii fingoval Rees-Jones, který předtím někde milence ukryl. b) Vůz neřídil Dodiho řidič. Záhadou zůstává stále obestřeno, proč se na poslední chvíli ujal řízení vozu Mercedes S-280 opilý Henri Paul, důstojník hotelové ostrahy. Trvalo dva dny, než se vůbec objevilo jeho jméno. Zaměstnanci hotelu Ritz uvádějí, že se ostatních stranil a nikdy se s nimi nestýkal. Jedna verze této teorie říká, že Paul prostě neexistoval, a další, že byl okamžitě odvezen pryč z nemocnice poté, co byl prohlášen za mrtvého lékaři spolčenými s rodinou Al Fayed. c) Pouhých šest hodin před smrtí Diana utrousila před jedním reportérem, že se chystá zcela vytratit z veřejného života.

Pochybnosti
Části této teorie zní docela věrohodně, ale zřekla by se milující matka dobrovolně jenom kvůli ochraně svého soukromí na celý život možnosti vidět své děti? Těžko si to představit.

lady-diana-1Druhá teorie: Dianu zabila britská tajná služba MI6

1. Spiknutí
Nebezpeční lidé v britských tajných službách usoudili, že princezna Diana představuje hrozbu pro trůn, a tudíž ohrožuje stabilitu Velké Británie. A tak ji zlikvidují.

2. Důkazy
a) V této tajné službě údajně existují jakési temné složky, které mají relativní samostatnost jednání. Ukázalo se, že někteří lidé tam mají opravdu podivné představy o tom, co tvoří hrozbu pro stát. Například existuje složka, kterou vypracovali na Johna Lennona, dále na britského ministra vnitra Jacka Strawa a v 70. letech se pokusili destabilizovat vládu Labour Party. Není vyloučeno, že stejní agenti, kteří usoudili, že Lennon je nebezpečný revolucionář, také uvěřili, že Diana by mohla podněcovat lidové nepokoje.
b) MI6 je podezřelá z mnohaletého odposlouchávání Diany v době, kdy žila v královské rodině, a hodně Britů si myslí, že agenti měli prsty v tzv. aféře Squidygate, kdy se dostaly do médií záznamy z odposlechů jejich telefonátů s přítelem Jamesem Gilbeyem.
c) Princeznin bodyguard Trevor Rees-Jones prošel jako výsadkář velmi náročným výcvikem v britské armádě. Sloužil také v královské vojenské policii, a mohl tam získat kontakty na příslušníky tajné služby. Konspirátoři pokládají fakt, že přežil havárii (aniž by byl připoután) za důkaz, že byl součástí spiknutí proti Dianě.

Pochybnosti
Někteří agenti v MI6 jsou sice všeho schopni, ale podle Britů by i všehoschopní špioni měli zábrany odstranit princeznu už jenom proto, že její vražda by mohla mít důsledky, které by ohrozily moc republikánů v Británii, čehož se MI6 obává.

mi6

mi6-hq

Třetí teorie: Cílem atentátu byl Dodi Al Fayed

1. Spiknutí
Atentát provedli obchodní nepřátelé Dodiho a jeho otce Mohameda Al Fayed Dodiho. Smrt Diany využili jako krytí pro skutečný cíl svého zločinu.

2. Důkazy
Al Fayed si cestou ke svému bohatství určitě nadělal hodně nepřátel. Majitel londýnského luxusního domu Harrods bojoval těžkou bitvu o tento špičkový obchod a nebylo mu uděleno britské občanství v souvislosti s jeho obchodními aktivitami. Údajně korumpoval britské konzervativní poslance. Jeho nejstarší syn a dědic byl vhodným cílem pro ty, kdo se mu chtěli pomstít.

Pochybnosti
Provádět atentát na Dodiho v době, kdy se kolem princezny Diany v Paříži konaly mimořádné policejní manévry, by vystavilo pachatele krajnímu riziku.

lady-diana-41Lady Diana a Dodi Al Fayed

Další teorie

Vraždu zosnovaly zbrojařské firmy, protože se bály, že Diana svou kampaní proti nášlapným minám sníží jejich zisky.

Koronerovo řízení

Manželka britského následníka trůnu princezna Diana a její přítel Dodi Al Fayed zemřeli v roce 1997 při autonehodě v Paříži vinou hrubé nedbalosti řidiče jejich limuzíny Henriho Paula i fotografů bulvárního tisku, kteří milenecký pár ve voze pronásledovali. Takový je závěrečný verdikt britské úřední poroty, jež se příčinami tragické smrti tohoto páru zaobírala do dubna 2008. Porotci dospěli k rozhodnutí, když předtím v průběhu šesti měsíců vyslechli přes 250 svědků z celého světa.

Důvod, proč verdikt padl v tomto koronerově řízení po více než deseti letech, je ten, že se čekalo, až své vyšetřování ukončí francouzská i britská policie. Oba sbory dospěly k závěru, že nehodu způsobil řidič limuzíny, který byl opilý a jel moc rychle.

Mohamed Al Fayed: pokyn k vraždě dal princ Filip

Dodiho otec Mohamed Al Fayed stále věří v atentát. V roce 2008 vypověděl, že jeho syn a Diana byli zavražděni na příkaz prince Filipa, manžela britské královny Alžběty II. Prý o všem věděla královna, Dianin manžel princ Charles i tehdejší britský premiér Tony Blair. Na zinscenované autonehodě spolupracovaly britská a francouzská tajná služba. Podle jeho výpovědi seděl ve Fiatu Uno, které krátce po nehodě v pařížském tunelu zmizelo, fotograf James Anderson. Fayed uvedl, že za dva roky bylo jeho tělo nalezeno ve shořelém autě. Al Fayed z toho vyvozuje, že se zúčastnil spiknutí, a pak byl zlikvidován, protože “věděl příliš mnoho”.

prince-philipKrálovna Alžběta II. a princ Filip

Přehled vyšetřování

31. srpna 1997 – Mercedes S 280 v tunelu pod Place de l’Alma v centru Paříže krátce po půlnoci narazil do sloupu. Řidič Henri Paul a Dianin přítel Dodi Al Fayed zemřeli okamžitě, Diana zemřela ve 4:00 místního času v nemocnici. Přežil pouze její bodyguard Trevor Rees-Jones.

1. září 1997 – Zjištěno, že řidič Henri Paul měl v krvi alkohol, trojí laboratorní zkouška ukázala 1,8 promile. V krvi byly nalezeny i stopy léků proti depresi. 2. září 1997 – Nařízeno vyšetřování devíti fotografů a jednoho motocyklisty, kteří pronásledovali auto. Byli zažalováni pro “neúmyslné zabití a zranění osob” a “neposkytnutí pomoci ohroženým osobám”.

9. října 1997 – Policie začala hledat tajemný fiat Uno podle hypotézy o možnosti střetu limuzíny s jiným vozidlem těsně před nárazem do pilíře. Na pravé straně vraku mercedesu se našly částečky barvy “bianco corfu”, které se používaly pro výrobu několika typů Fiatu, především pro Fiat Uno z let 1983 až 1987. Auto se nikdy nenašlo.

29. ledna 1999 – Francouzské soudní úřady ukončily vyšetřování souvislostí kolem úmrtí Diany. 2. července 1999 – Pařížský odvolací soud zamítl žádost otce Dodiho, Muhammada Al Fayeda, aby byli vyslechnuti britští diplomaté a agenti kvůli údajné možnosti spiknutí.

17. srpna 1999 – Francouzská státní prokurátorka Maud Coujardová přiřkla vinu výhradně řidiči Paulovi a doporučila uzavřít případ bez dalších žalob. Al Fayed se odvolal.

3. září 1999 – Francouzská prokuratura zastavila trestní řízení proti fotoreportérům původně obviněným z podílu na tragédii. Zastavení stíhání potvrdil 4. dubna 2002 i francouzský kasační soud jakožto poslední soudní instance v zemi.

30. srpna 2000 – Al Fayed zažaloval americké tajné služby s cílem dosáhnout vydání dokumentace, kterou shromáždily při tajném vyšetřování okolností neštěstí.

30. října 2002 – Al Fayed zažaloval Francii u Evropského soudu pro lidská práva, protože prý tamní justice nevyšetřila úplně okolnosti havárie.

20. listopadu 2002 – Další vyšetřování z popudu Al Fayeda ve Francii: celkem tři fotografové obžalováni z porušování práva na soukromí, neboť údajně pořizovali snímky mrtvé Diany a Dodiho. Pařížský soud je 28. listopadu 2003 zprostil obvinění. V červnu 2004 zahájen odvolací proces, v září 2004 potvrzeno zproštění obžaloby.

6. ledna 2004 – Zahájeno britské veřejné vyšetřování příčin nehody. V prosinci 2006 vyvráceno, že by se Diana stala obětí vražedného spiknutí. Potvrzeno, že mercedes, v němž princezna zahynula, měl těsně před tragickým koncem jízdy lehkou kolizi s bílým Fiatem Uno. Řidiče se nepodařilo vypátrat.

31. března 2008 – Britský koroner zamítl teorii, že se Diana stala obětí spiknutí. Řekl porotě, že má na výběr verdikty – že princezna a její partner Dodi Al Fayed zahynuli při autonehodě, v důsledku hrubé nedbalosti paparazziů nebo v důsledku hrubé nedbalosti řidiče Henriho Paula.

7. dubna 2008 – Porota na závěr řízení britského koronera rozhodla, že smrt Diany a jejího partnera způsobilo nezodpovědné řízení jejich řidiče Henryho Paula a pronásledování paparazziů.

smrt princezny Diany

Rekonstrukce nehody: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/blizky-vychod/clanek.phtml?id=495931

Zdroje: Aktuálně.cz, čt24, www.londonnet.co.uk, wikipedia.org

Převzato: http://pravdu.cz/konspiracni-teorie/velke-konspiracni-teorie-smrt-princezny-diany

Foto: Flicker.com