S probíhající finanční krizí se stále více lidí zajímá o způsoby, jak zajistit své úspory spolehlivěji než jen prostým uložením peněz na konto. Obavy, že budou i další měny ztrácet svoji sílu stejně jako to vidíme u amerického dolaru, podporuje i vydávání (tištění) ohromných částek na záchranu bank a jednotlivých států. Existuje několik způsobů, jak uložit peníze za účelem zhodnocení a zejména uchování hodnoty do budoucna, některé jsou vhodnější, jiné méně.
Nejčastěji se v této souvislosti mluví o drahých kovech a drahých kamenech. Především zlato a diamanty plní úlohu uchovatelů hodnoty v dlouhém investičním horizontu. Mnoho lidí má tendenci srovnávat tyto dvě komodity z hlediska výnosnosti, možností investování a výhodnosti investice.
Podobně jako zlato slouží i diamanty investorům jako bezpečný přístav v době nejistoty. Zájem o tyto drahé kameny je ale daleko nižší. Koupě a prodej diamantů je totiž daleko složitější než v případě žlutého kovu. Na rozdíl od investičního zlata, což jsou zlaté cihly či slitky a mince, se při koupi diamantů platí 20procentní daň z přidané hodnoty.
To dělá z diamantů dlouhodobou investici. Výhodou je jejich diskrétnost, nikdo neví, že máte část jmění právě v drahých kamenech, nevýhodou je jejich prodej. Zatímco zlato je možné nakupovat v daleko více podobách a mnohem snáze ho prodat, v případě diamantů je třeba složitě hledat vhodného kupce.
Investiční diamant se snadno může stát nerozměnitelnou milionovou bankovkou. V jeho malé velikosti je uložena obrovská hodnota. Zlato lze nakoupit v menších slitcích nebo mincích, které je možné v případě potřeby prodat postupně.
Více o porovnání výhodnosti investice do zlata – kvůli likvidnosti a jednoznačnějšímu určení ceny – než do diamantů se dočtete v následujícím článku: Diamanty mají do zlata daleko, přesto mohou být zajímavou investicí.
Zdroj: iDnes.cz
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.