100 let pádu Tunguského meteoruFoto: Petr Sobotka
Speciál: 100 let pádu Tunguského meteoru. Svědecké výpovědi. Kulikovy výpravy. Výbuch meteoru. Hledání kráteru. Místo dnes
Zvukový záznam pořadu najdete po premiéře v našem archivu.
Ve speciálním vydání Nebeského cestopisu se budeme věnovat události, která budí velký zájem i 100 let poté, co se odehrála. Je to průlet a výbuch Tunguského meteoru.
Řekneme si, co mohli lidé před 100 lety na obloze pozorovat, co na místě výbuchu našly první výpravy, jak Tunguská oblast vypadá, proč je tak těžké hledat v ní meteority a proč se žádné nenašly. Dozvíte se, proč meteory vybuchují a že italští geologové objevili Tunguský kráter, ale ostatní vědci to neuznávají. To vše vám sdělí 8 českých vybraných odborníků: Jiří Borovička, Zdeněk Ceplecha, Jakub Haloda, Pavel Koten, Ivo Míček, Martin Novák, Petr Pravec a Pavel Spurný.
Poslouchejte Nebeský cestopis Speciál v premiéře v sobotu 28. června ve 20 hod. nebo v repríze v neděli od 8:00, 15:00 nebo 22:00.
Během uplynulého týdne vycházel na téma 100. výročí pádu Tunguského meteoru na našich stránkách každý den jeden článek. Uvádíme jejich stručný přehled.
100 let od výbuchu Tunguského meteorituFoto: Petr Sobotka
Co se dělo před 100 lety
V červnu 1908 pozorovaly stovky lidí nad centrální Sibiří úkaz, který nikdy v životě neviděly. Neznámé jasně zářící těleso přelétlo přes oblohu a na obzoru vybuchlo. Země se výbuchem zachvěla, domy se otřásly, lidé spadli na zem, obrovský chuchvalec prachu zahalil nebe. Události se začalo říkat Tunguský fenomén nebo katastrofa.
První vědecké výpravyFoto: Petr Sobotka
První vědecká výprava
Rusko prožívalo v období pádu meteoritu a následujících letech historicky velmi složité období. První vědecká výprava vedená L. Kulikem se do oblasti pádu Tunguského meteoritu vydala až v roce 1927. Ptala se svědků na podrobnosti výbuchu, hledala kráter, meteority, fotografovala a dokumentovala celou oblast.
Výbuch Tunguského meteorituFoto: Petr Sobotka
Výbuch Tunguského meteoritu
Tunguský meteor nedolétl až na Zem, ale v několika kilometrech nad povrchem vybuchl. Díky atmosféře Země se těleso při pádu postupně brzdilo a ohřívalo až vybuchlo. Stává se poměrně často, že meteory před pádem vybuchnou, když síly působící na těleso překonají jeho vnitřní pevnost. Ta závisí na typu tělesa, u planetek a komet je různá.
Hledání kráteruFoto: Petr Sobotka
Hledání kráteru
Už první výpravy byly překvapeny, že po dopadu Tunguského tělesa nenašly žádný kráter. Vysvětlením může být třeba skutečnost, že většina terénu pod místem výbuchu je bažinatá, nebo že se po explozi těleso vypařilo a zbytek se rozprášil po okolí. Loni oznámila skupina italských geologů nalezení kráteru v jezeru Čeko, ale vědecký svět objev většinou neuznává.
Místo výbuchu dnesFoto: Petr Sobotka
Místo výbuchu dnes
Dnes je prakticky celé místo postižené katastrofou porostlé novým lesem. Dřevěné budovy postavené prvními Kulikovými výpravami jsou prohlášené za národní památku. Pár desítek kilometrů od epicentra je letiště a do oblasti po změně politického režimu mohou jezdit zahraniční expedice. Stopy po sto let starém výbuchu jsou patrné dodnes.