Za posledních deset let bylo v Amazonii objeveno celkem přes 1200 nových druhů rostlin a živočichů.
amazonka
Každý rok je v peruánské Amazonii objeven nový ptačí druh a jednou za čtyři roky se totéž týká savců. Tato oblast je rájem biodiverzity, ale tyto objevy paradoxně mohou pro tyto druhy věštit nebezpečí. Nové druhy se totiž obvykle objeví v důsledku ničení lesních porostů. Napsala to agentura AFP. Ačkoliv Peru je obvykle označováno za andskou zemi, 60 procent jeho území tvoří Amazonie.
Je domovem 25 000 rostlinných druhů, tedy desetiny druhů veškeré světové flory. Zaujímá druhé místo mezi zeměmi co do ptačích druhů, jichž tu bylo napočítáno na 1800, a figuruje také v první pětici zemí v počtu druhů savců (515) a plazů (418). V posledních letech se znalost peruánské fauny obohatila o miniaturní žabku s ohnivě zbarvenou hlavou a namodralýma nožkama Ranitomeya amazonica, kolibříka Heliangelus viola (kolibřík eukalyptový nebo také fialový) či osmizubou pijavici Tyrannobdella reina. Podle Světového fondu na ochranu přírody bylo za posledních deset let v Amazonii objeveno celkem přes 1200 nových druhů rostlin a živočichů.
“Avšak většinu objevů nemají na kontě vědecké expedice, které bývají dost nákladné, nýbrž stavební aktivity ropných, báňských nebo dřevařských společností,” zdůraznil zástupce fondu pro Peru Michael Valqui. A paradoxně moment takového objevu pro ně znamená okamžité nebezpečí, jelikož je ohrožen jejich jediný a jedinečný životní prostor. Peru má jedny z nejrozsáhlejších zalesněných ploch na světě – tento porost kryje 700 000 kilometrů čtverečních. Zároveň je ale také magnetem pro důlní společnosti: počet poskytovaných koncesí pro těžbu se od roku 2006 zdvojnásobil a těžba kryje už 16 procent peruánského území. Cílem je, aby pod ochranou bylo 30 procent. Přesto podle dokumentu zůstává v Peru kriticky ohroženo vyhynutím 21 druhů.