Bod dlouhověkosti Zu San Li nebo také zkráceně „cusanli“ je nejspíše nejznámějším akupresurním a akupunkturním bodem. Objevit ho můžeme na přední straně holeně. Již po dlouhá staletí se na Dálném východě používají ozdravné metody za pomocí masáží významných bodů na lidském těle. Takovýchto bodů je na těle 365 jako dnů v roce. Počet měsíců v roce symbolizuje 12 drah, tzv. meridiánů. Teorie o jednotlivých bodech a drahách je základem pro masáže těchto bodů – akupresury. Uvedené body se dají nejen masírovat a zatlačovat, další možností je také nahřívání zapálenou moxou, tedy moxování. Bod Zu San Li je bod dlouhověkosti, vytrvalosti. Jedná se o bod, kterým rozmnožíte energii ve všech drahách. Ne jen tak náhodou mu Japonci přezdívají „bod stovek onemocnění“. O účincích se vypráví spousta pověstí. Bod Zu San Li se nachází na přední straně holeně jako 36. bod na dráze žaludku.

Zu San Li a jeho vztah k čínské medicíně

Středobodem tradiční čínské medicíny je myšlenka existence vitální energie, která formuje vše: tělo a ducha, ale i věci, hmotu, přírodu. Energie v našem těle proudí drahami – meridiány. Pro správné fungování systému je nezbytná jeho harmonie a rovnováha, protože pokud některá složka převažuje, znamená to začátek zdravotních problémů. O čínské medicíně existují první písemné doklady staré přes 3000 let. Tři legendární císaři: Fu Si, Shen Nong a Huang Ji, kteří vládli mezi lety 2852 až 2597 př. n. l., jsou považováni za zakladatele této medicíny. Se státní výukou medicíny se v Číně začalo v roce 443. Rok 642 pak znamenal zřízení Velké lékařské školy. Ta se podle oboru studovala 3-7 let. Od vládnoucích vrstev v Číně bylo moudré, že se věnovaly podpoře rozvoje medicíny. Proto měli lékaři velmi kvalitní podmínky pro práci. Několik tisíc let stará kniha Nei Jing je považována za hlavní pramen pro studium čínské medicíny. Popisuje využívání jehel (akupunkturu), také nahřívání akupunkturních bodů na těle doutnajícími smotky bylin, iterapii bylinami. Masáže a cvičení byly podpůrnými metodami censored, což trvá dodnes.

Prevence je důležitější než terapie

Hlavní myšlenkou čínské medicíny je to, že prevence je důležitější než terapie. Nemoc je tedy zapotřebí začít uzdravovat ještě předtím, než propukne. Při návštěvě terapeuta tradiční čínské medicíny nejprve probíhá informování se na aktuální problémy pacienta, jeho chuť k jídlu, kvalitu spánku, upřednostnění chladu nebo tepla, a na jednotlivé části těla. Žádná drobnost není skutečně malá, aby bylo možné ji opomenout. Pro čínskou medicínu je podstatou součástí soulad s přírodou a přírodními zákonitostmi. V dnešní Evropě se stále více příznivců vrací k přírodě. Dochází nejen k návratu k bylinné terapii, k tradiční medicíně, ale měníme stravu tak, aby byla co nejvíce přirozená. Největší odlišností je fakt, že západní lékařství nemoc léčí a zabývá se jí až v době jejího propuknutí, naopak Číňané nemocem předcházejí. Úkolem čínské medicíny je harmonizovat tělo takovým způsobem, aby choroba nepropukla, k čemu velkou měrou přispívá příroda.

Bod Zu San Li a jeho účinky

Je zajímavé, že nejen čínská medicína, ale také moderní lékařské výzkumy prokazují, že bod Zu San Li je jedním z nejsilnějších imunostimulačních bodů na těle člověka, především u mužů. V případě některých žen účinkům bodu Zu San Li konkuruje další bod, bod soutoku tří jinových drah, který se nachází nad vnitřním kotníkem. Nejsilnějších účinků je možné dosáhnout stimulací bodu Zu San Li v době zimního slunovratu. Tehdy končí doba vlády zimy a období temna, což je správný moment pro podporu paprsků také v našem těle. Probouzející se jangová energie se dobře podpoří masáží bodu dlouhověkosti v souladu s přírodou. Tak se nemoci se od nás vzdálí a zdraví je upevněno. Vhodná je nejen masáž tohoto bodu, ale také moxování – zahřívání žhnoucími pelyňkovými doutníky (především na podzim). Někdy při různých oslabeních je moxování dokonce účinnější než masáže. Tlakem nebo masáží bodu Zu San Li dochází k ovlivnění krvetvorby a stavu krve. Kromě toho posiluje energii sleziny a žaludku, čistí zablokovanou žaludeční dráhu a také je vhodná při různých bolestech jako je bolest kloubů, svalů, šlach i kostí. Masáží vyháníme přebytečnou vlhkost z těla a dochází k celkovému tonizování čchi, což v čínském tradičním pojetí světa znamená základní energii neboli „vitální sílu”.

Umístění Zu San Li na těle

Místo Zu San Li neboli bod dlouhověkosti se nachází na noze, na holeni, pod čéškou na koleně. Pokud překryjete koleno palcem ruky a dáte pravou ruku na pravé koleno, tak mezi

Zu San Li bod dlouhověkosti
Umístění Zu San Li

malíčkem a prsteníkem, objevíte malou jamku mezi kostmi. Našli jste Zu San Li. To však není jediný způsob. Posaďte se na podlahu a obě nohy pevně ukotvěte do podlahy. Přitáhněte je k sobě, bez toho, abyste paty odlepili ze země. Všimněte si toho, že pod kolenem se nachází vyvýšené místo. Vyhledejte nejvýše položený bod, položte na něj prst. Místo, kde máte prst je bod Zu San Li.

Masírování Bod Zu San Li – čas a období

Než budete masírovat, pohodlně se uvelebte. Měli byste se cítit příjemně, ideální je poloha vsedě. Zaměřte se dech, zklidněte ho a nechte proplouvat pocity. Je třeba myslet na to, že právě začíná léčebný proces. Vhodnou dobou k masáží Zu San Li je ráno nebo před obědem. Masáž bodu můžete provádět prsty nebo je lze využít zrní – třeba rýži, oves nebo pohanku. Bod masírujeme 9x, kruhovým pohybem ve směru hodinových ručiček. Nesmí se ani zapomínat na rovnoměrné střídání nohou. Celý proces masírování nohou by měl probíhat zhruba 10 minut.Bod masírujte denně, s dobrými výsledky můžete počítat, když je měsíc v novu. Pro posílení imunity, zlepšení činnosti orgánů těla, ale také zpomalení procesu stárnutí je dobrou dobou 8 dnů po začátku novu měsíce (měsíc má tvar písmene D). Bod Zu San Li pak namasírujte na každé noze – ve směru hodinových ručiček. Nohy střídejte. Kromě masáže se dá na tento bod přiložit také stroužek česneku. Ten necháte asi hodinu až dvě působit, dokud pokožka v místě nezčervená. Hubnutí podpoříte masírováním bodu Zu San Li vpodvečer. Zcela nevhodné je masírovat bod dlouhověkosti těsně před spaním, aktivací bodu Zu San Li byste si mohli způsobit problémy se spaním. Pro zlepšení paměti, správnou funkci kardiovaskulárního systému nebo také celkovou kondici masírujte bod střídavě na každé noze. Masírování by mělo probíhat v doběpřed obědem ve směru hodinových ručiček. Po obědě si rezervujte čas na masáž bodů na obou nohách současně. Tento způsob je vhodný proti stresu, podrážděnosti, nervozitě, bolestem hlavy i v případě poruch spánku. Metabolismus bude lépe fungovat a snáze zhubnete při masírování každé nohy střídavě, ve večerních hodinách.

Úkoly a schopnosti bodu Zu San Li

  • Bod dlouhověkosti má velký vliv na prevenci nemocí, na obranu proti nemocím se využívá především moxa – nahřívání.
  • Kontroluje činnost orgánů v dolní polovině těla.
  • Zu San Li je zodpovědný i za celkovou energii člověka. Dokonce jej můžeme masírovat jako první při stavech únavy a slabosti. Tento bod regeneruje celkovou životní energii.
  • Kontroluje činnost míchy v oblastech zodpovědných za fungování ledvin, nadledvinek, genitálií a trávicího traktu.
  • Masáží se podporuje a harmonizuje fungování nadledvinek. Ty mají za úkol vylučovat do krve důležité hormony, které stabilizují organismus. Správnou činností nadledvinek se eliminují zánětlivé procesy, reguluje se imunitní systém a srovnává se krevní tlak.
  • Masáž zlepšuje trávení, podporuje správnou funkci metabolismu a pomáhá uzdravovat onemocnění trávicí soustavy.
  • Masáží Zu San Li lze uzdravovat následky mozkové mrtvice.
  • Masáž bodu dlouhověkosti pomáhá odstraňovat potíže se sebevědomím, pomáhá nalézt vnitřní harmonii a odbourává stres.
  • Za pomoci Zu San Li lze uzdravit problémy jako je gastritida, pomočování se nebo zácpa.
  • Masáž Zu San Li se hodí i u anémie, slabé nebo vynechávající menstruace, suchosti pokožky a dokonce i vnitřních sliznic.

Stimulace akupunkturních bodů

Stimulace akupunkturních bodů patří mezi základy čínské medicíny. Lze ji provádět nejznámějším způsobem, za pomoci akupunkturních jehel. Jehly jsou velmi tenké, a tak akupunktura není tak bolestivá, jak by se dalo usuzovat. Podle toho, jak je daný bod umístěn, se jehly vpichují povrchově nebo případně do větší hloubky. Tato stimulace je značně intenzivní a má výrazný léčebný efekt. Pro nebolestivost se u dětí používají vakáriová semínka. Jsou to malá a poměrně tvrdá semínka. Umístí se na místo akupunkturního bodu, a pak se zalepí náplastí. Při takto přilepených semínkách je na bod působeno velmi jemně a nebolestivě, případně je možno zvýšit účinek také občasným promačkáním. Další možností stimulace je také akupresura. Její výhoda spočívá v tom, že se ji člověk může jednoduše naučit, a pak podle potřeby kdykoliv využívat na sobě, případně na druhém člověku.

zusanli-Moxa-St36
Moxování bodu ZU SAN LI

Bod dlouhověkosti Zu San Li a pověsti

Nezaměstnávej sloužícího, pokud nemá jizvu na bodě Zu San Li,” je lidové rčení pocházející od Starých Číňanů. Každý, kdo chtěl projevit péči o své zdraví, si tento bod pravidelně masíroval. Pak docházelo k zarudnutí, což bylo považováno za starostlivost a péči. Také další poučka k bodu Zu San Li má za sebou již dlouhá staletí: „Chceš-li se dožít stáří 100 let v plné svěžesti, denně si ošetřuj tento bod!“ A pak je tu pověst o tomto bodu, která vypráví o služebníkovi císaře. Služebník měl dlouhou dobu nesnesitelné bolesti žaludku, až došlo k nešťastnému pádu na schodech. Silně se uhodil právě do bodu Zu San Li. Až když bolest poraněné nohy zmizela, zmizely také nesnesitelné bolesti žaludku. Služebník si uvědomil silné zasažení do nohy a které místo to bylo. Místo si masíroval a díky tomu se už bolesti nikdy neobjevily. Dlouho se bod Zu San Li v Číně označoval jako „bod tří vesnic“. Důvodem je další legenda, tentokrát od vojáků čínské armády. Její členové, aby přežili dlouhé namáhavé a vyčerpávající přesuny a pochody, si tento bod nahřívali pelyňkovou moxou. Jestliže bylo moxování prováděno poctivě, vojáci mohli ve zdraví projít ještě alespoň tři další vesnice. Zdroj 1) Dostupné z https://www.healthline.com/health/pain-relief/how-to-massage-your-pressure-points#1 2) Hui-Lin Chao, Shang-Jun Miao, Pei-Fen Liu, Hsiu-Ling Chou. The Beneficial Effect of ST-36 (Zusanli) Acupressure on Postoperative Gastrointestinal Function in Patients With Colorectal Cancer. Article (PDF Available)  in Oncology Nursing Forum 40(2):E61-8 · March 2013 Source: PubMed. Dostupné z https://www.researchgate.net/publication/235755598_The_Beneficial_Effect_of_ST-36_Zusanli_Acupressure_on_Postoperative_Gastrointestinal_Function_in_Patients_With_Colorectal_Cancer3) Dostupné z https://www.thoughtco.com/acupressure-treasures-zu-san-li-stomach-36-3182285

https://www.superionherbs.cz/bod-dlouhovekosti-zu-san-li/