Fenomenální kamenné koule se objevují hned v několika zemích světa, včetně Kostariky, Mexika, Nového Zélandu, Turecka, Tuniska, Chorvatka, Bosny a Hercegoviny a mnoha dalších. Kamenné koule jsou dokonalého tvaru a mnoho lidí je přesvědčeno, že nejde o dílo přírody. Kdo je však vytvořil? Jaká kultura disponovala nástroji dostatečně pevnými, aby opracovaly skály do podoby koulí?
Jedna z největších kamenných koulí se nachází v Bosně a Hercegovině, konkrétně v oblasti Podubravlje. V této oblasti existuje více než 20 kamenných koulí, které jsou dokonale opracovány. Nicméně lidé v historii věřili, že se uvnitř koulí nachází zlato, proto mnohé z nich zničili. Stejně jako v jiných zemích, kde se monolity vyskytují, je lidé také využili pro okrasu svých zahrad.

K podobným případům došlo například i v Kostarice. V 30. letech 20. století čistili pracovníci firmy United Fruit Company džungli, aby uvolnili místo pro banánové plantáže. Tehdy začali nacházet zvláštní útvary, které ukrýval hustý prales. Kamenné koule zmizely z džungle rychlostí blesku. Vzali si je bohatí obchodníci a vysocí představitelé United Fruit Company, přičemž skončily na jejich trávnících. Koule byly prestižními ozdobami pozemků napříč celou Kostarikou, zpočátku však nikoho nezajímalo, jak vlastně vznikly.


Jak člověk dobýval nové hektary pralesa, vydávala džungle svá tajemství. V následujících desetiletích se zejména v deltě řeky Dique podařilo najít ještě asi 500 koulí. Liší se prakticky pouze velikostí: ty nejmenší mají průměr jen pár centimetrů, největší až dva metry a váží 15 tun. Naneštěstí jen pár z nich zůstalo na původních místech.

Předpokládá se, že první koule byly vytesány kolem roku 600 a většina vznikla až počátkem druhého tisíciletí, nikoli však později, než do Kostariky dorazili Španělé. Ti však už nebyli svědky jejich výroby, a tak vědci předpokládají, že jde o díla takzvané “diquiské kultury”, která v dnešní Kostarice dominovala od 8. až do počátku 16. století.


Nicméně to nevysvětluje vznik ostatních koulí, které se vyskytují po celé Evropě ale i v Mexiku. Nejodvážnější teorie hovoří o starodávných inteligentních civilizacích, které jsou dnešním světem zapomenuty a nechybí ani teorie o mimozemšťanech. Skutečnost však bude zřejmě prozaičtější. Dosud je největším úspěchem v oblasti ochrany a zkoumání koulí fakt, že je UNESCO prohlásilo za součást dědictví lidstva, díky čemuž jsou dobře chráněny. Kdy však vědci odhalí jejich tajemství zůstává záhadou.
Zpracoval: Veronika K./morezpravCz

Kamenné koule Megoňky

Jedno z nejvýznamnějších nalezišť kamenných koulí se nachází nedaleko slovenské obce Megoňky. Největší z nich, o průměru téměř tři metry je doposud ve starém lomu. Mnoho dalších je „rozeseto“ v okolí, spousty kulovitých fragmentů vyčnívá ze strmého svahu nad lomem. Na první pohled je patrné, že celá oblast je plná kamenných koulí, jen je vykopat.

WM magazín se věnuje výzkumu kamenných koulí již několik let. Na svých stránkách představuje obdobné nálezy z celého světa, upozornil jsem také na novou lokalitu u Olšan v ČR.

Zastupitelé Čadce vybudovali v lomu infocentrum a naučné cestičky ke koulím. Při odkopávání terénu pro pěšinu byly obnaženy rozměrné pozůstatky kdysi velkých koulí.

Na konci léta jsem navštívil starý lom v Megoňkách. Na zbudované pěšině mě upoutal pravidelný kámen. Vyčníval ze země, měl tvar obdélníku a připomínal kamenný překlad. Pokoušel jsem se ho odkopat, ale bez úspěchu. Nad terén vyčnívala pouze jeho malá část, zbytek byl zřejmě zapuštěn hluboko v zemi.

V průzkumu nebylo možné ten den již pokračovat. Pokud se jedná skutečně o uměle vyrobený kamenný profil (překlad), pak by tento nález získal zcela mimořádnou hodnotu. Na tomto místě se údajně žádná historická stavba nevyskytovala, ani není odborníky popsána.

Tímto jste dostali zajímavý tip na výlet. A pokud se vám podaří kámen odkopat, nebo najít podobné, napište nám do redakce. Je možné, že objevíme společně další neznámý kousek historie a poodhalíme tajemství vzniku kamenných koulí.

http://www.wmmagazin.cz/kamenne-koule-megonky-zajimavy-nalez/