Lidem se začíná v poslední době dít nepěkná věc. Kontaktují je jejich bankovní domy, které je žádají, aby doložili původ svých prostředků na účtu. Zajímají je i zdánlivě nelogické věci, které by měly být na první pohled patrné. Například to, že někdo dostává od zaměstnavatele na účet pravidelně svou mzdu. Nebo že zaplatí za nějaké zboží do ciziny.

Ukažte všechno

Na sociálních sítích už se proti tomuto jednání českých bank zvedá vlna odporu. Velký ohlas sklidil například příspěvek Tomáše Chytila na Twitteru, který uveřejnil skeny výzvy od ČSOB. Ta svého klienta žádala o velkou lustraci jeho prostředků. Chtěla doložit, proč na účet vložil větší částku, odkud peníze má a dokonce ja´ký je jejich účel.

Pod příspěvkem se někteří lidé podivují nad tím, že banky něco takového řeší. Další však poukazují na skutečnost, že je to naprosto běžné a že se s tím také setkali, a to poměrně často. “Kvůli tomu jsem odešel od Komerční banky. Tam mě vyslýchali i kvůli pár tisícovkám. Ne že ostatní to nezačnou dělat taky,” píše se v jednom komentáři. “To je ten kapitalismus?” ptá se další.

Z příspěvků vyplývá, že je vcelku jedno, zda někdo dostává na účet větší či menší částky, kontrola a takzvané “svlékání do naha” se může týkat každého. Banky na dotazy, proč tak činí, obvykle argumentují tím, že pokud jim některé informace o klientech a jejich finančních prostředcích chybí, snaží se je tímto způsobem doplnit.

Foto: Shutterstock

Musí to dělat

Někteří vzpurnější jedinci píší, že by si to nenechali líbit a bance by sdělili, že jí do toho nic není, popřípadě, že si nic nepamatují. Jiní už takový postup zkusili a uvádějí, že to příliš nikam nevede. Banka bude na požadavku trvat, a pokud se klient ukáže být jako nespolupracující, může problém eskalovat dále, a to finanční správě či finančnímu analytickému útvaru. Zároveň nebývá výjimkou, že lidem s transakcemi, jež se jim jeví jako podezřelé, jednoduše vypoví účet.

Pravdou je, že banky něco takového nedělají z vlastní vůle. Dříve to byly instituce, kde platilo určité tajemství. To už je dnes ale iluzí, protože bankovní domy podléhají značné regulaci, a to zejména pocházející ze strany Evropské unie, která je potom inkorporována do tuzemského práva. Podezřelé transakce se tedy musí kontrolovat, případně hlásit. A rozhodně to nelze vyřešit jednoduše tak, že přejdete k jiné bance. I když platí, že některé jsou pozornější než jiné.

https://cz24.news/dohola-a-ukazte-vsechno-sion-globalisticti-majitele-ceskych-bank-naridili-svym-bankam-aby-postupne-zacaly-cechy-dusit-a-kontrolovat-jim-vse-kolem-osobnich-prijmu-a-vydaju-lide-js/

ZDROJ:  aazdravi.cz