image53Manipulace s komoditními trhy a splasknutí ekonomických bublin, zadluženost států a měst začíná ve světě dopadat na miliony lidí. Obrovská nezaměstnanost zejména mladých, odliv příjmů obchodníků, vysoká kriminalita, úpadek cen nemovitostí, stále více krachujících firem a dopad na celospolečenské infrastruktury… To je teprve počátek fenoménu, který se začíná šířit jako zatím největší ekonomický mor v historii.

V současnosti přichází i do Česka. Damoklův meč je nad Ostravou – velkocentrem průmyslu. Potká ji stejný osud jako kdysi jednoho z nejbohatších měst v USA Detroitu?

Málo kdo si tuto rizikovou situaci uvědomuje a připouští! Celý dominový efekt může v následujících týdnech spustit OKD – NWR… Těžba břidličného plynu a vysoký pokles cen uhlí se může zapsat černým písmem do dějin ČR. Ceny jsou pod těžebními náklady a těžařům nezbývá než začít omezovat výplaty zaměstnancům. To je v tom lepším případě. Pokud nastane hromadné propouštění, tak se domino může zastavit až na 100 000 nezaměstnaných. A toto číslo nemusí být konečné! Nejde pouze o OKD, ale spoustu dalších spojených firem. Celá řada dalších gigantů jako Bonatrans má vyhlášeny nucené prázdniny a lidé v okolí Ostravy se strachem pohlíží na svou budoucnost. S obavami se potýkají i Úřady práce, které finišují a připravují se na nejhorší! Pro většinu obchodníků by nastalá situace při dnešních vysokých cenách za energie a nákladech za zaměstnance byla tragická. Už tak velmi pociťují vyhrocenou situaci na tržbách.

Celá řada ohrožených zaměstnanců měla dosud slušný příjem a mohli splácet hypotéky a půjčky. Pokud by desetitisíce nemovitostí propadly bankám, tak celá hypoteční bublina praská… Velké problémy by měla i řada bank. Další propouštění!

Úpadek Ostravska by měl katastrofický dopad celorepublikově. Největší ztráty by však zaznamenal region. Téměř přes noc by nemovitosti padly na pár procent současných cen! Kolaps by dostihl stavebnictví a s ním spojené činnosti. Velký problém s neplatiči v podnájemních bytech. Lidé by přestali utrácet za nadstandard a kupovali by pouze základní potraviny. Konec pro restaurace, kavárny, autosalóny, stavebniny a další a další… Obrovský nárůst kriminality! Žně pouze pro společenskou spodinou jako exekutory a lichváře…

Pokud riziko existuje, je třeba s ním počítat. I proto je obzvlášť důležité nevsázet jako podnikatel pouze na jednu kartu. Nikdy totiž nevíte, zda vám nezůstane onen Černý Petr…