O ozbrojené konfrontaci vládních sil a opozice v Sýrii se objevují nové podrobnosti. Bojuje se nejen v ulicích měst, ale i na informačním poli, přičemž za hranicemi samotné Sýrie. V publikaci listu Žen-min ž’-pao se praví, že elitní íránské jednotky budou ubytovány v klíčových provinciích Sýrie, aby poskytovaly pomoc úřadům při potlačování masových nepokojů. A izraelský portál Debkafile informuje: Britští a katarští vojáci se bojových akcí neúčastní, konají instruktáž ozbrojenců, zásobují je zbraněmi a zajišťují spojení, kromě toho kontrolují dopravu munice. Jestli tomu tak je doopravdy, to se dá prověřit jen velice těžko s přihlédnutím ke složité situaci v Sýrii a protikladným zprávám o průběhu bojových akcí a jejich účastnících.

LEBANON SYRIA PROTEST IN BEIRUTInformace o příslušnících íránských zásahových oddílů v Sýrii je plánovanou provokací opozice, – soudí orientalistka Anchar Kočijevová:

Bandité zadrželi 11 íránských rukojmí, jsou to poutníci. Snažili se je zabít nebo donutit, aby se před kamerou přiznali, že patří k těm 15 tisícům. Íránce ale osvobodili doslova několik hodin před tím, než se tato zpráva objevila. Kromě toho je v syrské regulární armádě asi tak 300 tisíc vojáků a těch 15 tisíc prostě nepotřebují, polovina země jsou rezervisté.

Přesto se ale Teherán může rozhodnout pro poskytnutí vojenské pomoci Bašáru Asadovi, – zdůraznil expert Vladimir Sažin.

To, že jsou Írán a Sýrie vázány spojeneckými závazky, je známo už dávno. Írán má jediného spojence nejen v regionu, ale vůbec na světě, a to je právě Sýrie. A ztratit takového spojence jako Bašár Asad, to samozřejmě Teherán nemůže. A dělá všechno pro to, aby se tento režim udržel.

První náměstek šéfa syrské diplomacie Faisal Miklad učinil tvrdé prohlášení proti Západu, Izraeli a několika arabským zemím. Obvinil je z organizace víceúrovňového spiknutí proti režimu Bašára Asada. A postoj Ruska a Číny, které 4. února zablokovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci o Sýrii, pokládá za konstruktivní a vítá úsilí Moskvy, jehož cílem je zahájení dialogu s opozicí.

Mínění Moskvy a Pekingu ale není zdaleka všem po chuti. Reakci Západu na výsledky hlasování v Radě bezpečnosti označil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov za nepřístojnou a dokonce hysterickou. A teď je tedy na řadě syrská opozice. Podle údajů televizního programu CNN mají odpůrci Bašára Asada v plánu mnohatisícové protiruské akce v celé Sýrii. Nelze pochybovat o tom, že se o nich bude široce informovat v západním tisku a bude jim věnována mnohem větší pozornost než akcím ozbrojenců.

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012/02/11/65840886.html

Írán se připravuje na válku

Téměř dvaapůlkrát zvýší Írán od března roku 2012 výdaje na obranu. Prohlásil to prezident Islámské republiky Mahmúd Ahmadinežád. Experti mají za to, že vojenská operace západních zemí a Izraele proti Íránu je stále reálnější a její následky pro region a celý svět budou nepředvídatelné. USA a Izrael jsou připraveny použít proti Izraeli sílu, – soudí profesor Moskevské státní vysoké školy mezinárodních vztahů Sergej Družilovskij.

Vojenský konflikt je dost dobře možný. Kdyby před tím nebyl Afghánistán, Irák a Libye, mohli bychom o tom ještě pochybovat. Teď ale USA cítí, že procvičily vojenské aspekty podobné operace, bleskové války. Problém je v něčem jiném – Írán nemá „pátou kolonu“, jakou měl Irák a Afghánistán. Když existují lidé, kteří jsou připraveni spolu s Amerikou svrhnout režim, pak nemá bodové bombardování žádný smysl. Existuje jediný cíl – svrhnout režim, který je pro Ameriku a vůbec pro celý Západ kostí v krku.

IRAN ARMY DAYVedoucí činitelé izraelské rozvědky zatím oznámili, že Írán má údajně obohacený uran ke zhotovení 4 bomb a mírový ráz jaderného programu Islámské republiky není ničím víc než blufem. Podobné informace jsou nezbytné pro to, aby z Íránu udělali nepřítele a byla tak ospravedlněna možnost vojenské operace, – zdůraznil v interview pro Hlas Ruska expert z Ústavu orientalistiky Vladimir Sotnikov.

-Situace je výbušná. Existuje značná pravděpodobnost toho, že Izrael nebo USA zahájí vojenskou operaci proti Íránu.  To je ovšem pouze pravděpodobnost, protože v USA začíná aktivní fáze předvolebního boje. A prezident Obama si netroufne zapojit se ještě do jednoho konfliktu, když nebyly vyřešeny konflikty v Iráku a Afghánistánu. Írán znamená největší hrozbu pro Izrael a tam mohou dospět k názoru, že je třeba vyřešit tuto otázku silou. Přičemž tvrdé sankce, které už působí proti Islámské republice, mají vliv na íránskou ekonomiku. Když dojdou tyto horké hlavy i přes varování Ruska, Číny a dalších zodpovědných členů mezinárodního společenství k závěru, že otázku je třeba vyřešit vojenským zásahem, pak budou následky těžké. Hrozí to nejen dalším regionálním konfliktem, ale i humanitární katastrofou pro celý Velký Blízký východ. Je to hrozba pro mezinárodní stabilitu.

Nepředvídatelné mohou být i ekonomické následky, protože prudce stoupnou ceny ropy. Přičemž embargo na dodávky íránské ropy do Evropy nezasáhne jen Írán, ale i samotnou Evropskou unii.

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012/02/03/65228616.html