Oficiální historkou předloženou „spolehlivými“ finančními analytiky je, že cena zlata se propadla v důsledku „poklesu obav“, že centrální banky budou nyní schopny „krmit“ inflační tlaky, a tudíž že jednoho dne začnou opět důvěřovat americkému dolaru.

Podle Wall Street Journal (z 15. dubna): „zvrat přišel díky tomu, že investoři pevně věří ve známky, že globální ekonomická expanze, která začala v r. 2009, se zpomaluje.

[cena zlata 16.4.]

Tato stylizovaná finanční „analýza“ WSJ je chybná a zavádějící. Nezabývá se skutečnými příčinami, konkrétně čistou manipulací trhu zlata ze strany mocných finančních hráčů.

Zprávy potvrzují, že dramatický pokles na trhu s papírovým zlatem byl důsledkem záměrného spekulativního útoku hlavních finančních institucí za spoluúčasti amerických Federálních rezerv:

Podle Andrew Maguire v pátek, 12. dubna, agenti Fedu vtrhli na trh a vrhli na něj 500 tun v nekrytých krátkých pozicích. … Na trhu s papírovým zlatem sází účastníci na cenu zlata a spokojí se s peněžním vypořádáním. Proto obecně, neboť účastníci nemají zájem na dodávce fyzického zlata, nemusí být nekryté krátké pozice kryty fyzickým kovem. … Jinými slovy, při nekrytých krátkých pozicích není ve skutečnosti prodán žádný fyzický kov.

Proberme si, že bylo v pátek prodáno 500 tun papírového zlata. Začněme otázkou kolik uncí 500 tun je… Co se stane, když je na trh v jeden okamžik nebo v jeden den vrženo 500 tun prodaného zlata? Správně, stlačí to cenu dolů. … Tento prodej snížil cenu zlata asi o 73 dolarů na unci (pátek). To znamená, že prodávající prodělali 72 dolarů 16 milionkrát, čili 1,168,000,000. (Útok Fedu na zlato: „Prodej na krátko“ a manipulace trhu se zlatem, dr. Paul Craig Roberts, 15. dubna 2013).

Kolaps trhu zlata je důsledkem nekrytého prodeje na krátko. Je to operace za bilion dolarů.

Jakmile cena poklesne, institucionální spekulanti mohou papírové zlato opětovně koupit na spotovém trhu a zkasírovat mnohamiliardové zisky. Tento typ operace lze provést jedině za podpory a spoluviny Federálních rezerv. Je to mechanismus, jehož následkem je konfiskace úspor lidí. Je to akt přímé „finanční krádeže“.

Nedostatek fyzického zlata?

Kolaps ceny (papírového) zlata nemá nic společného s trhem fyzického zlata. Nebylo to doprovázeno velkými prodeji fyzického zlata. Právě naopak. Zprávy obdržené Global Research z jihovýchodní Asie ukazují na nedostatečnou dostupnost fyzického zlata. V Malajsii:

„V bance byla dlouhá fronta, ale po rychlém prodeji bylo oznámeno, že dnes, 16. dubna 2013, již není na prodej žádné fyzické zlato.“

Totéž se děje i v dalších asijských zemích. „Je obrovská poptávka po fyzickém zlatě, ale žádní prodejci.“

Navíc existují zprávy, že asijské centrální banky nakupují velké objemy fyzického zlata.

Vazby mezi fyzickým a papírovým zlatem by mohly být zrušeny

Pokud finanční instituce – které vytváří papírové zlato z čistého luftu – odmítnou nebo nebudou schopny vyměnit papírové zlato za fyzické zlato, trh s fyzickým zlatem se „odpojí“ a od trhu s papírovým zlatem se oddělí a stane se samostatným.

Za takových okolností se objeví de facto dvojí cenový systém, který by mohl mít negativní dopad na trh s papírovým zlatem.

Doporučujeme: pokud máte papírové zlato, kontaktujte svého brokera a konvertujte ho na fyzické zlato.

Prof. Michel Chossudovsky

Michel Chossudovsky je autorem mezinárodního bestseleru “Americká válka s terorizmem”. Je profesorem ekonomie na ottawské univerzitě a ředitelem Centra pro výzkum globalizace.

Paper Gold Market Collapses. Scarcity of Physical Gold for Sale in Asia… vyšel 16. dubna na Global Research. Překlad Zvědavec.