image34Rodinný dům halí půlnoční tma. Jeho obyvatelé leží v postelích a nervózně se převalují. Bude tentokrát klid? Odněkud se začne ozývat bušení a vzduch se citelně ochladí. Je jisté, že přichází další probděná noc. Vzduchem začínají poletovat různé předměty… To není začátek strašidelného filmu, ale ještě děsivější skutečnost, která se odehrává v našich krajích!

Myslíte si, že paranormální jevy patří jen na televizní obrazovky, a když už k něčemu takovému dojde, odehrává se vše kdesi v dalekém zahraničí? Mýlíte se. K těžko uvěřitelným projevům neznámých sil dochází také u nás. A v mnohém si nezadají s pěti hvězdičkovými horory. Přinášíme vyprávění, při nichž běhá mráz po zádech. Neklidné duše nebožtíků, hluční duchové, samovolně se vznášející předměty, tajemné hlasy či neviditelné síly, které dokáží během jediné noci proměnit útulné bydlení v ruiny. To jsou tajemství ukrytá za zdmi některých stavení. Ani přes usilovné pátrání nebylo možné najít jejich uspokojivé vysvětlení. Vydejte se s Enigmou na návštěvu nejstrašidelnějších domů v České republice.

ZÁHADNÝ HLUK VYHNAL NÁJEMNÍKY

KDE: Karlín, Praha
KDY: 1890
CO SE ZDE DĚJE: ozývá se nevysvětlitelný hluk, který se stupňuje až k neúnosné míře

Bydliště jistého malíře Řezníčka z pražského Karlína noc co noc sužuje stále sílící hlomoz a rány. Ty ale nemůže způsobovat nikdo z masa a kostí! Muž bydlí v domě už několik týdnů bez nejmenších problémů, když se někdy v roce 1890 poprvé projeví neviditelný host. Mezi první a druhou hodinou v noci zazvoní domovní zvonek. Muž bleskurychle vyráží ke dveřím, ale před nimi nachází jen tmu. Od té doby se neviditelná návštěva opakuje s želenou pravidelností. Zvonek drnčí každou noc ve stejnou hodinu. Způsobuje noční nepříjemnosti pouhá závada v elektrickém vedení? V té době nikoho jiná varianta ani nenapadá. Malíř tedy jednoho večera do zvonku vsune dřevěnou třísku a považuje problém za vyřešený.

Duch se nedal odradit
Poté, co je zvonek nedobrovolně umlčen, se konečně rozhostí ticho. Jenže klid netrvá dlouho. „Když jsem byl s touto prací hotov a chtěl jsem odejít na lůžko, slyšel jsem zvenčí prudké ťuk, ťuk, ťuk, tak, jako by někdo kostnatým prstem netrpělivě stlačoval knoflík zvonku,“ vzpomíná Řezníček a dodává: „Vyskočil jsem ihned ven – tentokráte jsem měl s sebou světlo – a viděl jsem, jak onen knoflík se stlačoval a zase vyskakoval, stále rychleji a konečně nepřetržitě a se šílenou rychlostí. V témž okamžiku vypadla tříska ze zvonku a kladívko počalo po několik minut strašně řádit nočním tichem.“ Zvonek vyburcuje celý dům a nájemníci se sbíhají jeden po druhém. Zvonek je tedy definitivně odstraněn a druhý den přijíždí na kontrolu technik. Ten poruchu vyloučit nemůže. Zvonek tedy zůstává sundaný. Že by přece jen za vším stála závada? Několik dalších týdnů jsou noci skutečně klidné…

Záhadu se snaží rozřešit policisté
Ani odstranění zvonku není nepřekonatelnou překážkou. „Najednou jedné noci počalo to klepat v touž hodinu na dveře naší ložnice. Klepalo to krátce, ale silně, takže jsme se já i moje manželka probudili zároveň ze spánku,“ říká nájemník strašidelného domu. A záležitost je stále horší: „Od této chvíle klepalo to každou noc a sice nejprve na naše dveře, ale pak stále více to bilo jako pěstmi do všech dveří a konečně to vypadalo, jako by se na dveře vrhalo lidské tělo s plnou silou. Ale pak to počalo také bušit ze sklepa do naší podlahy.“ To už je i na statečného muže příliš, proto se obrací na policii. Pověst stavení se rychle rozkřikne do okolí. Když do domu přijíždějí strážci zákona, paranormální jevy o sobě dávají vědět v plné síle. Policisté prohledají sklep i postižený byt a mohou jen bezradně pokrčit rameny. Malíř na nic nečeká a prokleté obydlí raději opouští. Následují ho i další nájemníci a dům zůstává dlouhou dobu zcela prázdný. Říká se, že celá děsivá příhoda má souvislost s ničivou povodní, která v roce 1890 připravila v Karlíně o život 29 rakouských vojáků. Strašili snad ve stavení duchové padlých mužů?

Více se dočtete v časopise Enigma nebo v jeho elektronické verzi na publero.com