Lidé by si teď hlavně měli udržet práci, apelují odborníci

isca15u2h7Lidé, kteří mají v současné době stabilní zaměstnání, by se podle psychologů měli soustředit na to, aby si svá pracovní místa udrželi. Ztratit práci v době, kdy se vážně začíná počítat s možností, že Česko by bylo čtvrtou nejpostiženější zemí rozpadem eurozóny, a kdy se firmy rozhodně nechystají masově přijímat nové zaměstnance, může být dramatické.

Najít novou práci zejména pro lidi, kterým zbývá pár let do penze, je často prakticky nemožné.

0070032442Česko podle ankety Svazu průmyslu a dopravy nemůže reálně očekávat, že letos nebo příští rok začnou valem vznikat nová pracovní místa. V zemi je už stabilně půl miliónu lidí bez zaměstnání, z toho přes 43 procent déle než rok. Ztráta zaměstnání a následné marné hledání jiného uplatnění je přitom podle psychologů zásah do života, srovnatelný s úmrtím nejbližší osoby.

Nezaměstnaní často podporují extrémisty

Ztráta zaměstnání se negativně promítne do všech oblastí života. „Pravidelné zaměstnání a příjem je základem nejen pro udržení životní úrovně, ale i dobrého psychického a zdravotního stavu. Podporuje stabilitu rodiny a vztahy v ní,“ říká politoložka Martina Hronová. „Lidé bez práce a tedy i životních perspektiv podporují často radikální a extremistické politické směry,“ dodává.

„České domácnosti dluží různým finančním institucím přes bilión korun. Stabilní zaměstnání a příjem brání vzniku finančních kolapsů, zejména když rodiny splácí různé úvěry a hypotéky a náklady rostou. Navíc pětina rodin nemá potřebné finanční rezervy pro nečekané případy a problémové situace, jako je například ztráta práce,“ říká finanční poradce František Macháček.

Za prací není ani kam odejít mimo republiku. V EU je bez práce 25 miliónů lidí, převážně mladých. Navíc do středoevropských zemí míří stále více potenciálních levných pracovníků například ze Španělska, z Itálie a Řecka, které z jejich zemí vyhání právě nezaměstnanost. Tam je totiž situace kritická, ve Španělsku například nemá práci čtvrtina ekonomicky aktivní populace.

Mzdy porostou, ale jen zvolna

Výsledky podniků a ekonomiky nedávají podle odhadů a prognóz současně prostor pro výraz-nější nárůst mezd. Podniky očekávají v letošním a příštím roce růst mezd pod dvěma procenty. Pro letošek jej odhadují na 1,67 procenta, pro příští rok na 1,41 procenta.

A protože očekávaná inflace by měla letos překročit tři procenta a příští rok 2,2 procenta, očekává se stagnace či spíše pokles reálných příjmů.

Poznámka redakce:

Zpráva je nepřesná v inflačních procentech! Jaká je inflace vaší rodiny? Kolik % příjmu dáváte za potraviny, energie a pohonné hmoty? Většina rodin téměř celý příjem! Meziročně tedy mají inflaci o více jak 30%, jelikož tolik zdražily jejich základní potřeby! Zásadní nárůst u potravin nás teprve čeká. Zničení zemědělské infrastruktury regulacemi “slavné” EU to začalo. Mrazy, následné sucho a neúroda dokonají své…