Archeologové v Mexiku odhalili (prosinec 2012) velkou lebku, která má výrazně protáhlé lebeční kosti. Odhadované stáří je více jak 1000 let. Nález se nachází nedaleko mexické vesnice Onavas.

image7

Podle archeologů jde o první nález svého druhu v dané oblasti. Archeoložka Cristina Garcia Moreno, ředitelka výzkumného projektu, řekla: „Deformace lebek v Mezoamercikých kulturách sloužila k oddělení sociálních skupin a též k rituálním účelům.“.

Na pohřebišti bylo nalezeno celkem 25 osob, z čehož 13 má protáhlé lebeční kosti a pět z nich má ještě navíc zdeformované zuby (oproti běžnému lidskému chrupu). „Tento unikátní objev ukazuje kombinaci tradic z různých skupin v severním Mexiku“, řekla Moreno.

„Je to poprvé v Sonoranské oblasti, kdy byly nalezeny ozdoby vyrobené z mořských mušlí v Kalifornském zálivu. Tento objev rozšiřuje sféru vlivu Mezoamercikých lidí dále na sever než-li se dříve předpokládalo.“, řekla na videu zaslaném skrze YT.

Některé bytosti na měli na sobě ozdoby v podobě náramků, kroužků do nosu, náušnic, přívěsků z mušlí a v jednom případě se našel želví krunýř pečlivě uložený přes břicho.

Garcia Moreno prováděla výkopové práce pod záštitou Arizona State University a se souhlasem Národního institutu archeologie a historie (INAH).

Moreno se domnívá, že zubní deformace byly součástí rituálů: „Zubní deformace v kulturách jako je třeba Nayarit, byly součástí rituálů spojených s dospíváním. To potvrzuje i nález na pohřebišti Sonora, kde byly nalezeny zubní deformace u osob starších 12 let.“

„V tomto případě nelze rozpoznat žádné sociální rozdíly, protože všichni jsou pohřbeni stejným způsobem. Nezjistili jsme ani proč někteří mají na sobě ozdoby a jiní ne a hlavně proč z 25 koster byla jen jedna žena.“, uvedla Moreno.

Tým uvedl, že velké množství dětí a před-pubescentů může naznačovat, že cílená lebeční deformace byla velmi riskantní, což mohlo vést k častým úmrtím.

Nález byl podle jedné z koster datován do období kolem roku 943 našeho letopočtu.

Klíčové faktory, které určují, zda jde o kosterní pozůstatky pozemšťanů a nebo mimozemšťanů jsou: počet lebečních kostí, objem mozkovny a váha lebky. Lebky mimozemšťanů mají menší počet lebečních plátů, objem mozkovny je větší až o 25% a samotná lebka je až o 60% těžší oproti lidské.

V tomto smyslu jsou nejznámějšími případy pak lebky z Paracasu.