image44

Sledovat pořad Máte slovo je většinou utrpení. Nestrukturovaná diskuse všech proti všem vede jen k nepřehledným hádkám, informační hodnota je zpravidla nulová a koukat se na to moc nedá. Jenže…

Osobně se mi také vůbec nezamlouvá Míša Jílková coby moderátorka, která na mě působí jako ne příliš inteligentní, což vyvažuje přehnanou asertivitou a dryáčnickým projevem.

Ale v díle věnovanému předváděcím akcím, na kterých prodejci oblbují důchodce, se ukázalo, že i takovýto pořad má někdy smysl sledovat. Zájem o problematiku prodejních akcí již v poslední době zvýšil filmový dokument s názvem Šmejdi, který skrytou kamerou ukazuje praktiky prodejců na těchto akcích. Pořad máte slovo tak vcelku logicky naskočil na tuto vlnu zájmu. Ve studiu se objevily zajímavé postavy, skoro jako z filmu. Hlavní záporák, majitel, ředitel nebo jednatel největší předváděčkové firmy Beck, na opačné straně barikády pak nový ředitel České obchodní inspekce Vladimír Velčovský a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Dále pak dva důchodci, respektive jedna vitální důchodkyně a jeden natvrdlý chlápek a konečně muž v bílém saku podobný Terenci Hillovi, jehož postupná proměna patřila k jedné ze stěžejních zápletek celého pořadu.

Než budete číst dále, můžete se na pořad podívat zde:

Česká televize | Video zde >>>

Samozřejmě pořad lze hodnotit různě, ale já bych rád vyzdvihl dvě figury. Tleskám a nemyslím to v žádném případě ironicky, Martinu Kubovi. Nejen že argumentačně (a ještě s lehkým humorem) zcela rozstřílel nadutého Josefa Bártu z firmy Beck, ale představil i konkrétní a zjevně velmi účinné legislativní kroky, které působení podobných dacanů minimálně výrazně zkomplikují. Tak to vypadá v praxi, když politik jedná a brání zájmy občanů. Stává se to tak jednou dvakrát za volební období a v případě ODS ještě méně, takže mě skutečně těší, že jsem to nejen mohl vidět, ale že aktérem byl právě Kuba, kterého jinak vůbec nemusím. Stejně tak nemusím Míšu Jílkovou, což jsem psal už výše, ale tentokrát mi její asertivita doslova učarovala. Měla totiž proti sobě lidi, jejichž hlavními prodejními nástroji jsou lež, sebevědomé vystupování a schopnost z čehokoliv se lidově řečeno, vymluvit. Jenže jestli něco Jílková umí, tak je to být protivná, přímočará a nenechat se jen tak odbýt. Grilovala postupně všechny zástupce prodejců a její závěrečný duel s mladým ředitelem Becků byl skvělým vyvrcholením pořadu.

Příliš se podle mě nepředvedl naopak šéf obchodní inspekce, byť je možné, že mu zákon neumožňoval vystoupit tvrději a konkrétněji. Vystoupení obou důchodců, tedy hlasu z lidu, myslím nepotřebuje žádný obšírnější komentář.

Bylo by skvělé vidět více politiků, jak drtí šmejdy, ať už jsou to prodejci na předváděčkách, telekomunikační operátoři, ČEZ, nebo třeba majitelé sítě supermarketů. Když to dokázal Martin Kuba, jistě by to mohli dokázat i ostatní.

Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/123_tocapared/

Pravdu.cz