image41Centrální banky mají ve svých devizových rezervách hodnotu převyšující 11 biliónů dolarů. Extrémně nízké výnosy z dluhopisů je nutí nakupovat riskantnější aktiva. Podle průzkumu Central Banking Publications 23 procent z 60 oslovených šéfů centrálních bank, kteří spravují 6,7 biliónu dolarů, plánuje nebo již zahrnulo akcie do rezervního portfolia. Japonská centrální banka oznámila 4. dubna, že do roku 2014 navýší svoje investice do akcií na úroveň 35,2 miliardy dolarů. Česká i Švýcarská centrální banka navýšily podíl akcií na zhruba 10 procent. Izraelská centrální banka se poprvé ve svojí historii rozhodla nakupovat akcie. Nakoupila americké akcie v objemu 3 procent svých 77 miliardových devizových rezerv.
Index, který počítá průměrnou výnosnost světových státních dluhopisů (Bank of America Merrill Lynch’s Global Broad Market Sovereign Plus Index) propadl na nejnižší hodnotu v historii 1,34 procenta. Inflace v USA dosahuje 1,5 procenta a inflace v eurozóně 1,7 procenta. Výnosy z dluhopisů tedy v průměru ani nepokryjí inflaci. Průměrná dividendová výnosnost akcií v indexu Standard & Poor’s 500 je 2,2 procenta, zatímco výnos amerických desetiletých dluhopisů je pouze 1,69 procenta. Akciový index přitom od začátku roku posílil o 11 procent.
Celkové rezervy centrálních bank vzrostly v roce 2012 o 734 miliard dolarů na 10,9 biliónu dolarů. Celková hodnota světových akcií je 55 biliónu dolarů, což znamená, že rezervy centrálních bank tvoří okolo 20 procent hodnoty všech akcií.
Není tedy divu, že se akciím v poslední době daří, když jsou podporovány značnými nákupy centrálních bank. Potom se děje to, že akciové tituly nereagují výrazně negativně ani na relativně špatné hospodářské výsledky firem, ani na špatnou ekonomickou situaci. Obrat situace se dá očekávat až ve chvíli, kdy centrální banky budou tlačeny inflací omezit svojí expanzivní měnovou politiku. I tak ale budou moci nadále prodávat státní dluhopisy a nakupovat za ně akcie. Bude to nejspíš až navýšení úrokových měr, které ukončí růst akciových indexů. Kromě akcií se v současné době centrální banky zajímají také o tradiční zlato. Dá se očekávat, že v reakci na nízké ceny budou i tento rok více nakupovat, než prodávat. Minulý rok nakoupily největší množství zlata od roku 1964 v celkovém objemu 534,6 tun.
Graf: Standard & Poor’s 500 (Zdroj: CSI)

Vít Jedlička vyšlo na colosseum.cz