Wall Street zachvátila panika. Velké investiční fondy stojí na pokraji hodně hluboké propasti. Tak znějí titulky posledních dnů, pokud jde o dění na amerických akciových trzích. Dalo by se říct, že jde o povstání masy chudých lidí proti protřelým obchodníkům. A tentokrát za mnohem kratší konec provazu tahají profesionálové. Situace může pro mnohé zavedené investiční firmy znamenat ostudný konec a nesplatitelné dluhy. Za vše může internet a nudící se drobní investoři, kteří se spojili. Zastavit je už jen tak nepůjde. A lavina může strhnout celý Wall Street. Vše ale komplikuje ještě jedna věc, která by se dala zkráceně nazvat jako obrovská kudla do zad drobným investorům, a za kterou se na zodpovědnou firmu valí hromadné žaloby.

 Vše se točí okolo akcií americké firmy GameStop, která provozuje kamenné obchody s počítačovými hrami a přidruženým zbožím. Jedná se o pomalu vymírající trh, neboť velká část podobných obchodních aktivit se dnes již děje skrze internet. Zákazníci si hry mohou prohlédnout, vyzkoušet a následně zakoupit z tepla domova. GameStop je tak jakýmsi reliktem minulých dekád a dost možná ho časem potká stejný osud, jaký před několika lety stihl dříve tak rozšířené videopůjčovny. Ty s příchodem internetových služeb zcela zanikly. GameStop v roce 2020 zavřel na 500 poboček, dalších zhruba 1000 bude nejspíše uzavřeno letos. Přesto ale akcie GameStopu letí raketově nahoru. Nedává vám to smysl?

Bláznovství nebo vzpoura obyčejných lidí?

O co tedy vlastně jde? Nejprve jeden graf. Americká společnost GameStop se ještě v červenci a v srpnu loňského roku obchodovala kolem 4 dolarů za jednu akcii. Po středečním obchodování ta stejná akcie vyjde takřka na 350 dolarů a premarket cena ve čtvrtek je dokonce 440 dolarů. Co se změnilo? Vymyslel snad GameStop nějaký revoluční způsob prodeje? Převzal firmu bohatý majitel?

Ne, nezměnilo se vůbec nic.

GameStop je stále stejnou firmou, která denně přemýšlí o tom, kolik poboček je natolik ztrátových, že budou muset být uzavřeny. Prodeje klesají. Růst akcií ale nyní znamená, že GameStop byl ve středu podle tržní kapitalizace 738. největší firmou světa. Jen pro srovnání, jen o příčku výš je japonský gigant v oblasti optiky Olympus, o osm míst výše jsou aerolinky Delta Air, ty mají 90x více letadel než naše domácí ČSA. Abyste si obrázek ještě zpřesnili, umírající řetězec kamenných prodejen počítačových her GameStop měl ve středu 29 % hodnoty celého koncernu Volkswagen a je hodnotnější než celý koncern Suzuki. A pokud by cena akcie vyskočila někam k 500 dolarů, GameStop by překonal takové obry, jakými jsou Hewlett-Packard, Credit Suisse, Panasonic či Kia Motors.

Vtip je v tom, že se velké množství drobných investorů rozhodlo pro nákup akcií GameStopu. Ty zažily nárůst ceny z 5 na zhruba 20 dolarů již během konce loňského roku. Drobní investoři mají k akciovým trhům v poslední době mnohem snazší přístup díky mobilním aplikacím, jako je RobinHood, které uživatelům umožňují provozovat obchodování s akciemi z pohodlí vlastního smartphonu. To vedlo k dramatickému nárůstu uživatelů, kteří se obchodování účastní.

Všemu pomohly i americké vládní stimuly, prezident Donald Trump poslal Američanům v průběhu roku 2020 nejprve 1200 a poté ještě dalších 600 dolarů. Mnoho zejména mladších příjemců tyto peníze následně využilo právě k obchodování na akciových trzích. Aplikace RobinHood se v posledních dnech stala tou vůbec nejstahovanější na appleovském AppStoru. Jen pro úplnost dodejme, že aplikaci, příznačně pojmenovanou RobinHood, v květnu 2020 používalo 13 milionů investorů, dnes bude číslo pravděpodobně ještě výrazně vyšší, neboť mnoho lidí kvůli covidu sedí doma a investování na burze může být zajímavou výplní volného času. Jedná se tak zpravidla o nováčky na akciových trzích, což znamená, že s sebou v takto velkém počtu přinášejí na trh nezanedbatelnou novou sílu.

Síla internetu

Druhým kamínkem do mozaiky jsou sociální sítě, jako je Reddit. Na jeho subredditu „WallStreetBets“ se o akciích GameStopu diskutuje již od konce loňského roku. Právě tam si uživatelé předávají informace a společně koordinují nákupy akcií. Tím, jak se sítí šíří příběhy úspěchu od těch, kteří investovali hned v počáteční fázi a nyní prodávají za desetinásobky původní hodnoty, se postupně nabalují desítky a stovky tisíc dalších, kteří doufají, že si část zisku ukrojí i oni. Jiné motivuje jen čistá touha pomstít se zkušeným obchodníkům z Wall Streetu. Tak či tak, neustálý příliv nových kupců žene cenu akcií nahoru a „akciové letadlo“ GameStop má trajektorii, připomínající start vesmírné rakety. Ve chvíli psaní těchto řádků diskusi o GameStopu na subredditu WallStreetBets může sledovat až 4,5 milionu uživatelů.

Na internetu už vznikají karikatury současné situace

Popularitu celé věci jistě pomohl získat i americký miliardář jihoafrického původu Elon Musk, který o akciích GameStopu tweetoval v úterý.

 

celý článek zde:  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bankeri-jsou-na-sebevrazdu-Vzpoura-obycejnych-lidi-v-USA-drti-Wall-Street-Prisel-hodne-spinavy-krok-652001